Reklama [góra]

Rolnicy podziękowali za plony [foto]


Tłumy mieszkańców, barwny korowód z kolorowymi wieńcami dożynkowymi, niezliczona ilość zabaw i konkursów, specjały lokalnego jadła oraz muzyka na żywo - tak wyglądało tegoroczne Święto Plonów w gminie. Dożynki odbyły się w Starym Czarnowie w sobotę, 26 sierpnia 2017 roku przy kompleksie boisk „Orlik” przy ulicy Szczecińskiej. Program wydarzenia jak zawsze był bardzo bogaty.


- Święto Plonów, największe w powiecie gryfińskim, oznacza koniec żniw. Dziś widzimy efekty prac polowych, które w tym roku należały do wyjątkowo trudnych, chociażby ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Możemy cieszyć się tym, co w naszej gminie najcenniejsze i najlepsze. Serdecznie dziękuję rolnikom za wysiłek i ciężką pracę - podkreślała wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Święto Plonów rozpoczęło się mszą świętą w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony. Po mszy korowód dożynkowy z wieńcami dożynkowymi przeszedł ulicami Starego Czarnowa. Do miejsca dożynek poprowadziła go zespół folklorystyczny Pyrzyczanie oraz Starosta i Starościna Święta Plonów - Danuta Matysiak i Damian Rabenda.

- Cieszymy się, że w tak trudnych warunkach udało się nam zebrać plony. W tej sytuacji tegoroczne święto to naprawdę wyjątkowe podziękowanie za dary natury - przekonywał rolnik z Glinnej Jarosław Bogucki.

Program wydarzenia jak zawsze był bogaty. O oprawę muzyczną zadbał zespół disco-polo CLIVER, znany z takich utworów jak: Moje ciało oszalało, Agnieszka, Chodź Kochanie. Obok nich na scenie zobaczyliśmy także Kalimero oraz pochodzący z Kołbacza Blue-Box.

- Wspaniałe podsumowania sezonu żniwnego, ale także lata. W rytmach muzyki na żywo każdy mógł znaleźć coś dla siebie - zaznaczyła mieszkanka Starego Czarnowa Renata Raszczuk.

Dla mieszkańców przygotowano liczne konkursy z nagrodami, np. na najładniejszy wieniec dożynkowy, na najciekawszą aranżację stoiska wystawienniczego, staroczarnowskie specjały oraz III Przegląd Lokalnych Talentów. W trakcie dożynek wręczone zostały nagrody w konkursie „Cała gmina w kwiatach - edycja 2017”.

W konkursie na najładniejszy wieniec zwyciężyło sołectwo Dębina. Za najciekawszą aranżację stosika wystawienniczego uznano stoisko sołectwa Żelewo. Najsmaczniejszy staroczanowski specjał kulinarny przygotowały panie z Koła Emerytów i Rencistów z Kołbacza za danie przygotowane ze zbiorów działkowych.

- Nie ma cenniejszego wyróżnienia dla kucharza niż fakt, że coś po prostu smakuje - komentowała wygraną w kulinarnym plebiscycie Weronika Stępień z Koła Emerytów i Rencistów z Kołbacza.

Ponadto nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci czekało wiele darmowych atrakcji. Były to: dwa spektakle interaktywne, duża zjeżdżalnia clown, basen kuleczki, kule wodne, mega piłkarzyki, ścianka wspinaczkowa, malowanie twarzy, klaun baloniarz oraz wata cukrowa.

- Wszystko mi się podobało, ale najbardziej zjeżdżalnie. Było wesoło i fajnie - wspominała Pola Małecka ze Starego Czarnowa.

Całość Święta Plonów dopełniło dobre jadło i pokaz sztucznych ogni. Na stoiskach wystawienniczych gminnych sołectw spróbować można było pysznych, lokalnych, kulinarnych specjałów. W tym roku królowała zupa z dyni. Z kolei po godzinie 23 nad Starym Czarnowem rozbłysło niebo. Pokaz fajerwerków zgromadził sporą liczbę mieszkańców gminy. Wstęp na dożynki był bezpłatny. Kolejne już za rok.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.