Reklama [góra]Gmina będzie musiała zwrócić dofinansowanie? Widzieliśmy dokumenty z kontroli inwestycji w Krajniku Górnym


Przez te dokumenty radni nie chcą zakończyć trwającej od kwietnia sesji. Dotarliśmy do protokołu z kontroli Polsko - Niemieckiego Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym, dokumentów, których upublicznienia od kilku tygodni domagają się radni. 

Kontrola została przeprowadzona 12 i 13 marca br. a w skład zespołu kontrolującego weszło czterech urzędników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

PNCKiS zostało hucznie otworzone w 2013 roku, praktycznie od początku obiekt wzbudzał spore kontrowersję. Inwestycja powstała w budynku dawnej szkoły w którym najemcą mieszkania komunalnego jest burmistrz Adam Fedorowicz. Budowa pochłonęła około 3 milionów złotych, gmina miała otrzymać dofinansowanie w wysokości 85% kosztów ale ze względu na zmiany i błędy w projekcie do gminnej kasy wpłynęło znacznie mniej pieniędzy. Krytykowane było również samo miejsce tak dużej inwestycji, ta niewielka miejscowość jest oddalona od Chojny o 14 kilometrów.

Kontrola wykazała kilka nieprawidłowości, które mogą być kosztowne dla gminy. W podsumowaniu kontrolerzy stwierdzili, że nie uzyskano zgody na wprowadzone modyfikacje w projekcie (spowodowane remontem mieszkania komunalnego), w związku z tym ustalono koszty, które gmina prawdopodobnie będzie musiała zwrócić - to ponad 47 tysięcy złotych.

Ponadto kontrolerzy zwracają uwagę na niską aktywność współpracy z partnerami projektu (obiekt powstał w ramach polsko - niemieckiego projektu w których wzięły jeszcze udział niemieckie miejscowości Groß Pinnow, Landhof Liepe i polskie Dębno), niski poziom wykorzystania sprzętu komputerowego i jego niewłaściwe oznakowanie.

W przeciągu dwóch miesięcy gmina musi dokonać zwrotu części dofinansowania, zwiększyć intensywność wykorzystania sprzętu i wzmóc współpracę z partnerami, co roku składać pisemne sprawozdanie z działalności PNCKiS czy usunąć usterki stwierdzone podczas przeglądu gwarancyjnego. Co najważniejsze kontrolerzy sugerują aby odstąpić od działań umożliwiających sprzedaż lokalu komunalnego a nawet rozważyć możliwość przekwaterowania najemców lokatorów mieszkania w Krajniku Górnym.

Klub Radnych Inicjatywa Samorządowa złożył w poniedziałek 14 maja wniosek o jak najszybsze wyznaczenie terminu sesji, sugerując, że powinna odbyć się w najbliższy czwartek 17 maja.

Protokół z kontroli (kliknij na zdjęcie aby powiększyć):Odpowiedź burmistrza Gminy Chojna (kliknij na zdjęcie aby powiększyć):

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.