Reklama [góra]

Jedno miejsce i dwa ważne wydarzenia w historii Polski [video]


W tysięczną rocznicę bitwy góra została zwieńczona 15-metrowym Pomnikiem polskiego zwycięstwa nad Odrą autorstwa Czesława Wronki i Stanisława Biżka. Na pomniku znajduje się tablica, na której w języku polskim i rosyjskim widnieje napis: "W 1000-lecie zwycięskiej bitwy pod Cedynią stoczonej w obronie ziem polskich nad Odrą i Bałtykiem przez Mieszka I i jego brata Czcibora z wojskami margrabiego Hodona pomnik ten zbudowano. Czerwiec 1972 r."


Miejsce jest upamiętnieniem dwóch ważnych wydarzeń w historii Polski. W 972. odbyła się Bitwa Pod Cedynią. Ponad 970 lat później nad Odrą w okolicach Cedyni doszło do kolejnych krwawych wojennych starć - Forsowania Odry.

O tych dwóch ważnych wydarzeniach i miejscu, które je łączy opowiadają dwie uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie - Justyna i Aneta Jaz. Autorem zdjęć do reportażu jest nasz redakcyjny kolega Przemysław Kaweński. 

Autorem zdjęcia tytułowego jest nasz fotoreporter Cezary Kujawski. Fotografię wykonano podczas ubiegłorocznych Dni Cedyni, pomnik an Górze Czcibora został podświetlony. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.