Reklama [góra]Muzeum w budynku, który ucierpiał w pożarze? Grupa mieszkańców napisała list...


Do naszej redakcji trafił list od "grupy mieszkańców", którzy wyszli z inicjatywą rozpatrzenia pomysłu zagospodarowania budynku przy ulicy Władysława Jagiełły w Chojnie i utworzenia tam Muzeum Ziemi Chojeńskiej. Chodzi dokładnie o obiekt, który pod koniec czerwca ucierpiał w pożarze. 


Budynek jest własnością gminy, mieściły się tam mieszkania komunalne i lokal usługowy. Pożar, który miał miejsce 30 czerwca spowodował duże zniszczenia. Rodziny, które ucierpiały otrzymały w większości mieszkania zastępcze. Po pożarze rozebrano część dachu, od tego momentu obiekt jest zabezpieczony za pomocą taśmy. 

Do naszej redakcji został przesłany list otwarty, który również trafił na biurko burmistrz Chojny Barbary Raweckiej. Pismo jest datowane na 17 lipca, publikujemy je w całości poniżej. 

Zwracamy się do Pani Burmistrz z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie wspólnego pomysłu wielu mieszkańców Gminy Chojna dotyczącego zagospodarowania budynku w Chojnie położonego przy ulicy Władysława Jagiełły, który to budynek uległ w znacznej części spaleniu w ostatnim czasie. 

Piszę w imieniu wielu mieszkańców, ponieważ wielu z nich domaga się wręcz powstania takiej placówki w Chojnie od lat. Mianowicie, wnioskujemy o powstanie w tym miejscu Muzeum Ziemi Chojeńskiej. 

Od wielu też lat poprzednie władze nie zrobiły nic w kierunku powstania takiego miejsca, chociaż wiele w tym względzie obiecywały, również co do powstania Muzeum w budynku po byłym kinie ale względy oczywiste... temu przeszkodziły. Dodamy, że sam budynek jak i lokalizacja na muzeum byłyby w tym miejscu co najmniej niefortunne. Natomiast co do budynku przy ulicy Jagiełły w Chojnie, uważamy, za lokalizację rewelacyjną dla takiej placówki, ponieważ sam budynek jest budynkiem wiekowym (zapewne już ostatnim z dawnej zabudowy Chojny w ścisłym centrum miasta) a także oczywiście samo otoczenie daje budynkowi temu tytuł do miana muzeum (historycznego serca) Gminy Chojna. Oczywiście pisze w tym miejscu o bliskości Pomnika Świętego Jana Pawła II, Katedry Chojeńskiej i Chojeńskiego Ratusza. 
Wycieczki zwiedzające te okolice jak również mieszkańcy a szczególnie młodzież szkolna wszystkich szkół Gminy i okolic mogłaby się zapoznać z historią namacalnie zwiedzając zabytki a także i  ze słowem pisanym i innymi drobniejszymi pomnikami Ziemi Chojeńskiej jakie można byłoby w tym miejscu zgromadzić. 
Mamy świadomość co do tragicznych dla mieszkańców budynku okoliczności, w których wnosimy do Władz Chojny o takie rozwiązanie dalszego przeznaczenia budynku przy ulicy Jagiełły w Chojnie. Jednak Gmina wykładając zapewne kilkaset tysięcy złotych na renowację budynku (podejrzewamy, że nie obejdzie się bez nadzoru konserwatora zabytków co też z reguły znacznie podraża koszty renowacji takich budynków) mogłaby przyczynić się do tego, że budynek ten służyłby wszystkim mieszkańcom a nie tylko kilku rodzinom, oczywiście strasznie dotkniętych przez los. Jesteśmy przekonani, że w zasobach Gminy znajdzie się tylko kilka mieszkań dla tych rodzin, które stałego... nie tymczasowego miejsca zamieszkania (na długi czas remontu) potrzebują już dziś. 
Dzięki takim posunięciom przy założeniu stworzenia tam Muzeum Gmina mogłaby zapewne otrzymać dotację na remont z Ministerstwa Kultury i z Unii Europejskiej, co pozwoliłoby na piękne wyremontowanie nieruchomości w tak reprezentacyjnym miejscu miasta a nie tylko doraźny (ekonomiczny) remont aby wprowadzić tam zniecierpliwiony tymczasowością ich sytuacji bytowej dotychczasowych mieszkańców budynku. 

Szanowna Pani Burmistrz

Zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzja w tej sprawie będzie trudna mając na uwadze cierpiących mieszkańców budynku, jednak taki już los władz, że decyzję muszą one podejmować w poszanowaniu praw i interesów ogółu, również oczywiście w interesie tych, którym Gmina musi pomóc w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. 
Sugerujemy, że jeżeli Pani Burmistrz uważałby za stosowne można by w tej sprawie zarządzić konsultacje społeczne i niech się mieszkańcy i organizację miejsko - gminne wypowiedzą co do rozwiązania tej kwestii. Rozłożyłoby to oczywiście  ciężar odpowiedzialności i dało by pewność co do potrzeby podejmowania takich a nie innych działań przez Władze Gminy. 

Serdecznie dziękujemy za pochylenie się nad niniejszym wnioskiem i życzymy wszystkiego dobrego w pełnieniu kadencji. 

Grupa mieszkańców Gminy Chojna

20 komentarzy:

 1. Pewnie to ta grupa mieszkańców, ktora od kilku lat "walczy" o muzeum w Chojnie, a gdy przychodzi do rozmów to pierwsze co to negocjują ile osób będzie zatrudnionych, za ile i kto, a potem zdziwieni bo gmina nie chce im placić :) lol

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie- to ci sami....

   Usuń
  2. Tym ludziom nic się nie spaliło w mieszkaniach tylko strych cały , o co tu chodzi i teraz, żeby dostać nowe mieszkania najlepiej od Państwa, chcą zrobić muzeum dla zwiedzających tylko gdzie oni są?,Niemcy przyjeżdżają po zakupy i do fryzjera a nie do muzeum,totalna bzdura z tym muzeum,ja tak uważam.

   Usuń
 2. mieszkaniec budynku tutaj, czuje się dziwnie patrąc na to jak moje miejsce zamieszkania zamieni się w jakieś gówno do zbierania pieniędzy, bo zamiast po prostu zostawienia tego budynku w spokoju (lub też do remontu) oczywiście przyjdą ludzie którzy chcą muzeum w Chojnie, i gdzie by tutaj walnąć muzeum. ach! wiem! w tym takim budynku z takim czymś na dachu, a nie czekaj dachu nie ma, ale pieniążki będą hehe

  wątpię też że te pieniądze z muzeum pójdą na remont

  przepraszam jeśli to nie ma sensu ale kuźwa po co? po guzik te muzeum, już lepiej jakiś szlak "historyczny" po Chojnie gdzie się zwiedza zabytek od zabytku poznawając historię danych śladów przeszłości

  OdpowiedzUsuń
 3. Ludzie co wy wypisujcie za kretyńskie pisma! Muzeum w takim miejscu? Ten budynek straszy swoim wyglądem od lat. Stała się tragedia, czas dać mieszkańcom nowe lokum, a zgliszcza rozebrać i pięknie zagospodarować teren wokół pomnika do końca. Dopiero wtedy to miejsce będzie wyglądało jak trzeba. A co do lokalizacji muzeum... budynek ratusza jest najlepiej do tego stworzony, tylko trzeba wygospodarować miejsce na salę muzealną. Mnóstwo turystów zagląda do ratusza do samego holu, jak widzą że nie ma tam nic ciekawego to po prostu wychodzą. Czas to przemyśleć a nie remontować kolejne straszydło w centrum miasta przy samym pomniku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tu się zgodzę, wchodzą i wychodzą

   Usuń
 4. Wyburzyć i zagospodarować,jest brzydki i nie pasuje do otoczenia Katedry

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli to ma być muzeum w stylu Terra Incognito, czyli jak tam inaczej, to w ogóle nie ma sensu. Ale tu jest napisane, że Muzeum Ziemi Chojeńskiej, to ... do dyskusji. Ale jeśli tym dziełem mają zająć się osoby z tego towarzystwa, to nie ma żadnego sensu. Powstanie Muzeum Nowej Marchii. I wywieszą swoje wypociny i nic z tego nie wyjdzie. Kasę swoją zgarną i .... A dlaczego te osoby, które rzekomo napisały list nie podpisali się. Sam jestem przewodnikiem i tego rodzaju przedsięwzięciem turyści nie są w ogóle zainteresowani. To będzie bardzo sztuczne i nienaturalne. Po prostu pewne są zechcą sobie zdobyć posadki. Ja sam osobiście starałem się zostać pracownikiem Informacji Turystycznej za darmo i co..Z poważaniem Henryk Barszczewski - przewodnik Turystyczny PTTK

  OdpowiedzUsuń
 6. Radoslaw Skrycki20 lipca 2019 10:49

  Szanowni Państwo. Wbrew temu, co sugerują różne "życzliwe" nam osoby, za listem nie stoi Stowarzyszenie Terra Incognita. Od dawna propagujemy ideę powołania w Chojnie muzeum, ale ten list bardzo nas zaskoczył. I ucieszył - bo oznacza, że potrzeba muzeum w mieście to nie fanaberia kilku, cyt. "chcących zdobyć sobie posadki", osób. Wciąż deklarujemy chęć współpracy ze wszystkimi, którym chojeńskie muzeum jest bliskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci "życzliwi" proponują: utwórzcie muzeum wraz z gminą, pracujcie pro publico bono i pokażcie, że nie interesują was "posadki" i "kasa" Pozdrawiam. :)))

   Usuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niecałe trzy tygodnie od pożaru, ludzie piszą list otwarty, by stworzyć muzeum w budynku, gdzie mieszkało „kilka rodzin”. Bezduszne.
  Sądzę, że osoby piszące ten list, osoby „świadome tragizmu” nie myślą o tym, że rodziny te mieszkały tam większość, jeśli nie całe swoje życia.
  Nie spłonął tylko „budynek straszący swoim wyglądem”, jak ktoś w komentarzach oznajmił, tylko dom wielu osób, starszych, młodszych i najmłodszych. Dom rodzinny wielu osób, gdzie tworzyły się wspomnienia, gdzie ludzie czuli się bezpiecznie i jak u siebie.
  Jako ludzie, powinnismy na to patrzeć również z tej strony. A większość z nas widzi tylko „straszny dom” czy możliwość otwarcia muzeum.
  Może i dostali mieszkania zastępcze, ale pomyślcie, że w pożarze, ludzie tam mieszkający, utracili o wiele więcej niż rzeczy materialne.
  Postarajcie postawić się w takiej sytuacji, w jakiej oni są, przed pisaniem niektórych komentarzy, i przestańcie pisać w liście otwartym, że jesteście świadomi tragizmu, po czym piszecie „budynek ten służyłby wszystkim mieszkańcom, a nie paru rodzinom”. To bezduszne i bardzo egoistyczne.
  Znam te rodziny, i wiem, że są tam osoby które mieszkały tam ponad 30 lat, wychowały tam swoje dzieci.
  Dla nich to był dom.

  OdpowiedzUsuń
 9. Popieram w całej rozciągłości zdanie poprzednika. Pisałem, że może powstać, jakie muzeum, ale nie zaznaczyłem że w tym właśnie budynku. Piszący ten list targnęli się na ten budynek, zapominając o tych ludziach, którzy stracili cały majątek i pozostała im tylko trauma na całe życie. W tym wypadku, piszący ten list stracili bardzo ważny wątek współczucia dla ludzi. Widziałem sam osobiście, jak ci ludzie przeżywali. To był straszny widok.

  OdpowiedzUsuń
 10. Straciłam cały dobytek i sens zycia i nie nam gdzie mieszkać korwa robcie sobie ztego mizeum a mi dajcie dom do moich poprzednich warunków i w tym samym centrum chyba że ten co chce muzeum to niech mi odda swoj dom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj mi to, daj mi tamto, ja pier@#%^ę, jeszcze nakarmić i przewinąć. Pomimo tragedii, która dotknęła tych mieszkańców (strata całego dorobku, osobistych rzeczy itd to tragedia i trzeba pomóc), ale szlag mnie trafia, gdy słyszę: daj mieszkanie, wyremontuj mi mieszkanie, daj to czy tamto! A czemu nie, masz mieszkanie na pól roku, rok, a jak staniesz na nogi to wychodzisz i wynajmujesz na wolnym rynku albo kupujesz na raty i kropka. A gminne czeka na innego potrzebującego, na nagłe wypadki.

   Usuń
  2. Weź się ogarnij jedna rodzina nie dostała mieszkania zastępczego A Ty szczekasz z ta morda jak byś wszystko wiedział wiedziała ciekawa jestem jak Ty byś się czuł czuła co? Więc jak możesz zamknij pysk na ten temat ludzie tam mieszkali całe życie a jedna noc zmieniła ich życie w tragedię. Ale i tak nie rozumiesz bo jesteś bez serca i bezuczuciowy ale nic się na to nie poradzi że takie pustaki się rodzą co myślą o własnej dupie

   Usuń
 11. Miejsce na muzeum idealne w Ratuszu Chojenskim.A budynek oddać ludziom do zamieszkania.Straszydlem w Chojnie jest parking przed ratuszem,oraz pobliski moloch sklep.

  OdpowiedzUsuń
 12. Popieram mojego przedmówcę.Może autorzy tego listu zechcieliby oddać własne mieszkania na to muzeum. Nie trzeba byłoby wydawać pieniędzy na ich remont .Zamiast tak lekko zarządzać cudzym domem i życiem lepiej ,żeby Ci Państwo zastanowiło się ,jak wyremontować nasze chojeńskie zabytki.Jesteśmy starym grodem , całe nasze miasto ,to żywe muzeum.Gdyby nasze kochane Władze, zechciały pomyśleć ,można byłoby czerpać zyski z turystyki,a tak lepiej w muzeum pokazywać na zdjęciach potomnym jak wyglądało nasze miasto, bo nie długo tylko te pamiątki pozostaną.Wracając do spalonego budynku, to dlaczego Władze nie zabezpieczają go nawet przed dalszymi uszkodzeniami od warunków atmosferycznych jakim jest chociażby deszcz , który zalewa i niszczy to co pozostało ,chyba że jestem w błędzie i coś w tej sprawie zostało zrobione.Życzę ludziom którzy ucierpieli w tym pożarze , aby mieli możliwość jak najszybszego powrotu do swoich domów w ,których zostały ich serca , wspomnienia i kawał swojego życia.Ludzie się mobilizują organizują zbiórki(chociażby dzisiejsza akcja zorganizowana przez miejscowy CARITAS) ,a jakie ruchy wykonują Władze?po za uruchomionym kontem na zbiórkę-nic nie słychać w tej sprawie,a co nie którzy w tym czasie i na cudzej krzywdzie chcą budować muzeum .ŻENADA!To tylko u nas w Chojnie .Nic tylko zapisać taką informacje i zachować do tego muzeum ,które chce powstać .To też będzie ważna informacja o ludziach ,którzy tu mieszkają. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. czy ktoś zna przyczyny pozaru?

  OdpowiedzUsuń
 14. Przyglądam się tej sprawie jako była mieszkanka i nie dowierzam, jak można było wpaść na tak idiotyczny pomysł. Myślę oczywiście o propozycji utworzenia w miejscu pogorzeliska muzeum. Uważam, że cała sprawa zasługuje na nagłośnie w mediach. Przy okazji nagłaśniania tej błyskotliwej idei poznamy może też nazwiska jej autorów, którzy chyba ze wstydu skrywają się pod lakoniczną nazwą "mieszkańcy Chojny."
  Byłym mieszkańcom budynku szczerze współczuję i życzę wytrwałości. Jest mi bardzo przykro, że w obliczu takiej tragedii muszą Państwo doświadczać takiej bezduszności.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.