Reklama [góra]Rajd "Odjazdowego Bibliotekarza" przejechał po raz siódmy [foto]


W minioną niedzielę 9 czerwca br. odbyła się VII moryńska edycja „Odjazdowego Bibliotekarza”, IX ogólnopolskiej akcji bibliotekarzy, czytelników i miłośników rowerów. Tegoroczne hasło rajdu brzmiało: „Podróż do tajemniczych kręgów”. 

Gmina Moryń to rejon o wyróżniających się walorach przyrodniczych. Piękne lasy i tereny o urozmaiconym krajobrazie morenowym nadają się do wędrówek pieszych i rowerowych. Blisko 130 osób pokonało trasę wiodącą przez tereny otuliny Cedyńskiego Parku Krajobrazowego do miejsca, gdzie w latach 2017 i 2018 przeprowadzone zostały badania archeologiczne, związane z odkryciem neolitycznego obiektu typu rondel. Gościem specjalnym imprezy była dr Agnieszka Matuszewska z katedry archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, która szczegółowo wyjaśniła uczestnikom rajdu czym są owe tajemnicze kręgi oraz tzw. obiekty typu „rondel”. Dowiedzieliśmy się m.in. iż badania były elementem szerszego projektu naukowego i miały na celu próbę rekonstrukcji sieci osadniczej w dobie funkcjonowania obiektu, że konstrukcje te są najstarszymi przykładami monumentalnej architektury w Europie i pochodzą z lat 4900-4500 p.n.e. oraz to, że tego typu znaleziska są znane m.in. z Czech i południa Niemiec, natomiast jak podkreśliła dr Matuszewska odkrycie ich na terenie Polski Zachodniej było dla badaczy ogromnym zaskoczeniem. 

Rajd odbył się w asyście policjantów i strażaków. Trasa wycieczki wyniosła łącznie ok. 20 km, a czas spędzony w gronie rodzinnym z dziećmi, rodzicami i dziadkami dostarczył niezapomnianych chwil i ogromnych wartości edukacyjnych. Na mecie, niedaleko punktu widokowego w miejscowości Przyjezierze odbył się piknik, podczas którego wśród uczestników rozlosowano atrakcyjne upominki. 
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich sponsorów oraz tych, którzy przyczynili się do organizacji imprezy, a są to: Anna i Jerzy Mikowie – Firma Submarine-Scubapro Polska Sp. j., Edyta i Sławomir Domaradzcy – Firma SED-POL, Beata Batalińska - Apteka „LAWENDA” w Moryniu , Anna Wołodźko – sklep „Skarbiec u Ani”, Renata Jasnos – sklep „Remi”, Sylwia Waliczek – księgarnia w Moryniu, Aneta Korman Matoszko, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Moryniu, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Przyjezierze, Gminne Stowarzyszenie Turystyczne Tur-Mor, Ochotnicza Straż Pożarna w Moryniu, w Starym Objezierzu i Witnicy, Komisariat Policji w Chojnie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Dziękujemy również wszystkim paniom – uczestniczkom rajdu - za wyśmienite wypieki. 
Do zobaczenia za rok!!!

Marta Cacek
dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.