Zdrowie w Twoich rękach: jak szybko pozbyć się skurczy nóg i łydek?Skurcze nóg i łydek to dość częsta przypadłość, na którą skarży się wiele osób. Powody ich występowania są różne, choć na ogół mają one związek z niedoborem magnezu oraz nieodpowiednim nawodnieniem organizmu. Warto wiedzieć, jak szybko pozbyć się takiej dolegliwości i jak jej zapobiegać. Poniżej znajdziesz cenne informacje, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie i zapomnisz o nieprzyjemnym uczuciu pojawiającym się w dolnych partiach ciała.

Jakie są częste przyczyny skurczów nóg i łydek?

Skurcze mięśni pojawiają się niespodziewanie, często również w nocy, powodując intensywny ból. Są wynikiem impulsów nerwowych, które płyną do mięśnia i wywołują niekontrolowany skurcz jego włókien. Ból na ogół trwa kilka bądź kilkanaście sekund, jednak zdarzają się dłuższe skurcze. Powszechną przyczyną dokuczliwych skurczów łydek, stóp i nóg jest niewystarczające nawodnienie organizmu oraz niedobory składników mineralnych: magnezu, potasu, wapnia i sodu. Skurcze tego rodzaju mogą być efektem odwodnienia w upały bądź wynikiem intensywnego wysiłku fizycznego, np. po treningu. Warto też wziąć pod uwagę inne przyczyny skurczów mięśni, w tym siedzący tryb życia, żylaki i miażdżycę.

Zachowaj równowagę gospodarki wodno – elektrolitową organizmu

Skurcze nóg, stóp i łydek często występują u osób, które mało się ruszają, ale także u tych, którzy dużo ćwiczą i trenują. Ich mięśnie są narażone na niedostateczne nawodnienie i utratę elektrolitów, zatem jeśli chcesz uniknąć bolesnych skurczów, dbaj o uzupełnianie płynów podczas wysiłku. Warto pomyśleć o tym, by płyny były uzupełnione o magnez, np. w postaci suplementu diety do rozpuszczania. Ma on wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. Zastanawiasz się, co na skurcze oprócz magnezu? Warto pomyśleć o suplementach diety, które zawierają nie tylko ten minerał, ale także wapń i potas. Niektóre suplementy diety na skurcze mięśni mają też witaminę D3 i witaminy B1, B5 oraz B6


Okłady, kremy i żele na skurcze mięśni

Gdy wystąpią bolesne skurcze, możesz pomóc sobie, stosując odpowiednie preparaty. Na rynku dostępne są również kremy i żele na skurcze, które aplikuje się na miejsce skurczu, po to, by uśmierzyć ból i pomóc w regeneracji. Bardzo przydają się okłady żelowe, działające od momentu przyłożenia do ciała. Pamiętaj o tym, aby nie stosować kompresów ciepło-zimno bezpośrednio na skórę! Przed przyłożeniem takiego kompresu do skóry, owiń go ręcznikiem lub bawełnianym materiałem. To pozwala uniknąć oparzenia lub odmrożenia.

Piłki do masażu – niepozorne akcesorium, które może wiele zdziałać!

Pomyśl też o zaopatrzeniu się w niewielką, niepozorną piłkę z kolcami do masażu, która pomaga rozluźnić napięte mięśnie i niweluje dolegliwości bólowe. Takie akcesoria przydają się osobom intensywnie trenującym lub dużo przebywającym w jednej pozycji ciała. Piłki z kolcami są polecane przez fizjoterapeutów – usprawniają przepływ krwi, rozluźniają napięcia powięziowo-mięśniowePiłeczka do masażu pomoże Ci zredukować nieprzyjemne skurcze oraz rozluźnić całe ciało.


Możesz walczyć z przykrymi skurczami mięśni na różne sposoby. Zacznij od uzupełnienia swojej diety o ważne składniki, ale zadziałaj też na mięśnie z zewnątrz. Korzystne efekty mogą pojawić się całkiem szybko!

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza