Reklama [góra]

Policjanci odzyskali skradzione zabytki [foto] [video]


Zachodniopomorscy policjanci odzyskali kilkanaście XIX-wiecznych drogowskazów skradzionych z terenu powiatu myśliborskiego. Łącznie zabezpieczono 18 zabytków.


O przypadkach kradzieży policję powiadomił w sierpniu 2018 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Zbierając informacje, koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie natrafił na trop prowadzący do dwóch miejscowości w powiecie myśliborskim.

Wczoraj policjanci Komisariatu Policji w Dębnie, Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie, oraz inspektor z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie odnaleźli skradzione granitowe drogowskazy. Służyły one mieszkańcom jako elementy wystroju podwórek oraz przydomowych ogródków na trzech posesjach w dwóch miejscowościach w gm. Dębno.

Łącznie odzyskano 18 zabytkowych drogowskazów, które dawniej znajdowały się na skrzyżowaniach dróg. Na kamieniach wciąż są czytelne inskrypcje z niemieckimi nazwami miejscowości oraz datami z połowy XIX w. Oprócz tego znaleziono pomnik poświęcony pamięci leśnika E. Schmidta (1855-1898).

Odzyskane przedmioty pozostawiono za zobowiązaniem u właścicieli posesji, gdyż waga każdego z głazów wahała się od 500 kg do 1 tony. Dawne drogowskazy oraz pomniki znajdujące się na terenie lasów są własnością Skarbu Państwa i pozostają pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zabytki te są ważnym elementem historii regionu, dlatego ich kradzież jest zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 5.

Po zakończeniu postępowania sądowego o miejscu przemieszczenia pomników zadecydują służby konserwatorskie.
Źródło: Policja Zachodniopomorska

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.