Reklama [góra]Wieczornica patriotyczna w Moryniu [foto]


Wieczornica patriotyczna zorganizowana została z okazji obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada. Wydarzenie odbyło się 10 listopada 2018 r. w Moryniu.

„Niepodległa” to tytuł montażu słowno-muzycznego, który przedstawili uczniowie z Zespołu Szkół w Moryniu pod kier. B. Mularczyk i I. Włodarczyk. Montaż wywołał wśród zgromadzonych ogromne wzruszenie. Był to jeden z punktów programu, jaki organizatorzy przygotowali na uroczystość z okazji 100-lecia Niepodległości. Przedstawienie poprzedzone zostało występem wokalistki Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu – Marty Kwiecień, która utworem Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos z repertuaru M. Rodowicz wprowadziła wszystkich w uroczysty, patriotyczny nastój. 

Prologiem do części muzycznej wieczoru był występ kulturoznawcy, filozofa, filologa i wykładowcy Uniwersytetu Szczecińskiego dr Andrzeja Wątorskiego, który w skrócie przybliżył postać Józefa Piłsudskiego i jego czasy. Swoim krótkim wykładem prelegent nawiązał również do wystawy zatytułowanej „Kocham Cię, Polsko!”, zainstalowanej w holu sali Geoparku, witającej przybyłych gości. Na koniec prelekcji dał także komentarz do utworów zaprezentowanych w następnej części programu przez parafialny chór „Sanktus” z Morynia pod kier. I. Włodarczyk. Wśród pieśni zaprezentowanych przez chór usłyszeliśmy Gaude Mater Polonia, Piechota, Legiony, Rozkwitały pąki białych róż i Wojenko-wojenko.

Na koniec odbył się koncert muzyki instrumentalnej w wykonaniu zespołu harmonijek ustnych „Animato” ze Szczecina. Spośród znanych utworów z gatunku muzyki klasycznej wysłuchaliśmy m.in. takich kompozytorów jak F. Chopin, I. Paderewski, S. Moniuszko. Zespół zaprezentował również najbardziej znane motywy polskiej muzyki filmowej. 

Patronat honorowy nad uroczystościami sprawował Burmistrz Morynia Józef Piątek. 

Organizator uroczystości  Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu – składa serdeczne podziękowania wykonawcom i współorganizatorom, a są to:

  • chór Sanktus;
  • dzieci i młodzież ZS w Moryniu;
  • wokalistka MOK w Moryniu;
  • opieka i przygotowanie – I. Włodarczyk i B. Mularczyk  Zespół Szkół w Moryniu oraz rodzice uczniów;
  • obsługa techniczna – S. Młynarczak.

Ponadto dyrekcja MOK serdecznie dziękuje koleżankom i kolegom z Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu, Piotrowi Suchomskiemu, za ogromne zaangażowanie w przygotowanie imprezy, pracownikom działu Promocji Urzędu Miejskiego oraz wszystkim przybyłym gościom za udział w uroczystości.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.