Reklama [góra]

Nie świętują, bo dbają o nasze bezpieczeństwo [video]


Gdy większość z nas będzie siadać do wigilijnej wieczerzy i dzielić się opłatkiem z rodziną i przyjaciółmi, oni będą pełnić służbę i dbać o nasze bezpieczeństwo. Mowa tu o policjantach, strażakach, ratownikach pogotowia, lekarzach, żołnierzach oraz wszystkich tych, którzy ze względu na swój zawód muszą być w pracy. 

Nasi reporterzy odwiedzili komisariaty policji, remizę straży pożarnej i punkt pogotowia ratunkowego aby sprawdzić jak służby ratunkowe spędzają wigilię.

- Jest to normalny dzień porządkowy, w międzyczasie strażacy szykują posiłki. sprzątamy - mówi nam dowódca zmiany asp. Marek Dudek z Państwowej Straży Pożarnej. Służby na stanowisku kierowania podobnie jak na dziale bojowym trwają 24 godziny - dodaje st. sek. Konrad Bondia.

Policjanci w przeciwieństwie do strażaków pełnią służby 12 godzinne, w dni świąteczne pracy nie jest jednak wcale mniej.

- Nie świętujemy, musimy cały czas zachować ciągłość służby i służyć społeczeństwu. Pomimo tego, że są święta, zdarzają się sytuację gdzie musi interweniować policja - podkreśla asp. sztab. Damian Hyży, który w Komendzie Powiatowej Policji w Gryfinie pracuje już 10 lat.

Gotowe do wyjazdu cały czas są zespoły ratownictwa medycznego. Służby pełnią lekarze i ratownicy, oni również święta ze swoją rodziną będą obchodzić nieco później.

- Na pewno ten dzień różni się atmosferą, lekarze pełnią dyżur 24 godzinny, najczęściej jeździmy do przypadków takich jak kolki, bóle brzucha, osób po spożyciu alkoholu czy gorączki u dzieci - mówi nam lekarz Grażyna Woźniak-Kapral, która w pogotowiu pracuje już 30 lat.

O rozwagę apeluje mł. insp. Miłosz Bogdański, komendant Komisariatu Policji w Chojnie - pamiętajmy, wsiadając do pojazdu bądźmy wypoczęci, tych, którzy mają wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości zachęcamy do odwiedzania jednostek policji, znajdują się tam urządzenia, które pozwolą kierowcy bezpłatnie się przebadać. Ponadto pamiętajmy, że złodzieje obserwują nas i szukają momentu najlepszego do dokonania kradzieży z włamaniem. Zawsze możemy poprosić o pomoc sąsiadów w doglądaniu naszego mieszkania czy domu, pamiętajmy też o zamykaniu drzwi i zabezpieczania swojego mienia. 

Od nas wszystkich zależy czy te święta będą spokojne dla nas oraz dla tych, którzy muszą pracować. Oprócz dbania o własne bezpieczeństwo, pamiętajmy również o zwykłej kulturze osobistej.


Materiał przygotowany przez Przemysława Kaweńskiego, Pawła Sławińskiego i Dorotę Nowak był nagrywany w sobotę 24 grudnia. 

2 komentarze:

Obsługiwane przez usługę Blogger.