Reklama [góra]

Jaka wiertarko-wkrętarka do domu?


Wiertarko-wkrętarka to urządzenia, które dzięki swej wszechstronności na pewno znajdzie zastosowanie w każdym domu. Dzięki niej skręcenie mebli czy też wykonanie drobnych prac remontowych na własną rękę nie będzie stanowiło problemu. Jaka wiertarko-wkrętarka sprawdzi się zatem najlepiej do domowego użytku?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

1. Moment obrotowy – odpowiada za przenoszenie mocy z silnika do uchwytu z wiertłem. W praktyce oznacza to, iż moment obrotowy określa, z jaką siłą będą wkręcane śruby i jak głęboko mogą zostać osadzone.

Jeżeli potrzebujemy sprzętu do ogólnego wiercenia i sporadycznego zastosowania, możemy zdecydować się na wiertarko-wkrętarkę jednobiegową. Jeśli planujemy używać urządzenia częściej, lepiej kupić sprzęt wyposażony w dwa biegi. Pierwszy gwarantuje większy moment obrotowy przy niższych prędkościach. Drugi zaś zapewnia większą prędkość przy niższym momencie obrotowym i przeznaczony jest głównie do wiercenia.

2. Moc – im wyższa moc, tym dłużej wiertarko-wkrętarka może pracować bez przegrzania oraz w twardszym materiale może wiercić. Wysoka moc pozwala również szybciej zakończyć wykonywanie zadania. Parametr ten w głównej mierze uzależniony jest od wielkości napięcia. Na rynku dostępny jest sprzęt o napięciu:
  • 3.6 do 4.8 V – przydatny podczas skręcania mebli czy sprzętu AGD oraz innych mało wymagających czynności, 
  • 6.5 do 10 V – jest to narzędzie, które sprawdzi się w rękach każdego majsterkowicza oraz podczas drobnych prac remontowych, 
  • 9.6 do 14 V – jest to sprzęt wręcz idealny do użytku domowego, przeznaczona do okazjonalnych remontów w domu, zazwyczaj wyposażona jest w biegi, co zapewnia jej wszechstronność, 
  • 18 V i powyżej – wiertarko-wkrętarki tego typu przeznaczone są dla profesjonalistów. Z kilkoma dodatkowymi funkcjami sprawdzą się nawet podczas wykonywania zaawansowanych prac. 
3. Udar – część wiertarko-wkrętarek wyposażona jest w funkcję wiercenia z udarem. Jest ona przydatna zwłaszcza podczas profesjonalnych zastosowań. Ułatwia wiercenie w twardych materiałach, takich jak beton czy kamień. Jeżeli zależy nam na posiadaniu wiertarko-wkrętarki z udarem, musimy pamiętać o doborze odpowiednich wierteł. Powinny być one hartowane z węglika wolframu.


4. Sposób zasilania – wyróżniamy dwa podstawowe modele wiertarko-wkrętarek:


  • wiertarko-wkrętarki akumulatorowe – z uwagi na fakt, iż nie wymagają stałego dostępu do gniazdka elektrycznego, mogą być stosowane praktycznie wszędzie, nawet w trudno dostępnych miejscach. Na komfort użytkowania wpływa również ich lekkość i łatwość obsługi. Warto jednak, iż jest to rozwiązanie mniej skuteczne w porównaniu z wiertarko-wkrętarkami sieciowymi, gdyż zazwyczaj charakteryzuje się mniejszą mocą i momentem obrotowym. W przypadku domowego zastosowania sprawdzi się jednak idealnie. Podstawową wadę sprzętu tego typu jest to, iż może się on rozładować w trakcie długotrwałego użytkowania, przez co zmuszeni będziemy do przerwania pracy. Możemy temu zapobiec, wybierając zestaw wyposażony w dodatkowy akumulator lub ładowarkę z funkcją szybkiego ładowania, pozwalającą przywrócić urządzeniu sprawność działania w ciągu pół godziny. Wybierając wiertarko-wkrętarkę akumulatorową, warto zwrócić uwagę na rodzaj akumulatora. Najlepiej sprawdzi się litowo-jonowy. Jest bowiem lekki i nie ma efektu pamięci, powodującego utratę rzeczywistej pojemności akumulatora. Co więcej, szybko się ładuje i stosunkowo wolno traci energię. Decydując się na ten model, uważnie przyjrzyjmy się parametrowi mocy. Niektóre urządzenia tego typu wyposażone są w zbyt niską moc. Utrudnia to wykonywanie cięższych prac, takich jak wiercenie w cegle czy betonie. 
  • wiertarko-wkrętarki sieciowe – nie ma potrzeby ich ładowania. Są zawsze gotowe do pracy. Wystarczy je podłączyć do źródła zasilania. Ich cechami charakterystycznymi są bardzo dobra wydajność oraz skuteczność. Jest to możliwe dzięki większej mocy i wyższemu momentowi obrotowemu. Są to urządzenia wygodne w użyciu, jednak z uwagi na kabel mniej poręczne. W tym wypadku ważne jest odpowiednie dostosowanie długości przewodu. Zbyt krótki kabel będzie się wiązała z koniecznością stosowania przedłużacza, z kolei zbyt długi może się plątać, przeszkadzając w wykonywaniu prac. Ponadto, zazwyczaj są to modele cięższe w porównaniu z wiertarko-wkrętarkami sieciowymi. 
Odpowiednio dobrana wiertarko-wkrętarka ułatwi wykonywanie prac, nawet tych, które wykonujemy sporadycznie. Jest narzędziem niezastąpionym w każdym domu, garażu czy warsztacie. Decydując się na dany model, warto sprawdzić nie tylko jego podstawowe parametry czy też dodatkowe funkcje, ale również estetykę i trwałość wykończenia.

Solidna obudowa to podstawa, zwłaszcza jeśli nie zamierzamy trzymać sprzętu w walizce. Wszelkie odlewy, zadrapania czy też drobne uszkodzenia powinny budzić naszą czujność. Istotna jest również waga urządzenia i jego gabaryty. Jeżeli nie będzie ono lekkie i poręczne, wpłynie to negatywnie na komfort użytkowania.

Zbyt lekka wiertarko-wkrętarka również nie jest dobrym rozwiązaniem. W trakcie bardziej wymagających prac może bowiem charakterystycznie szarpać. Ważny jest zatem dobór wagi urządzenia do rodzaju wykonywanych zadań.

Warto zadbać także o to, aby uchwyt urządzenia był ergonomiczny. Powinien on być również wyposażony w powłokę antypoślizgową, co ułatwi pracę nawet w trudnych warunkach. Co więcej, jeśli szukamy wszechstronnego urządzenia, warto sprawdzić czy producent dołączył do zestawu wiertła, bity, dodatkowy uchwyt wiertarski oraz inne akcesoria. Należy dowiedzieć się równie, jak długo trwa gwarancja.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.