Reklama [góra]

Butla z gazem? Fajerwerki? Zwarcie? Podpalenie? Co spowodowało wybuch i pożar na targowisku [foto] [video]Na terenie zniszczonego targowiska przez cały dzień pracowali biegli, którzy próbują ustalić przyczynę popołudniowego wybuchu i nocnego pożaru, może to potrwać nawet trzy miesiące. Tymczasem nieoficjalnych wersji jest co najmniej kilka. Przyczyną wtorkowej eksplozji na rynku mogły być butle z gazem. Siła wybuchu była tak duża, że mocno zniszczone zostały zabudowania w obrębie kilkudziesięciu metrów. Jedna z wersji mówi również o strzale z broni pneumatycznej, nabój miał trafić w fajerwerki.
Siła wybuchu była ogromna, huk był słyszalny w obrębie kilkunastu kilometrów, sam moment eksplozji zarejestrowała kamera monitoringu [zobacz video].

Skutki nocnego pożaru (fot. czytelniczka)
Zagadkowy pozostaje również drugi pożar, który wybuchł w innej części bazaru około północy. Służby nie wykluczają podpalenia, choć teren przez całą noc był pilnowany przez policjantów. Jedna z wersji mówi również o zwarciu instalacji, jednak jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, prąd na targowisku miał być całkowicie odłączony. 

Trwa liczenie strat

Według oficjalnych informacji służb ratunkowych, w wyniku wybuchu obrażeń doznało 11 osób, spaleniu uległo 6 samochodów oraz 20 stoisk handlowych. Drugi pożar, który wybuchł w nocy spowodował zniszczenie 8 stoisk.

- (...) od dnia wczorajszego Gmina Cedynia udziela pomocy psychologicznej dla osób poszkodowanych w wyniku ww. zdarzeń. Jesteśmy również w stałym kontakcie z Policją oraz ze służbami pożarniczymi i porządkowymi. Na bieżąco, w porozumieniu z właścicielami i dzierżawcami targowisk w Osinowie Dolnym, ustalane są rozmiary szkód osobowych i materialnych, na podstawie których wypracowana zostanie odpowiednia forma wsparcia ze strony Gminy - informuje w komunikacie do mediów burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz.

Kiedy ruszy targowisko?

Do pożaru i wybuchu doszło na terenie należącym do spółki Canpol, jednak zniszczeniu uległo również część stoisk z terenu gminnego targowiska zarządzającego przez spółkę Grupa ABJ (właścicielem spółki jest firma Apexim).
Zarządzający gminnym targowiskiem chcą aby rynek jak najszybciej został otwarty, w czwartek ma się odbyć spotkanie z kupcami w tej sprawie. Prawdopodobnie w weekend klienci będą tu mogli zrobić zakupy. 

Pożar na przygranicznym targowisku w 2012 roku. 
Płonące targowisko przy granicy

W listopadzie 2012 roku doszło do wielkiego pożaru drugiego dużego targowiska zlokalizowanego tuż przy granicy w Osinowie Dolnym. Wtedy spłonęło ok 130 pawilonów handlowych i kilkadziesiąt stoisk w murowanej hali. W akcji gaśniczej brały udział jednostki straży z Polski i Niemiec. Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.