Reklama [góra]

Gryfinianin Paweł Sendyk mistrzem za oceanemPochodzący z Gryfina Paweł Sendyka wywalczył cztery medale podczas zawodów na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie - Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.


Gryfinianin robi regularne postępy i świetnie się rozwija. Podczas ubiegłotygodniowych mistrzostw Pacific-12 ustanawiał fantastyczne życiówki i pomógł kolegom wywalczyć tytuł najlepszej drużyny konferencji.

Pływak jest wychowankiem UKP Marlin Gryfino Sendyk okazał się niezwykle mocny zarówno indywidualnie, jak i w konkurencjach sztafetowych. Zawody rozpoczął od triumfu na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym, płynąc delfinem na trzecim odcinku (19.92). 

Prawdziwy popis dał jednak następnego dnia. To właśnie wtedy zaprezentował się na swoim koronnym dystansie 50 jardów stylem dowolnym.


Paweł  Sendyk

Już w eliminacjach zostawił rywali daleko w tyle (19.09), a w finale poprawił najlepszy czas w historii polskiego pływania na jardach, notując wynik 18.83. To trzeci rezultat w NCAA w tym sezonie, stawiający Sendyka w roli jednego z faworytów na zbliżających się wielkimi krokami mistrzostwach ligi.  Tego samego dnia nasz zawodnik dorzucił jeszcze do swojej kolekcji 1. miejsce w sztafecie 4x50 jardów stylem dowolnym.

Ostatnie dwa dni czempionatu w Federal Way pokazały jak olbrzymi postęp Sendyk zrobił również na dystansie 100 jardów. Najpierw cieszył się z wicemistrzostwa konferencji na 100 jardów stylem motylkowym. Cztery długości basenu pokonał w 45.46 (dla porównania rekord życiowy Milorada Cavicia w tej konkurencji, z czasów gdy pływał w Berkeley, jest lepszy tylko o dwie setne sekundy).

Na mecie finałowego wyścigu szybszy od Polaka był tylko Zheng Quah z Singapuru. Sendyk nie miał już jednak godnego siebie rywala na 100 jardów stylem dowolnym.

W walce o 1. miejsce po raz pierwszy w życiu złamał barierę 42 sekund (41.95) i odebrał najlepszy czas w historii polskiego pływania Bartoszowi Kizierowskiemu. To także 5. wynik w dziejach Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Na zakończenie zawodów Sendyk świętował jeszcze zwycięstwo w sztafecie 4x100 jardów stylem dowolnym i triumf w klasyfikacji drużynowej.

Źródło: megatiming.pl

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.