Reklama [góra]Kuratorium nie zgadza się na zamknięcie szkół w Stołecznej i Gogolicach


Kuratorium Oświaty w Szczecinie nie zgadza się na zamknięcie szkół w Gogolicach i Stołecznej w gminie Trzcińsko Zdrój. 


O decyzji kuratorium poinformował w piątek 29 marca podczas VIII sesji burmistrz Bartłomiej Wróbel.

  - Otrzymaliśmy odpowiedz z kuratorom. Tak jak się spodziewaliśmy jest to negatywna opinia na trzy nasze wnioski (...) Ja ze swojej strony przeszedłem całą procedurę, od A do Z, nawet w odwołaniu nie ma żadnego zastrzeżenia do przeprowadzonej procedury przez władze gminy Trzcińsko Zdrój. Mimo, że jest to opinia negatywna, przysługuje nam termin odwoławczy i będziemy się odwoływać - powiedział Bartłomiej Wróbel - dla niektórych jest to wiadomość dobra, dla mnie nie jest dobra, ponieważ teraz te koszty, które my poniesiemy, nie będą dla nas do pokonania (...). 

Subwencja, którą gmina otrzymuje z budżety państwa nie pokrywa wszystkich wydatków na oświatę. Burmistrz Wróbel powiedział, że tylko do wynagrodzeń nauczycieli gmina dokłada miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. 


Opinia kuratorium nie budzi zaskoczenia. Już podczas spotkań władz gminy z rodzicami przedstawiciele Kuratorium Oświaty negatywnie odnosili się do pomysłu likwidacji szkół, podobnie jak posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy również brali udział w tych spotkaniach. Sam burmistrz w swojej wypowiedzi podczas sesji stwierdził, że to decyzja polityczna.

W wolnych wnioskach o ewentualne skutki braku zreformowania oświaty pytała sołtys jednej z miejscowości. Zastępca burmistrza Barbara Ignaczak potwierdziła, że gmina może w takim przypadku wejść w plan naprawczy co spowoduje wstrzymanie np. środków z funduszy sołeckich (pełna wypowiedź w nagraniu wideo poniżej, od 1:43:59).


Czytaj również:
Dokumenty trafiły do kuratorium. Rodzice nadal bronią szkoły
Rodzice i nauczyciele walczą o szkołę. Zorganizowano debatę w sprawie oświaty
Czy dojdzie do likwidacji dwóch szkół? Zastępca burmistrza: Tak naprawdę chodzi nam o dobro dzieci.
Chcą zlikwidować dwie szkoły w gminie Trzcińsko-Zdrój

1 komentarz:

  1. Temat bardzo interesujący. Ciekawe dla ilu dzieci gmina będzie utrzymywać te budynki. I czy to warte kosztów,jakie to ze sobą niesie. Rodzice często zapominają albo nie są świadomi, że dzieci dojezdzajac do sąsiednich miejscowości nabierają pewności siebie, co też wpływa na ich rozwój. Pan Burmistrz ma trudny orzech do zgryzienia. A naprawa aktualnego budżetu gminy jest nie do pozazdroszczenia.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.