Reklama [góra]Kontrola policyjna – niezbędne dokumenty od października 2018


Od 1 października 2018 roku obowiązuje znowelizowana ustawa, na mocy której kierowcy nie muszą mieć już przy sobie wszystkich dokumentów związanych z pojazdem. Sprawdź, za brak jakich „papierów” nie zapłacisz już mandatu. 

Jeszcze do niedawna za każdy brakujący dokument podczas kontroli drogowej kierowca musiał zapłacić mandat w wysokości 50 zł. Ponadto w niektórych przypadkach policja miała prawo zabronić kontynuowania jazdy. Cierpiały na tym przede wszystkim osoby, które zapomniały wziąć dowodu rejestracyjnego, bo np. kilka godzin wcześniej ktoś inny korzystał z auta. Wprowadzenie nowych przepisów wydaje się być sporym ułatwieniem. 

Te dokumenty musisz mieć przy sobie... 

Jako kierowca masz obowiązek noszenia przy sobie dowodu osobistego i prawa jazdy – są to dokumenty, które potwierdzają tożsamość oraz informują o nabytych przez Ciebie uprawnieniach. Ich brak będzie skutkował nałożeniem przez policję kary finansowej – mandatu w wysokości 50 zł. 

Tych dokumentów nie musisz mieć przy sobie... 

Zgodnie z obowiązującymi od października przepisami, w razie kontroli drogowej przeprowadzanej przez policjantów lub funkcjonariuszy Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego nie trzeba okazywać wszystkich dokumentów. 

Obecnie kierowca nie musi przedstawiać: 

Podczas kontroli funkcjonariusze skorzystają z Centralnej Ewidencji Pojazdów – w bazie sprawdzą, czy samochód jest zarejestrowany i czy dowód rejestracyjny nie został już wcześniej zatrzymany. Ponadto, jeżeli z jakiegoś powodu podejmą decyzję o zatrzymaniu dowodu, nie muszą go otrzymać fizycznie. Dokonają adnotacji w systemie, a kierowca otrzyma pokwitowanie. Zwrot dokumentu również nastąpi drogą elektroniczną.

Gdy dojdzie do kolizji... 

O ile brak dowodu rejestracyjnego nie budzi żadnych obaw w razie ewentualnej kolizji, tak wiele wątpliwości wywołuje brak dokumentu potwierdzającego ważność polisy. Osoba poszkodowana nie będzie miała pewności, że pojazd sprawcy jest ubezpieczony lub czy poda wiarygodny numer polisy. 

Okazuje się, że i z tym łatwo można sobie poradzić. Wszystkie dane związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym dostępne są w internetowej bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wejść na stronę www, podać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. W ciągu kilku chwil pojawi się informacja zawierająca: 
  • numer polisy 
  • markę pojazdu 
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego 
  • dane adresowe towarzystwa ubezpieczeniowego. 
Mimo że posiadanie papierowego potwierdzenia ważności OC nie jest wymagane, polisę musisz mieć. Możesz wybrać najtańsze ubezpieczenie, np. porównując oferty na Rankomacie. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.