Reklama [góra]

Gmina musi zapłacić zaległy VAT i chce zastawić budynek urzędu


Problemów finansowych gminy Chojna ciąg dalszy. Miasto musi zapłacić ok 900 tysięcy złotych zaległego podatku VAT wraz z odsetkami. Kwota została naliczona od sprzedaż stacji paliw "Setpol" w Krajniku Dolnym. 

Decyzja określająca wobec Gminy Chojna wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za wrzesień 2012 r. została wydana przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie już w marcu 2014 roku, gmina jednak cały czas próbowała odwoływać się, próbując zmienić niekorzystną dla siebie decyzję. Co ciekawe jedna z kancelarii reprezentującej gminę, wydała opinie w której określono, że ta nie powinna naliczać podatku VAT od tej transakcji.

Gmina będzie musiała zapłacić 650 tys. zaległego podatku plus odsetki, razem to około 900 tysięcy złotych. W kasie nie ma jednak pieniędzy, a Chojna znajduje się w trakcie realizacji programu naprawczego.

Na środowej sesji (tj. 28 września) do programu obrad wprowadzono projekt uchwały dotyczący ustanowienia hipoteki na budynek w którym znajduje się Urząd Miejski, czterech radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały, jeden był przeciw a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Hipoteka ma zostać "zaciągnięta" na tzw. czerwony budynek urzędu. Obiekt jest już obciążony hipotecznie, wzięto na niego kredyt w wysokości 800 tysięcy złotych z przeznaczeniem na rekultywację wysypiska śmieci. Rzeczoznawca wycenił nieruchomość na ponad 2 miliony złotych.

We wrześniu 2012 roku Gmina Chojna w przetargu sprzedała teren wraz ze stacją paliw w Krajniku Dolnym wraz z dzierżawca za rekordową kwotę 22 milionów złotych.

23 komentarze:

 1. Gmina ma zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę za sprzedaż działki w Krajniku Dolnym w wysokości ok. 900 tys. zł. (650 tys. należność główna. 250 tys. odsetki za zwłokę – tę kwotę powinna zwrócić osoba odpowiedzialna za podjęcie decyzji; o nie zapłaceniu należnego podatku)

  Dz. U. z 2011 r. Nr 34, poz. 173.
  USTAWA
  z dnia 20 stycznia 2011 r.
  O odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

  Na podstawie w/w ustawy, radni powinni powiadomić prokuraturę, o umyślnym doprowadzeniu do niegospodarności w postaci nie zapłacenia podatku VAT i narażeniu gminy na karne odsetki za zwłokę od sprzedaży nieruchomości w Krajniku Dolnym przez funkcjonariusza publicznego samorządu terytorialnego.
  Tym oskarżonym powinien być Burmistrz Gminy Chojna. Wcześniej oczywiście sam p. Burmistrz powinien takie powiadomienie wystosować, wskazując osobę odpowiedzialną (personalnie) za sprawy finansowe w podległym urzędzie. Skoro tego nie czyni, należy wskazać w powiadomieniu do prokuratury, jako winnego samego burmistrza.

  W śród radnych nie ma odważnego, który byłby w stanie to uczynić, zamiast głośno wyrazić swoją dezaprobatę, podjąć stosowne kroki prawne, radni wolą wstrzymywać się od głosu. A wybitni samorządowcy, szczególnie jeden dalej będą narażać naszą gminę na straty, zubożenie. Jak długo jeszcze?
  W Polsce już zdarzają się powództwa posiłkujące się ustawą z dnia 20 stycznia 2011 r.

  OdpowiedzUsuń
 2. A co robi Pan Przewodniczący Rady czy nie posiada kompetencji do podjęcia kroków aby winni ponieśli konsekwencje.
  Na miłość boską ile ten cyrk będzie trwał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan przewodniczący mógłby ale mu się nie chce, jak kazdemu innemu radnemu, doniesienie o przestepstwie moze zlozyc kazdy obywatel, ale tez mu sie nie chce. Taką mamy demokrację.
   Ps. Osobną kwestią jest posiadanie dowodów na winę umyslna sprawców przestępstw. Niestety to już ciężko udowodnić

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. To anonimie zloz sam to doniesienie i zostań bohaterem w swoim domu. O ile masz odwagę, bo pisac tutaj jak widać każdy może.

   Usuń
 3. Do czego to doszło już Gminne Budynki dają pod hipotekę. Gdzie jest PIS !!!!!
  Bo obecnie jest PIS da.

  OdpowiedzUsuń
 4. To juz chyba czas, aby nasi radni zwrócili się na podstawie uchwały do rzecznika dyscypliny finansów publicznych w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Proszę się nie bać to są nasze wspólne pieniądze. Zadbajcie o nas!!!Proszę!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką inicjatywę od dawna radni zamierzają zrobić, ale chyba czekają na kontrolę w centrum w krajniku. Ile ona ma trwać?!!!

   Usuń
  2. Zamierzają to wielki znak zapytania. Jak nie zrobią to będzie trzeba ich zmienić na następnych wyborach. Oni uchwalają budżet, chociaż burmistrz go przygotowuje. Są współodpowiedzialni.
   Radni kontrolują i widzą jak jest realizowany.
   Jeżeli nie podejmą działań to znaczy, że się z tym zgadzają.

   Usuń
 5. Przez 4 lata 22 miliony rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Widać tu gospodarność gminy i burmistrza. Proponuję sprzedać burmistrzowi swoje włości i wziąć kredyt.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hulaj dusza,piekla ni ma ,ale rządy ja pierdziele przyjdzie Niemiec Chojne wykupu za długi

  OdpowiedzUsuń
 7. hehe... dobre dobre koń by się uśmiał... :D niezłą kwotę ktoś sobie przytulił... oczywiście pewnie wszystko legalnie zaksięgowane... z tej naszej gminy to śmierdzi jeszcze ruskimi... :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Zbankrtuje jak te słynne miasto w USA

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdyby księgowy, w jakimkolwiek przedsiębiorstwie prywatnym, oświadczył swojemu szefowi, że nie należy płacić podatku, a później okazałoby się, że podatek należało zapłacić wraz z narosłymi kosztami/odsetkami za zwłokę, taki księgowy zostałby zwolniony i wyegzekwowana zostałby od niego kwota karnych odsetek. Zostały roztrwonione pieniądze publiczne, a więc nasze – radni są bezradni? Czy uwikłani w lokalne powiązania i zobowiązania?
  Gdyby każdemu obywatelowi przysługiwało prawo do zgłaszania tego typu nadużyć, prokuratury i sądy niczym innym nie zajmowałyby się. Należy szanować prawo i zawarte w nim rozwiązania. To burmistrz, radni, mają w tej materii siłę sprawczą, by podjąć stosowne działania.
  W prywatnych instytucjach finansowych stosowane jest następujące rozwiązanie: pracownik o odpowiednim wykształceniu, kwalifikacjach, podejmujący decyzje, mogące skutkować stratą finansową – ręczy swoim majątkiem, tak jak jest premiowany za korzyści finansowe wypływające ze swoich decyzji.

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest precedens w skali kraju a może i świata.Długoborski do Fedorowicza "Brawo Ty...Brawo Ja" Brawo MY!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. sam Vat i odsetki obciąża każdego mieszkańca gminy o okolu 700 zł
  co będzie dalej ???

  OdpowiedzUsuń
 12. jak to co będzie dalej , nic nie będzie , jest jeszcze parę budynków do zastawienia .
  Sprawą powinno zająć się prokurator z urzędu a nie jakieś dom donosy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zagadka.
  Kto to powiedział? "Trzymam rękę na pulsie.."
  No i jak tam Panie Przewodniczący? Ręka uschnięta, a pan dalej trzyma?

  OdpowiedzUsuń
 14. A były "Najlepszy przewodniczący" twierdził kategorycznie, że podatku nie trzeba płacić. Idiota czy oszust?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ma przewodniczący i radni do płacenia przez urząd Vatu???
   Idiota czy troll?:-))))

   Usuń
  2. A gdzie jest wyżej napisane, że przewodniczący coś ma do płacenia?
   Poziom rozumienia czytanego tekstu podobny do profesjonalizmu "Najlepszego przewodniczącego"

   Usuń
 15. były przewodniczący rady K. Komorzycki stwiuerdził, że burmistrz po zasięgnięciu opinii kancelarii prawnej ze Szczecina uznał, że nie trzeba zapłacić podatku VAT od sdprzedaży stacji paliw. Burmistrz wymachiwał jakąś śmieszną opinią, a zapomniał, że trzeba zwrócić się o interpretację do Izby Skarbowej w tej sprawie. Szkoda, że za swoje cwaniactwo, nieudolność (?), niechęć nie poniesie odpowiedzialności, a zapłacimy my.

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam wszystkich , jednak udam się w poniedziałek do prokuratury z złożę doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza i jego zastępce o nie gospodarność za nieopłacenie podatku dochodowego i doprowadzając gminę do ogromnego zadłużenia a tym samym mieszkańców gminy wobec urzędu skarbowego i skarbu państwa.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.