Reklama [góra]Wysoki stan zagrożenia w lasach. Leśnicy apelują o ostrożność [foto] [mapa]


Od początku roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie miały miejsce 49 pożary lasu o łącznej powierzchni przekraczającej 10 ha. 


Tylko w kwietniu było ich 35, a 12 zagrażało bezpośrednio lasom.Prognozy na najbliższe dni wskazują wysokie temperatury przekraczające nawet 18°C oraz brak opadów.Taka sytuacja będzie potęgowała zagrożenie pożarowe w lasach.

Koszt odnowienia zniszczonej powierzchni w skutek pożaru szacowany jest na 12 000 zł za jeden hektar lasu. Codziennie, w nadleśnictwach szczecińskiej RDLP, wybucha kilka pożarów lasu, które wymagają natychmiastowej interwencji. Dochodzi do tego wiele interwencji straży pożarnej przy granicy lasu. Apelujemy o nie wypalanie traw. Przy panującej suszy i silnym wietrze pożar może łatwo przenieść się do lasu.

Zobacz mapy zagrożenia pożarowgo lasu, które na bieżąco można sprawdzać na stronie internetowej:

Aktualnie obszary leśne obserwowane są przez system 55 punktów obserwacyjnych, wspieranych przez patrole lotnicze oraz naziemne. Dobrze funkcjonujący system wczesnej detekcji pożarów lasu pozwala na szybkie wykrycie pożaru, wczesne zaalarmowanie Straży Pożarnych, czego efektem jest ugaszenie pożaru we wczesnej fazie jego rozwoju a dzięki temu ich powierzchnia rzadko przekracza 0,10 ha. 

Na uwagę zasługuje duży udział pożarów zgłaszanych przez osoby przebywające w lesie za co serdecznie dziękujemy.W przypadku zauważenia pożaru prosimy o zgłaszanie telefoniczne: 998 i 112.Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.