Reklama [góra]

Kantor internetowy czy stacjonarny – który wybrać?


W Polsce pierwszy legalny kantor stacjonarny rozpoczął działalność w 1989 roku. Od tamtego czasu tradycyjne kantory nieprzerwanie umożliwiają wymianę walut. Natomiast od 2009 roku istnieje również możliwość zawarcia transakcji za pośrednictwem kantorów internetowych.

Zalety i wady kantoru stacjonarnego

Zasady działania kantoru stacjonarnego są wszystkim dobrze znane, dlatego nadal wzbudza większe zaufanie niż kantor online. Bezpośrednia wpłata i odbiór pieniędzy w kasjerskim okienku nie nasuwają wątpliwości, co do tego, gdzie pieniądze klienta się znajdują i czy przypadkiem nie zostaną zdefraudowane. Transakcja odbywa się na jego oczach. Wymienioną walutę otrzymuje się natychmiast. Niestety nie daje to gwarancji, że waluta nie będzie fałszywa. Do wad korzystania z kantoru stacjonarnego zalicza się konieczność wyjścia z domu i znalezienia punktu wymiany. Kantory tradycyjne mogą oferować zróżnicowane kursy walut, dlatego wyszukanie najlepszej opcji wiąże się z koniecznością odwiedzin kilku kantorów, co pochłania czas. Plusem jest brak jakichkolwiek formalności. Działalność kantoru stacjonarnego jest regulowana ustawą Prawo dewizowe. Kantor musi być wpisany do Rejestru Działalności Kantorowej. Dzięki temu klienci mogą liczyć na bezpieczeństwo transakcji. Istnieje jednak ryzyko, szczególnie przy wymianie dużych kwot pieniędzy, że podczas transportu wymienionej waluty może dojść na napadu rabunkowego. Kradzieże tego typu pojawiają się w statystykach policyjnych.

Zalety i wady kantoru internetowego

Kantor internetowy również musi zostać zgłoszony do Rejestru Działalności Kantorowej, ale Narodowy Bank Polski zaznacza, że działalności online nie definiuje ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe. Brak odpowiednich regulacji prawnych powoduje nieufność społeczeństwa wobec e-kantorów. Z tego względu kantory angażują się w budowanie pozytywnego wizerunku firmy, co też czyni https://internetowykantor.pl. Chociaż brakuje odpowiedniego ustawodawstwa, tak samo jak kantory stacjonarne muszą spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim właściciel i pracownicy także muszą posiadać specjalny certyfikat ukończenia kursu kantorowego lub dysponować przynajmniej rocznym doświadczeniem w obrocie transakcjami walutowymi w banku. W kwestii bezpieczeństwa obrotu walutami problemem jest więc głównie kwestia zabezpieczeń informatycznych przed atakiem hakerów. W tym względzie kantory stosują podobne metody jak banki, czyli szyfrowanie SSL czy też dodatkowe zabezpieczenie SMS. Nie istnieje ryzyko, że zostaną wydane fałszywe pieniądze, ani że zostanie się okradzionym po wymianie waluty. W kwestii formalności konieczne jest natomiast założenie w banku konta walutowego i konta na stronie kantoru internetowego. Są to dwie rzeczy, które mogą wywoływać opory w przekonaniu się do korzystania z internetowej wymiany walut. Niezaprzeczalną zaletą jest jednak niższy spread, a więc niższa cena wymiany niż w kantorze stacjonarnym.

Podsumowanie
Oba typy kantorów mają swoje zalety i wady. Prawdopodobnie liczba klientów korzystających z kantorów internetowych będzie się zwiększać, ale nie wyprą z rynku kantorów stacjonarnych, chociażby z tego względu, że nie każdy chce zakładać specjalnie konto walutowe w banku, aby np. raz w roku wymienić pieniądze, wyjeżdżając na wakacje. Największe plusy działalności kantorów online to dostępność z każdego miejsca na świecie w dowolnym czasie oraz niższe ceny.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.