Reklama [góra]

Jaką wędkę wybrać?


Wybór nowej wędki to czasem nie lada wyzwanie, szczególnie gdy zaliczamy się raczej do tych początkujących wędkarzy. Zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych, gdzie produktów do wyboru są setki, możemy poczuć się dość niepewnie. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie wędki? Jaki jej rodzaj najlepiej sprawdzi się dla naszych celów? W jaki sposób możemy uzyskać poradę, wybierając produkty online? 

 1. Na jakie parametry zwrócić uwagę 
 2. Jaki rodzaj wędki wybrać? 
 3. Przynęta też jest istotna 

Na jakie parametry zwrócić uwagę 

Niezależnie od rodzaju wędki, jaka nas interesuje, musimy sprawdzić kilka parametrów, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Do najważniejszych właściwości wędek zaliczamy: 
 • ciężar wyrzutu, określający, jakie obciążniki należy dobrać; 
 • akcję, określającą w jaki sposób wędka zachowa się podczas wyrzutu i holu ryby; 
 • długość transportową, wpływającą na komfort przenoszenia wędki; 
 • długość, która zależy od rodzaju uprawianego przez nas wędkarstwa; 
 • wagę, która również zależy od rodzaju wędkarstwa, jednak generalnie im lżejsza tym lepiej. 


Jaki rodzaj wędki wybrać? 

Oczywiście, na pierwszy rzut możemy zdecydować się na wędki uniwersalne, jednak gdy już jakiś czas zajmujemy się tym sportem, możemy zechcieć przestawić się na bardziej specjalistyczny sprzęt. Pod względem konstrukcyjnym możemy podzielić je na wędki segmentowe, teleskopowe i jednoczęściowe, jednak poszczególnych rodzajów jest niemal tyle, co gatunków ryb. Przykładem mogą być wędki sumowe, przeznaczone do łowienia sumów, ale także i innych silnych i ciężkich ryb. Zanim zatem podejmiemy decyzję o doborze wędki, warto przemyśleć, co właściwie będziemy próbowali na nią złapać. 


Przynęta też jest istotna 

Nawet i najlepsza wędka zda się na nic, jeżeli nie mamy do niej przynęty. Tych na rynku jest równie wiele, co samych wędek, a dobór przynęty jest ściśle związany z tym, co chcemy złowić. Zarówno przynęty sztuczne, jak i naturalne, będą się dobrze sprawdzały, jeżeli przy okazji wyboru uwzględnimy rodzaj ryby, na jaką chcemy zapolować. Jednym z istotniejszych parametrów przynęt jest ich wielkość - w naszym zestawie powinniśmy mieć zarówno kilka większych, jak i tych całkiem małych, aby w razie potrzeby móc je swobodnie wymieniać, co zapewni nam większe szanse na sukces podczas łowienia. 

Wędkarstwo to ciekawy i pasjonujący sport, jednak bez odpowiedniego ekwipunku nie damy sobie rady. Jeżeli kupujemy przez internet, a nie jesteśmy pewni swojego wyboru, zawsze warto spytać obsługę sklepu o radę - otrzymamy ją dokładnie tak samo szybko i sprawnie, jak w sklepie stacjonarnym.

1 komentarz:

 1. A taki ciężar zarzutu czyli elastyczność wędki ma duże znaczenie przy wyborze czy to mniej ważne. Na przykład taki rumpol bardzo tania czy jest sens coś takiego kupić https://infomiasto.eu/wedka-rumpol-strong-3608-36-metra-opinia-i-test/ czy jednak wybrać coś lepszego. Ma ona jak widać dobre i złe opinie.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.