Reklama [góra]

Co dalej z muzeum przy cmentarzu Siekierki?


Eksponaty z muzeum w Starych Łysogórkach przy cmentarzu Siekierki mogłyby trafić do muzeum w Gozdowicach (na zdjęciu) - taki pomysł ma burmistrz Andrzej Salwa, który poddał go pod rozwagę mieszkowickim radnym. 

Muzeum przy cmentarzu Siekierki jest zamknięte, znajduje się tam niewiele eksponatów a sam budynek jest w złym stanie technicznym.

Problemy muzeum zaczęły się w 2013 roku, ekspozycja, którą była broń, została zabrana przez policję. Według Komendy Wojewódzkiej Policji, eksponaty z II wojny światowej mogły być bronią, elementami broni lub amunicji i były przechowywane bez wymaganego zezwolenia. Sprawa była badana przez prokuraturę, która umorzyła postępowanie.
Burmistrz walczy o powrót eksponatów, jednak do tej pory nie doczekał się odpowiedzi na pismo skierowane do prokuratury w lutym 2014 roku.

Utrzymanie dwóch obiektów muzealnych to spory wydatek. Jak powiedział nam burmistrz Andrzej Salwa - budynek w Gozdowicach został niedawno wyremontowany, jest tam bardzo dużo miejsca na nowe eksponaty. 

42 komentarze:

 1. bardzo rozsądna decyzja,w Łysogórkach po remoncie utworzyć małą izbę pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli burmistrz chce zabrać eksponaty z muzeum przy cmentarzu w Siekierkach do Gozdowic i zamknąć Siekierki to proszę bardzo, ale niech przeniesie również cały cmentarz do Gozdowic, jest tam dużo miejsca. Poddaję to pod rozwagę radnym mieszkowickim, będą "oszczędności".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać idiotów u nas też pod dostatkiem. I niech się przedmówca zastanowi dwukrotnie zanim coś napisze.

   Usuń
  2. Tatusiowy bachor?

   Usuń
 3. Terra incognita mocno zaangażowana w regionalną historię pewnie chętnie zajmie się wszystkim, wystarczy przekazać im środki na kilka lat z góry i zapewnić kilka etatów.

  OdpowiedzUsuń
 4. A nie lepiej wyrównać cmentarz będzie najtaniej !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciebie wyrównać. O głowę. Będzie bezpieczniej dla społeczeństwa. I możesz mnie hejtować ile chcesz. Bo przecież nie rozumiesz czemu służy historia.

   Usuń
 5. Popieram niech wogole zlekwiduje cmętarz !!! wstyd,ludzie to jest nasza Historia.Od dziecka pamietam że był to cmetarz w Siekierkach tyle lat było muzeum i co raptem co nie ma funduszy,niech sobie pensje poobcinaja!!! i tak juz nie jest tak zadbany jak miala gmina Cedynia.Opamiętajcie sie jak dzieci maja sie uczyc Historii ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "cmętarz" - życzę pogodnej nauki po powrocie do szkoły. Należy Ci się.

   Usuń
  2. A kiedy to gmina Cedynia się zajmowała cmentarzem bo ile ja mam lat to Mieszkowice dba o cmentarz

   Usuń
 6. Czy Terra Incognita nie mogłaby posadzić jednego z aktywistów i on tam by pracował za darmo, a nie za pieniądze. Wstyd! Przecież skądś mamy uczyć się historii. Tyle lat było muzeum i działał.

  OdpowiedzUsuń
 7. Taka polityka w gminie, wszystko po zamykać, bo się nie opłaca :/ Super radni ustalą i nie ma mocnych- dziadostwo i tyle !!!!!,
  Pensje sobie podnieśli to już na muzeum mało kasy zostało. Ale podatkami nadrobią- bo mamy najwyższe w okolicy - porównując inne gminy....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Wystartuj wyborach. Może wygrasz i coś zmienisz.

   Usuń
 8. Najpiew zamknął Centrum Informacji przy rynku, teraz muzeum. Burakowo się robi. Jak może przy cmentarzu nie być muzeum? Prezent dla kombatantów na 70 rocznicę forsowania...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie masz Internetu w domu? Chyba jednak masz. Do czego służy CI w Mieszkowicach? Chyba własnie w celu utrzymania niepotrzebnego etatu. Ilu turystów zapytało tam o coś w 2014 roku? Wybaczcie ale CI to przeżytek. Jeśli ktoś z Was smarki nie wie w jakim celu je utworzono niech zapyta rodziców.

   Usuń
  2. Centrum Informacji Turystycznej to przeżytek? Nic bardziej debilnego ostatnio nie usłyszałam. Napisz to do wszystkich miast w których funkcjonują. Proponuję pójść dalej: zburzcie mury, zabytkowy kościół, zaorajcie rynek, zlikwidujcie rejon pamięci, przeprawę promową, zasiejcie buraki i wyciągnijcie łapy po dopłaty rolne.
   Burakowo. Burmistrz erudyta wysoko kształcony i jego klakierzy. Do działania!

   Usuń
  3. Nie wiesz o czym piszesz. Nie znasz realiów tego miasteczka. Nie patrz na to przez pryzmat innych miast. Niestety tak jest, że w tym kraju każdy jest mądry po swojemu. Nigdy nie potrafiliśmy sobie pomagać. Tylko kłody pod nogi rzucać. Przykład? Ostatnia akcja OSP. Też ich zbrukaliście, a kawał dobrej roboty zrobili.

   Usuń
 9. Radni za co otrzymują diety? Tylko posiedzą i koniec. Brak jakiegokolwiek poczucia odpowiedzialności za gminę. Przecież wybraliście takich. Wstyd! Ludzie nauczcie się odróżniać plewy od prawdziwego ziarna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Izba pamięci? Ludzie,w kazdej nadodrzańskiej wsi zamiast Izby pamięci powinna być Izba wytrzezwień.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uważam, że to w tej sytuacji najlepsze rozwiązanie. No chyba, że wolicie całe przejście graniczne, infrastrukturę, muzeum, pomnik sapera przenieść do siekierek. Spoko. Trochę dystansu i zdrowego rozsądku.

  OdpowiedzUsuń
 12. CMENTARZ REPREZENTACYJNY ŻOŁNIERZY l ARMII WOJSKA POLSKIEGO W SIEKIERKACH NAD ODRA ,poczatki cmentarza siegaja 1945 roku ,ekshumacje ciał żołnierzy przeprowadzono w latach 1945-1946,choc te miejsce jest polożone pomiedzy Siekierkami a Starymi Łysogorkami ,zawsze bylo odkad pamietam Cmentarz Wojskow W Siekierkach nad Odra i niech tak tam pozostanie.A co do muzeum ,wyremontowac i wszstkie ekspinat wojnne maja wrocic tam gdzie ich miejsce ! Nie bedzie ktos pluł nam w twarz i historii nikt nam nie zmieni ,Polski my naród ,polski lud ,Królewski szczep Piastowy,nie damy by nas gnebił wrog tak nam dopomóż Bóg!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak trzymać, a tego pomysłowego "bezpomysłowca", który zamach na muzeum chce przeprowadzić wpław Odrą
   spuścić, niech się przekona jaką daninę cierpienia trzeba było żołnierzom zapłacić. A tym którzy ja zapłacili kilkadziesiąt tysięcy rocznie na miejsca upamiętnienia żałuje?
   Żeby na delegacje wystarczyło?
   Tak to jest jak ktoś ma pobory wyższe od wykształcenia. I pewnych rzeczy nigdy nie pojmie.
   Popatrzę z boku na umizgi do kombatantów już za 2 miesiące.
   Wstyd i szczyt hipokryzji.

   Usuń
  2. Piękny i mądry wpis. Właśnie wybieram się z grupą kombatantów z centralnej Polski do Siekierek i ze zdziwieniem dowiaduję się, że muzeum NIE MA! Dobrze, że cmentarz jeszcze nie porósł perzem, ale to chyba niestety tylko kwestia czasu przy takim podejściu władz samorządowych. Przecież są fundusze unijne, trzeba tylko chcieć po nie sięgnąć. Wstyd!

   Usuń
 13. Ale najlepszy jest tekst " eksponaty z II wojny światowej mogły być bronią, elementami broni lub amunicji" - bez obrazy dla władzy, ale w muzeach jest przeważnie broń i amunicja oraz jej elementy, chyba co niektórzy nigdy nie zwiedzali takich obiektów, dobrze że czołg jeszcze stoi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eksponaty były potrzebne do wzbogacenia jakiejś prywatnej kolekcji. Po co byle turysta ma je oglądać?

   Usuń
 14. Fachowcy z policji uznali, że czołg nie jest bronią i go nie zabrali, lub po prostu go nie zauważyli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No może być. Że to pomnik, z kamienia rzeźbiony. :D

   Usuń
 15. Dziwię się burmistrzowi jako byłemu mundurowemu, że ma takie pomysły na przyszłość muzeów. Oj nieładnie, nieładnie.
  Wcześniej rozebrali "Jarzębinkę", następny będzie budynek muzeum, gdyż okaże się, że remont jest nieopłacalny, a później przyjdzie następny i wymyśli, że na kwiaty składane podczas uroczystości przy pomniku wydawane są za duże pieniądze i trzeba zrezygnować z tych uroczystości. Burmistrzu Mieszkowic i rajcy, to jest jeszcze żywa historia, poddaję to pod rozwagę. Nie kroczcie tą drogą.

  OdpowiedzUsuń
 16. A mnie ten burmistrz niczym nie zadziwi.
  Himalaje hipokryzji

  OdpowiedzUsuń
 17. Z informacji i interpelacji Pana Kmiecika na sesji i odpowiedzi Sakwy wynika co następuje:
  1. Salwa i jego służby ponoszą odpowiedzialność za niedopełnienie formalności dotyczących
  zgody na przechowywanie broni w muzeum.
  2. Ponieważ prokuratura uznała to jako czyn o małej szkodliwości społecznej i Salwa nie poniósł odpowiedzalnosci
  karnej. Ale dopuścił swoim zaniechanie do szkody polegającej na utracie przez muzeum eksponatów
  3. Ponieważ eksponatów nie ma to zaproponował likwidację muzeum. Bo niedobra policja zabrała
  Co Pąństwo na to? Jaki sprytny...
  A tak na marginesie to wstyd aby taka gmina nie miała nawet tych 50 tys. na muzeum ( 100 to kwota przesadzona).
  Przed Salwą to byłoby nie do pomyślenia, aby takie pomysły były. Raczej odwrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Przecież to muzeum było od lat i ta broń tam była od lat.
  Nie ma obowiązku by co roku zgłaszać na policji co tam jest .

  OdpowiedzUsuń
 19. Co roku nie. Ale przepisy tego wymagały i burmistrz powinien to zrobić. Wykonać swój obowiązek.
  Nie zrobił to naruszył prawo.
  10 tysięcy miesięcznie bierze, to i odpowiada. On i jego urzędnicy od muzeów i turytyki

  OdpowiedzUsuń
 20. W sumie to z jego winy gmina utraciła eksponaty.
  I powinien być za to rozliczony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na miejscu opozycji w Mieszkowicach ( jeżeli taka w ogóle jest ) , to bym domagał się protokołu odbioru tych rzeczy przez policję z muzeum ( o ile taki jest ) żeby zobaczyć co tam właściwie jest wpisane.
   Być może niedopełnienie formalności to był jedynie pretekst aby cenne eksponaty zniknęły tym bardziej , że teraz nie można ich odzyskać .
   Ma to także wielkie znaczenie w momencie uruchomienia z powrotem muzeum i wykluczenia sytuacji , że nie wszystkie rekwizyty wrócą z powrotem .
   Dlatego najpierw trzeba domagać się protokołu i patrzeć władzy i policji na ręce.

   Usuń
 21. Widać, że burmistrz Mieszkowic i radni chcą pozbyć się cmentarza i muzeum w Siekierkach, wyremontowali sobie muzeum w Gozdowicach i teraz im to wystarczy na kilka lat, a Siekierki (mowa o cmentarzu i muzeum) niech wracają do do Cedyni, przecież w Cedyni jest nowy dyrektor COKIS,ten sam, który doprowadził do pięknego wyglądu muzeum w Gozdowicach, więc i na pewno zrobi to samo z Muzeum w Siekierkach. Po co Mieszkowice mają wydawać pieniądze, a może takie było założenie, że jak Pawłowski zostanie dyrektorem COKIS w Cedyni to gmina Cedynia weźmie się za remont muzeum w Siekierkach i będzie nim zarządzał i tej wersji będę się trzymał, a czas pokaże jak będzie.

  OdpowiedzUsuń
 22. A co z tym protokołem jak zabierała to policja ?
  Jest czy go nie ma ?

  OdpowiedzUsuń
 23. Też uważam, że spraw nie jest błaha, jak to chce Sakwa się wykręcić.
  Najlepiej jak się wytłumaczy publicznie podczas obchodów 70 rocznicy forsowania. Będzie przemawiał do kombatantow...

  OdpowiedzUsuń
 24. Na temat protokołu nikt się nie wypowiada, to może tak być, że niektóre eksponaty teraz będą zdobić gabloty i ściany prywatnych kolekcjonerów, obym się mylił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety możesz mieć rację . Być może to był najprostszy sposób aby te eksponaty zniknęły .
   Pytanie więc o protokoły są aktualne i na rzeczy.

   Usuń
 25. Nie ma protokołu, nie ma eksponatów i nie będzie muzeum, ktoś oto już dobrze zadbał. Dziwne jest zachowanie burmistrza i rady, że w tej sprawie mało robią, gdyż po napisaniu zażalenia na decyzję prokuratury w 2014r więcej nic.

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam, czy kwestia Muzeum w Siekierkach uległa zmianie? Planuję wycieczkę kilkunastoosobową szlakiem Cedynia, Siekierki, Gozdowice i przyznam, że dobrze by było móc zobaczyć eksponaty z Muzeum w Siekierkach, które pamiętam jeszcze z dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.