Akcja „Alkohol i narkotyki” ma na celu wyeliminowanie zagrożeń związanych z jazdą przez nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują do wszystkich kierujących, aby nie wsiadali za kierownice swoich pojazdów, jeżeli wcześniej pili alkohol bądź znajdują się pod wpływem narkotyków, których posiadanie dodatkowo zabronione jest przepisami prawa.
W działaniach tych funkcjonariusze wykorzystują m. in. urządzenia do pomiaru obecności narkotyków i alkoholu w organizmie. Dodatkowo funkcjonariusze kontrolują dokumenty wymagane przy kontroli drogowej oraz przestrzeganie przepisów dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewożenia dzieci. Policjanci zwracają także uwagę na stan techniczny pojazdów.
W trakcie tych działań, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu wyeliminowali na terenie Myśliborza dwóch kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości, jednego kierującego w stanie po użyciu alkoholu oraz rowerzystę znajdującego się także w stanie po użyciu alkoholu. Łącznie tego dnia przeprowadzono 1915 kontroli pojazdów.
Rekordzistką okazała się kobieta, która wsiadła za kółko mając około 2,7 promila w swoim organizmie. Kobieta staciła prawo jazdy a jej pojazd w myśl nowych przepisów został zabezpieczony do dalszych czynności. Kolejny nietrzeźwy to mężczyzna, który posiadał około 1 promila alkoholu w swoim organizmie. On także stracił swoje prawo jazdy. Policjanci prowadząc działania, zatrzymali także do kontroli drogowej kierującego pojazdem, który jak się okazało posiadał około 0,25 promila alkoholu. Kierujący odpocznie również od prowadzenia pojazdów mechanicznych ponieważ jemu także policjanci zatrzymali prawo jazdy. O tym, że jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest zabroniona przekonał się również rowerzysta, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu (około 0,25 promila). Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 zł.
Sprawy niebawem znajdą swój finał w myśliborskim sądzie, gdzie kierujący odpowiedzą za popełnione przestępstwa oraz wykroczenia drogowe. Za popełnienie przestępstwa każdego kierującego będącego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania środków odurzających, czy też psychotropowych czeka wysoka grzywna, a sąd może ukarać sprawcę dodatkowo długotrwałym zakazem kierowania pojazdami, a także karą pozbawienia wolności do lat trzech. Za złamanie orzeczonego później przez sąd zakazu grozi natomiast do pięciu lat więzienia. Dodatkowo wobec kierującej, sąd w myśl nowych przepisów może zasądzić przepadek pojazdu.
Policjanci informują, że podobne działania będą systematycznie kontynuowane, aby poprzez eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych lub odurzonych kierowców, zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.