Reklama [góra]Odkrywali tajemnice jeziora w Lubanowie [foto]


Jezioro pełne tajemnic. Lubanowo – pod taką nazwą odbyło się spotkanie ze znawcą tematyki archeologicznej. Gość i inspirator spotkania, dr hab. Bartosz Kontny, jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się szczególnie archeologią okresów przedrzymskiego i rzymskiego oraz wędrówek ludów w barbarzyńskiej Europie. 

Od roku 2014 wraz ze studentami i miłośnikami archeologii prowadzi badania na Pojezierzu Myśliborskim (Lubanowo, Myślibórz). Badania podwodne w lubanowskim jeziorze prowadzone są od jesieni 2014 roku. Inspiracją do badań okazało się skupisko artefaktów zlokalizowane w zachodniej części jeziora. Podczas spotkania dr Bartosz Kontny zaprezentował znaleziska z początków naszej ery, średniowiecza i czasów nowożytnych. Jak wiele jeszcze przedmiotów z przeszłości znajduje się na dnie niewielkiego (7 ha) i zastanawiająco głębokiego jeziora (około 20 metrów) w Lubanowie?

Wydobyte zabytki oraz materiał współczesny spoczywały płytko w dnie (przeciętnie do 5 metrów głębokości). Co ujrzało do chwili obecnej światło dzienne, zostało zaprezentowane. Podziękowania należą się dla Sołtys Lubanowa Marii Gałki za zaangażowanie. Przybyło bardzo wielu mieszkańców Lubanowa, Bań, Tywic, Piaskowa, Szczecina.

Lubanowo to miejscowość znajdująca się w gminie Banie.


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.