Reklama [góra]Szkoła będzie prowadzona przez stowarzyszenie?


Szkoła Podstawowa w Brwicach miałaby zostać przejęta i prowadzona przez stowarzyszenie. W czwartek 4 kwietnia w tej miejscowości rodzice uczniów i nauczyciele spotkali się z władzami Chojny. 


W 2015 roku szkołę w Brwicach próbowali zamknąć ówcześni włodarze Chojny, tłumacząc, że gmina co roku dokłada do oświaty olbrzymie środki. Obecne władze nie chcą zamykać szkół, ale ich zreformowanie jest konieczne. W szkole w Brwicach uczy się obecnie mniej niż 70 uczniów. 

W marcu 2019 roku zostało zawiązane stowarzyszenie "Szkoła Odnowa", którego prezesem jest Jacek Prętki - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie i właściciel Akademii Pływania. To stowarzyszenie mogłoby przejąć i prowadzić szkołę w Brwicach. Wcześniej propozycję utworzenia stowarzyszenia otrzymali miejscowi nauczyciele. 

Podczas czwartkowego spotkania w którym udział wzięli rodzice uczniów, nauczyciele, dyrekcja, burmistrz Barbara Rawecka i radni, przedstawiono stowarzyszenie i wstępną koncepcję działalności. Oprócz szkoły, mógłby tu funkcjonować schronisko dla dzieci i młodzieży. Można by również organizować tzw. "Zielone szkoły" lub półkolonie. 

Sceptycznie do tego pomysłu podchodzą rodzice uczniów, którzy wyrażają wiele obaw. Niebawem ma się odbyć kolejne spotkanie. Stowarzyszenie mogłoby przejąć prowadzenie szkoły jeszcze w tym roku. 

Samorządy mają coraz większe problemy z małymi szkołami w których w ostatnich latach drastycznie spada liczba uczniów. Subwencja oświatowa nie wystarcza, a gminy do edukacji dokładają olbrzymie pieniądze. 

7 komentarzy:

 1. Nie potrafili odpowiedzieć na proste pytania i omijali odpowiedź jak rządzący w kraju. Te stowarzyszenie to jest tylko mydlenie oczu. Stowarzyszenie napewno nie da sobie rady i szkołe zamknie a nie Pani burmistrz. Myślicie że ludzią wciśniecie głupoty? Ile szkół które zostały przekształcone na stowarzyszenie przetrwało?

  OdpowiedzUsuń
 2. W Krajniku było stowarzyszenie i nie dało rady. Uwczesny burmistrz zamknął szkołe a z tego co pamietam to był obecy Pan starosta kolega naszej Pani burmistrz ;) ��

  OdpowiedzUsuń
 3. Stowarzyszenie to prosta droga do samozamkniecia się placówki. Choć myślę, że osoba , która ma je poprowadzić jest dosyć prężna i może sobie poradzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe czy na Brwicach się skonczt

   Usuń
 4. Burmistrz zapowiedziała za 2 lata następną tylko która

  OdpowiedzUsuń
 5. A co z nauczycielami? ZNP im na pewno pomoże.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.