Niemiecka rafineria PCK Schwedt planuje zwiększenie emisji dwutlenku siarki (SO₂). Obecnie wnioskowane pozwolenie umożliwiłoby podniesienie średniej dziennej emisji do 1000 mg/m³, co przekracza polski limit wynoszący 850 mg/m³ .
Pomimo bliskości zakładu, polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie otrzymało jeszcze oficjalnego wniosku o zgodę na wyższe emisje. Resort monitoruje sytuację i zapewnia, że na terenach przygranicznych nie odnotowano przekroczeń norm emisji SO₂.
Obecnie brak jest jednoznacznych danych wskazujących na przekroczenie norm emisji w Polsce. Jednakże, w przypadku zatwierdzenia wniosku przez niemieckie władze, istnieje ryzyko, że emisje mogą wpłynąć na jakość powietrza w regionach przygranicznych.
Rafineria, będąca w 54 proc. własnością rosyjskiego koncernu Rosnieft, jest jedną z najbardziej emisyjnych w Niemczech. W 2022 r. wyemitowała 3 tys. 900 ton dwutlenku siarki, co stanowi najwyższy poziom wśród wszystkich niemieckich rafinerii. Dla porównania Rafineria Gdańska w tym samym roku wyemitowała jedyne 690 ton tego niebezpiecznego gazu — infomuje portal Energetyka24.pl.W oświadczeniu Wójt gminy Paweł Wróbel napisał:
Gmina Widuchowa położona jest w prostej linii o kilka kilometrów od rafinerii i jej mieszkańcy będą szczególnie narażeni na zanieczyszczenia powietrza. Mając pełną świadomość, że zdecydowana większość wiatrów wieje z zachodu, sprawa wydaje się niezwykle niepokojąca.