Reklama [góra]

XI spotkania z muzyką religijną w Zielinie [foto]Tegoroczne XI spotkanie z muzyką religijną „Cecyliada 2015” w Zielinie, która odbyła się w sobotę 14 listopada miała niezapomniany przebieg za sprawą włączenia do programu oficjalnej prezentacji organów kościelnych po renowacji.


Remont organ trwał już od roku 2012. Fundusze na renowacje przekazali Gmina Mieszkowice, Starostwo Powiatowe w Gryfinie oraz mieszkańcy Zielina.

Cecyliadę rozpoczęła się mszą świętą, którą celebrowali: ksiądz doktor Zbigniew Woźniak ze Szczecina, proboszcz parafii Troszyn ks. Paweł Nowotarski oraz gospodarz ks. Andrzej Tychoniec. Na początku proboszcz Zielina przywitał gości wśród których byli min Starosta Wojciech Konarski oraz Burmistrz Andrzej Salwa oraz zespoły z Mieszkowic, Chojny, Trzcińska Zdroju, Boleszkowic, Cedyni i Polic. Przedstawił, krótki rys historyczny o organach, idee remontu i głównych ofiarodawców oraz osoby, odpowiedzialne i nadzorujące renowacje.

Mszę odprawiano w intencji wszystkich zespołów oraz osób mających udział w odrestaurowaniu organ. Oprawę mszy stanowiły pieśni w wykonaniu zespołu Sami Swoi a na organach grał Zbigniew Ciszek instruktor MGOK. Właśnie on, po mszy, w wesoły dostępny sposób przedstawił i zademonstrował walory zielińskich organów. Potem w krótkim koncercie charakterystycznych utworów min Jana Sebastiana Bacha wystąpił Tomasz Witkowski, któremu towarzyszyła na skrzypcach żona Dorota. Wszechobecna cisza pomogła słuchaczom cieszyć się walorami muzyki organowej na wysokim poziomie. Trzecią część spotkania stanowił przegląd zespołów, które zaprezentowały się pięknie, a akustyka kościoła jeszcze bardziej zwiększyła walory estetyczne wykonywanych utworów. Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom i piękną figurę Anioła. Po prezentacji gospodynie spotkania Zofia Szeremeta KGW Zielin i Barbara Nowicka dyrektor MGOK zaprosiły wszystkich uczestników i gości na biesiadę do świetlicy gdzie KGW z Zielina przygotowało gorący poczęstunek. Wesołe radosne spotkania okrasił zespól Brzozowianki, przy którym niektórzy nabrali ochotę do tańca.

Organizatorzy: Proboszcz Parafii Zielin Andrzej Tychoniec Zofia Szeremeta przewodnicząca KGW Zielin i dyrektor MGOK Barbara Nowicka dziękują dla: zespołów: „Kalimera” z Pasek, „Marzenie” z Polic, „Emeranto”, „Jarzębina” z Chojny, „Brzozowianki” z Trzcińska Zdroju, „Platerówki” z Boleszkowic, „Dobrawa” z Mieszkowic, „Sami Swoi” z Zielina za występ paniom z Koła za przygotowanie sali i poczęstunku Beaty Wawruszczak z MGOK za zupę dyniową, Józefa Mroziaka za napoje, Grzegorza Mazura za sponsorowanie ciasta, zespołom za upieczone ciast"

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.