Reklama [góra]

Przetrwała wojny, teraz zabytkowa wieża popada w ruinę i grozi zawaleniem [foto] [video]
Wzniesiono ją na początku XIX wieku, przeżyła wojny a dziś grozi zawaleniem, na ogrodzeniu umieszczone zostały niedawno tabliczki z których wynika, że budowla jest przeznaczona do rozbiórki. Wieża ciśnień w miejscowości Trzcińsko Zdrój znajduje się na liście zabytków, czy zostanie po niej tylko wspomnienie?Tablice z informacją dotycząca rozbiórki zauważył nauczyciel i regionalista Jarosław Płotkowski podczas zajęć z uczniami - mnie bardzo zmartwiła ta informacja, ten obiekt jest bardzo ciekawy i interesujący dla Trzcińska Zdroju. 

Stan budowli jest tragiczny, w pobliżu znajdują się budynki mieszkalne. Gmina już wcześniej zwracała uwagę właścicielowi wieży, którym jest spółka PKP, o tym, iż należałoby obiekt odremontować lub odpowiednio zabezpieczyć przed dalszą dewastacją.

- To są niebagatelne koszty, wiem że było robione kilka lat temu przymiarki do zabezpieczenia wierzy ciśnień [...] gminy Trzcińsko Zdrój nie stać na to aby go przyjąć i samodzielnie odrestaurować. - mówi zastępca burmistrza Emilian Osetek.

Nastroje uspokaja jednak PKP, które w odpowiedzi na nasze zapytanie poinformowało, iż w związku z tym, że wieża znajduje się w rejestrze zabytków, nie ma planów dotyczących jej rozbiórki. Informująca o tym tablica zostanie zdjęta.

- PKP S.A. planuje zabezpieczenie obiektu. Jeszcze w tym kwartale ogłoszone zostanie postępowania na wybór wykonawcy prac projektowych w tym zakresie - informuje Aleksandra Grzelak z biura prasowego firmy.
Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.