Edukacyjna modernizacja na miarę XXI wieku


Oświatowych zmian w gminie Stare Czarnowo ciąg dalszy. Rozstrzygnięto już przetarg na modernizację Zespołu Szkół w Kołbaczu. 

To największa samorządowa, edukacyjna inwestycja w ciągu ostatnich czterech lat. Prace zakończą się do połowy października 2018 roku.

 Rozbudowa i przebudowa placówki, do której uczęszcza blisko 400 dzieci z gminy Stare Czarnowo, kosztować ma blisko 2,1 mln zł. W całości będzie finansowana z budżetu gminy. Wykonawcą robót została firma PROBUD Przemysław Przybylski ze Starej Dąbrowy.

- Zespół Szkół w Kołbaczu to prawdziwe centrum edukacyjne naszej gminy. Jej uczniowie i nauczyciele zasługują na to, by zdobywać wiedzę oraz kształcić się w najlepszych warunkach. Inwestycja ma ten proces wspomóc, a właściwie stworzyć nowe przestrzenie do nauki - przyznaje wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska. Przebudowa szkoły w Kołbaczu wiążę się przede wszystkim ze zmianą sposobu użytkowania poddasza budynku.

- Poddasze zostanie przystosowane do celów dydaktycznych. Ułatwi to prowadzenie zajęć w placówce i umożliwi rozwijanie pasji oraz zainteresowań uczniów w bardziej komfortowych warunkach - przekonuje dyrektor Zespołu Szkół w Kołbaczu Bogumiła Zawada.

W praktyce modernizacja oznacza, że dach szkoły zostanie postawiony od podstaw. Podwyższone będą ściany i wstawione zostaną okna. Modernizacja czeka schody, instalacje kanalizacyjną, sanitarną i centralnego ogrzewania. Żeby ułatwić komunikację po budynku szkoły, zamontowana zostanie winda.

- Podjęliśmy się wspólnego wysiłku na rzecz zmian w placówce. Planowane zmiany sprawią, że szkoła pochwalić się będzie mogła warunkami na miarę XXI wieku - zapowiada wiceprzewodniczący Rady Gminy Stare Czarnowo Władysław Kałucki.


Poprzez realizację projektu władze gminy, jak i dyrekcja szkoły liczą na poprawę możliwości organizacyjnych. Zwiększy się liczba sal, a plan lekcji będzie bardziej dopasowany do potrzeb uczniów.

Warto dodać, że zdolnej młodzieży w ZS w Kołbaczu nie brakuje. Co roku z sukcesami startują w konkursach ogólnopolskich i wojewódzkich. Najzdolniejszych wójt gminy honoruje również stypendiami.

Ponadto w placówce prowadzony jest projekt „Akademia aktywności”, gdzie ze wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 organizowane są m.in.: warsztaty z robotyki, lekcje językowe, a nawet festiwal nauki.

Do sierpnia 2019 roku blisko 200 osób skorzysta także z porad logopedycznych, ćwiczeń w zakresie programowania, edukacyjnych gier planszowych z przedsiębiorczości, doradztwa zawodowego, półkolonii eksperymentalnych czy wyjazdów edukacyjnych.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza