Pożar torfowiska to bardzo niebezpieczne i trudne do opanowania zjawisko, które ma poważne konsekwencje dla środowiska, zdrowia ludzi oraz klimatu.
Torfowiska to tereny podmokłe, w których gromadzi się martwa materia organiczna (głównie szczątki roślin), ulegająca powolnemu rozkładowi przy ograniczonym dostępie tlenu. Tereny te zawierają ogromne ilości węgla, dlatego ich pożary są wyjątkowo groźne.
Do takiego zdarzenia doszło 30 kwietnia w Łubnica – przysiółek wsi Daleszewo w gminie Gryfino. Na miejscu pracowały jednostki OSP Radziszewo I PSP Gryfino.Charakterystyka pożaru torfowiska:
- Pożar podziemny: Ogień może tlić się pod powierzchnią ziemi na dużej głębokości (nawet do kilku metrów) przez wiele dni, tygodni, a czasem nawet miesięcy
- Trudność w gaszeniu: Pożary torfowisk są bardzo trudne do ugaszenia ze względu na brak dostępu do ogniska ognia, konieczność zalewania dużych ilości terenu wodą i ryzyko nawrotu ognia
- Dym i zanieczyszczenia: Emitują ogromne ilości dymu, pyłów zawieszonych (PM2.5, PM10), tlenku węgla, dwutlenku węgla i toksyn – szkodliwych dla ludzi i środowiska.
- Zniszczenie ekosystemów: Spalanie torfu niszczy cenne siedliska przyrodnicze i powoduje nieodwracalne straty w różnorodności biologicznej.
fot. OSP Radziszewo.
Tags:
Gryfino