Reklama [góra]

Sensacja archeologiczna na Pojezierzu Myśliborskim [foto]


W siedzibie myśliborskiego Muzeum odbyło się oficjalne przekazanie sensacyjnego znaleziska z terenu Pojezierza Myśliborskiego. Dokonał tego dr hab. prof. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Niezwykły zabytek odebrała, w asyście burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego, dyrektor Muzeum Magdalena Szymczyk.

– To niezwykle rzadkie znalezisko – mówi prof. Bartosz Kontny. – Tego rodzaju pisanki datowane są na ok. XI w. 

Podobne formy znajdowano wcześniej na terenie Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Na tych terenach to pierwszy taki zabytek. Wiek znaleziska oszacowano na blisko 1000 lat. Jajko-pisanka pokryta jest motywem krzyży.

– Nie możemy jednak na razie zdradzić lokalizacji znaleziska – dodaje burmistrz Piotr Sobolewski – przynajmniej do momentu objęcia terenu ochroną konserwatorską, kto wie bowiem, jakie jeszcze tajemnice skrywa tamta ziemia. Niemniej, chcielibyśmy zorganizować w najbliższym czasie konferencję naukową poświęconą temu niezwykłemu znalezisku, które wyeksponowane zostanie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Kto wie, czy nie przyniesie ono sławy naszemu miastu jako „myśliborskie Faberge” – uśmiecha się burmistrz Myśliborza. 

Zainteresowanie ze strony badaczy i naukowców jest naprawdę duże. Czekamy na kolejne zabytki archeologiczne.fot. UM Myślibórz

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.