Reklama [góra]

Transport wojskowy znów przejechał przez region [foto]Amerykańscy żołnierze z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej są już w Polsce od soboty. Po raz kolejny konwój z wojskowym sprzętem mogli oglądać mieszkańcy gmin Chojna, Mieszkowice, Widuchowa i Gryfino. 

- 14 stycznia ma się odbyć oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w Polsce - mówił dla TVP rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Amerykańscy żołnierze rozpoczną dziewięciomiesięczną rotacyjną misję, cała akcja ma na celu wzmocnienie wschodniej flanki NATO.W Polsce stacjonować ma prawie cała brygada, czyli ok 3500 żołnierzy wyposażonych w 400 pojazdów gąsienicowych, 907 kołowych w tym 87 czołgów M1A2, 17 samobieżnych haubic, ponad 400 samochodów Humvee oraz 144 bojowe wozy bradley i 650 kontenerów.

Eksperci zaznaczają, że przybycie do Europy żołnierzy z Fort Carson oczekiwano dopiero pod koniec stycznia, jednak odchodzący gospodarz Białego Domu, Barack Obama, zadecydował o przyspieszeniu procesu do inauguracji nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.


- Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował, że Żagań (Amerykanie w sobotę przylecieli do Wrocławia, z kolei stamtąd dostaną się do danej miejscowości) to jedno z pięciu miejsc stacjonowania pododdziałów amerykańskiej brygady w Polsce obok Drawska Pomorskiego, Skwierzyny, Świętoszowa i Bolesławca - informuje Polskie Radio.

W ćwiczeniach będą brać również udział żołnierze z Rumunii oraz Wielkiej Brytanii. Polscy wojskowi wyruszą do sojuszniczej batalionowej grupy bojowej na Łotwę a pododdział będzie stacjonował w Rumunii.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.