Reżyser filmu „Bogowie” w Gryfinie


Reżyser Łukasz Palkowski będzie w październiku kolejnym gościem gryfińskiego kina w ramach cyklu „Seanse pod specjalnym nadzorem”.Jego„Bogowie” zostały uznane jednogłośnie, na zakończonym niedawno festiwalu filmów fabularnych w Gdyni, za najlepszy polski film ostatniego roku. Obraz otrzymał tam również nagrodę dziennikarzy oraz publiczności.Film "Bogowie" opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi, który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Portretują wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

Zdjęcia do nowej produkcji Łukasza Palkowskiego trwały ponad dwa miesiące. Początkowo film kręcony był na Mazurach i na Śląsku, lecz większość zdjęć zrealizowano w warszawskim Szpitalu Wolskim. Ośrodek imitował klinikę kardiochirurgii w Zabrzu, w której 5 listopada 1985 roku dokonano pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce.

Główną rolę w filmie "Bogowie" zagrał Tomasz Kot, nagrodzony również w Gdyni za najlepszą pierwszoplanową kreację aktorską . Jak wspomina reżyser: Wyznaczyliśmy kilku kandydatów do zagrania Zbigniewa Religi. Z Tomkiem spotkałem się jako pierwszym, no i nie spotkałem się już z nikim. Myślę, że nie pomyliliśmy się. Tomek miał pół roku na przygotowanie się do tej roli i zrobił to fenomenalnie.

Film „Bogowie” będzie wyświetlany w gryfińskim kinie premierowo od 10 października. Bilety w cenie 16 zł pojawią się wcześniej w przedsprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej.O dacie spotkania informować będziemy wkrótce.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza