Reklama [góra]

W piątek premiera nowego tomu "Rocznika Chojeńskiego"W piątek 24 listopada o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja IX tomu Rocznika Chojeńskiego. 

W programie spotkania m.in.:

  • wykłady na temat historii i współczesności regionu
  • recital z utworami chojeńskiego kompozytora Augusta Wilhelma Prachta (1763–1824) oraz szczecińskiej kompozytorki Valerii Zitelmann (1859–1929) w wykonaniu Marzeny Wiencis (sopran) i Agnieszki Roguskiej (fortepian)
  • wystawa twórczości lokalnych artystów: Izabeli Grabarczyk, Andrzeja Hłyniańskiego oraz Grzegorza Tomaszewskiego.

Rocznik Chojeński to pismo historyczno-społeczne, powstało w 2009 roku, jako kontynuacja inicjatywy naukowej, realizowanej w Chojnie w latach 2007 i 2008. Zorganizowano wówczas dwie konferencje naukowe, na które przygotowane zostały materiały, opublikowane jako dwie części studiów Chojna i okolice na przestrzeni wieków (cz. I - 2007, cz. II - 2008).

Zainteresowanie historią miasta i dawnej Nowej Marchii w Chojnie oraz skupienie się wokół inicjatywy konferencyjnej grupy osób spowodowały, że zapadła decyzja o powołaniu periodyku popularnonaukowego, który przybliżałby zainteresowanym historię i współczesność miasta i regionu.

Pierwszy tom Rocznika Chojeńskiego ukazał się drukiem na przełomie listopada i grudnia 2009. Od tamtej pory ukazuje się cyklicznie, zawsze późną jesienią.Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.