Reklama [góra]

Wiele atrakcji w Cedyni podczas święta miasta [foto] [video]


W sobotę 23 czerwca w Cedyni na mieszkańców i zaproszanych gości od samego rana czekało wiele atrakcji. Dni Cedyni obchodzone są w rocznicę bitwy z 972 roku. 1046 lat temu Mieszko I pokonał pod Cedynią wojska margrabiego Hodona.

O godzinie 10:30 rozpoczęła się polsko-niemiecka konferencja naukowa „Cedynia w czasie i przestrzeni”. Swoje wykłady wygłosili m.in. prof. dr hab. Janusz Piontek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii, Instytut Antropologii, Zakład Biologii Ewolucyjnej) i  prof. dr hab. Marian Rębkowski (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytet Szczeciński). Rozprawiano nad tym, czy Cedynia była siedzibą księcia, ponadto padło również wiele innych pytań na temat jej znaczenia we wczesnym średniowieczu.

Z kolei na polanie przy Górze Czcibora znalazła się średniowieczna osada, gdzie można było dowiedzieć się, jak żyli nasi przodkowie lub zobaczyć, jak i z czego dawniej konstruowano broń. Na terenie przy amfiteatrze powstały ogromne piaskowe rzeźby, które cieszyły się dużą popularnością.

Oficjalne otwarcie dni miasta zainicjowali burmistrz Gabriela Kotowicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Nowak. Wieczorem mieszkańcy i goście mogli bawić się przy muzyce. Na scenie zaprezentowali się m.in. Kubas, Michał Gielniak, Endrju, Coolers, B-QLL.To nie koniec świętowania. W niedzielę odbędą się „Bieg do Orła” i inscenizacja bitwy pod Cedynią.

Więcej zdjęć oraz materiałów wideo wkrótce na naszym portalu

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.