Reklama [góra]

Prezydent oddał hołd poległym w walkach Forsowania Odry [dużo zdjęć] [video]


 Odra stanowiła jedną z ostatnich przeszkód w drodze do zdobycia Berlina. Walki toczyła 1. Armia Wojska Polskiego wraz z Armią Czerwoną. W Starych Łysogórkach i Gozdowicach odbyły się uroczystości 72. rocznicy Forsowania Odry. 

Operacja Forsowania Odry odbywała się od 16 do 20 kwietnia 1945 r., w czasie operacji berlińskiej 1. Frontu Białoruskiego. Wielu polskich żołnierzy zginęło w tym miejscu. Na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach, pochowanych jest 1987 polskich żołnierzy.– Krew przelana za ojczyznę jest jedna. Krwi przelanej za ojczyznę nie można dzielić i nie można dzielić tych, którzy za nią oddali życie
– powiedział w swoim przemówieniu Andrzej DudaŻołnierze szli ze wschodu i zachodu po to, aby Polska była wolna, za nią walczyli i za nią ginęli. Jesteśmy na tym cmentarzu, gdzie w dostojeństwie i ciszy spoczywają żołnierze, z których krwi powstała wolna Polska. Nie byłoby jej tutaj, gdyby nie tamta przelana krew. Wszystkie pokolenia powinny o tym pamiętać. Z tej krwi powstało nowe życie.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w południe mszą świętą na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach celebrowaną przez Ks. Abp Andrzeja Dzięgę, Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego.


Hołd poległym żołnierzom oddal Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystościach wzięli udział między innymi wicemarszałek sejmu Joachim Brudziński, Anna Maria Anders. wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, szef Kancelarii Prezydenta i radny sejmiku województwa Paweł Mucha, wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, wicestarosta Jerzy Miler, poseł Kukiz `15 Sylwester Chruszcz oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości i lokalni samorządowcy.
Zobacz zdjęcia na naszym profilu na Facebooku

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.