Reklama [góra]Dwie rzeczy, które ma każda porządna pizzeria. Przeczytaj, zanim weźmiesz kawałek do ust!


Z badań preferencji żywieniowych oraz rynku gastronomicznego w Polsce wynika, że kuchnia włoska od wielu już lat cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Jej sztandarowym przedstawicielem jest pizza – ot, niby prosty placek z nader szerokim wachlarzem pasujących dodatków. W swoim menu ma ją wiele rozmaitych restauracji, jednak nie ma wątpliwości że to wyspecjalizowane pizzerie serwują najsmaczniejsze dania tego typu. Pytanie: jak odróżnić porządny lokal od podejrzanej spelunki? Cóż, umiejętność kręcenia ciastem na palcach przez szefa kuchni – choćby i rodowitego Włocha – wcale nie będzie tutaj decydująca. 

Po pierwsze: profesjonalne wyposażenie lokalu. Nie ma innego sposobu na najwyższą jakość 

Podczas przyrządzania pizzy niebywale istotna jest odpowiednia struktura masy do wypieku. Prawda jest niestety brutalna: maszyna zawsze będzie precyzyjniejsza od człowieka. A do tego jeszcze nieporównywalnie bardziej wydajna. W związku z tym pizzerie coraz powszechniej inwestują w zaawansowane zaokrąglarki i dzielarki. Dzięki nim ciasto nie klei się i zawsze ma dokładnie takie właściwości, jakie są niezbędne przy konkretnych rodzajach pizzy. Cienkie, grube chrupkie czy puszyste – preferencje konsumentów są nieodgadnione, ale zawsze docenią sytuację w której mogą sami zadecydować. 

Kolejnym elementem niezbędnym w każdej włoskiej restauracji na poziomie będzie profesjonalny piec do pizzy. Sposób, czas oraz temperatura wypieku mają bowiem bezpośrednie przełożenie na ostateczny smak, tak samo zresztą jak rodzaj i specyfika uformowanego ciasta. Jak tłumaczą fachowcy z firmy Resto Quality produkującej sprzęt dla lokali gastronomicznych, niezbędna jest pełna kontrola nad każdą sekundą procesu. Taka rzecz jak możliwość ustawienia różnych temperatur, niezależnie dla górnej i dolnej części komory, w „cywilnych” piekarnikach funkcjonuje ze zdecydowanie mniejszą dokładnością. Dobry kucharz potrafi zrobić z podobnych opcji odpowiedni użytek. 

Po drugie: naturalne składniki. Z masy seropodobnej nijak nie zrobisz żółtego sera 

Wizualnie laik być może nie dostrzeże różnicy, ale już smak i zapach są praktycznie nie do podrobienia. Popularną praktyką stosowaną przez wiele pizzerii jest przygotowywanie całego dania na oczach klientów. Goście mogą dokładnie zobaczyć, czego i w jakich ilościach używają kucharze, a niejednokrotnie również zerknąć na składniki w pojemnikach przez przezroczyste witryny. Do tego dochodzi przechowywanie półproduktów w optymalnych warunkach. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, wilgoć, ekspozycja na światło... Te i wiele innych czynników mogą sprawić, że nawet najlepsza żywność bardzo szybko straci na jakości: walorach smakowych i odżywczych.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.