Michał Lidwin: Jesteśmy gminą rolną, o dużej przedsiębiorczości jej mieszkańców [wywiad]


Dziś o północy rozpoczyna się cisza wyborcza przed II turą wyborów samorządowych. W niedzielę mieszkańcy Widuchowej wybiorą wójta. Na nasze pytania odpowiedział obecny wójt i kandydat na to stanowisko na najbliższe cztery lata - Michał Lidwin. 

Spodziewał się Pan dogrywki w wyborach na wójta w Widuchowej?


Przede wszystkim serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom za udział w wyborach i zachęcam do udziału w drugiej turze. Właśnie po to walczyliśmy o demokrację, ja jestem z tego pokolenia, by w wolnych wyborach wybrać najlepszego kandydata i wierzę że mieszkańcy gminy Widuchowa potrafią tego dokonać.W przypadku trzech kandydatów, dogrywka była jak najbardziej prawdopodobna.

Jesteście gminą wiejską, proszę powiedzieć, jak to możliwe, że realizujecie tyle inwestycji? Macie dwie hale sportowe, dwa orliki, inwestujecie w drogi i infrastrukturę...? Takich rzeczy na próżno szukać nawet w znacznie większy gminach naszego powiatu.

Tak jesteśmy gminą wiejską, bez wielkich przedsiębiorstw, zakładów pracy, atrakcyjnych działek będących własnością gminy. Jesteśmy typową gminą rolną, o dużej przedsiębiorczości jej mieszkańców. W rankingu najszybciej rozwijających się gmin w latach 2012-2014 zajęliśmy 5-te miejsce wśród gmin woj. zachodniopomorskiego, biorąc pod uwagę następujące czynniki z zakresów: finansów, gospodarki, infrastruktury, społeczeństwa.
Budowa hali sportowej w tej kadencji samorządów w powiecie Gryfińskim, udała się tylko w gminie Widuchowa, to pokazuje jakim niełatwym i kapitałochłonnym jest to przedsięwzięciem. Ale nadmienić należy że takie inwestycje nie udają się bez codziennej ciężkiej pracy, którą lubię, bez ogromnej determinacji połączonej z wiedzą i skutecznością w pozyskiwaniu źródeł zewnętrznego dofinansowania, mierzonych w milionach zł.

Jakie jest obecnie zadłużenie Gminy Widuchowa, czy wie Pan jak finanse Pańskiego urzędu wyglądają w porównaniu do pozostałych gmin powiatu?

Na koniec 2012 zadłużenie gminy bez wyłączeń wynosiło około 85% mierzonych do dochodów gminy. Na chwilę obecną w ciągu 20 miesięcy spadło ono do około 55% wraz ze środkami finansowymi , które pozostaną na koncie gminy po rozliczeniu 2014 i jest to około 1 milion zł., plus zwrot środków unijnych z Urzędu Marszałkowskiego, po całkowitym rozliczeniu wykonanych inwestycji np.: kanalizacja Krzywin, remont budynku UG. Co pozwoli zejść z zadłużeniem do poziomu poniżej 40%. Mamy również dość znaczną , a zarazem zwiększającą się z roku na rok nadwyżkę operacyjną (dochody bieżące przewyższają wydatki bieżące), co pokazuje zdrowe i solidne fundamenty finansowe gminy. Tak jak każdy z burmistrzów i wójtów chciałbym zrealizować znacznie więcej potrzebnych dla mieszkańców inwestycji, lecz finanse nie pozwalają, każdemu z nas w pełni się zrealizować.

Jaki ma Pan plan na gminę w przypadku wygranej, na najbliższe 4 lata?

Poprawa estetyki gminy, a w szczególności ul Grunwaldzkiej w Widuchowej,poprzez wspólne działanie, z nowymi radnymi, wpływające na właściciela- POWIAT-o należyte utrzymanie czystości i porządku na tej ulicy. Rewitalizacja parku w Widuchowej, budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacja miejscowości Dębogóra i Marwice, budowa Domu Kultury w Widuchowej, modernizacja ulicy Bulwary Rybackie, wsparcie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, modernizacja dróg gminnych, montaż instalacji solarnych i pomp ciepła, zakup wozów strażackich dla jednostek OSP Widuchowa i OSP Krzywin, modernizacja boisk piłkarskich, stworzenie gminnego kąpieliska w Lubiczu.
Wierzę, że dzięki ciężkiej i rzetelnej mojej pracy wspólnie uda nam się osiągnąć ww cele, za co mieszkańcom z góry serdecznie dziękuję i liczę na dalsze poparcie.

Redakcja

15 Komentarze

 1. Tylko Krzywin i Widuchowa a są jeszcze inne wsie... Żelechowo na przykład jakieś są inwestycje??? Może przy domowe oczyszczalnie???Bzdura .... pół wsi szamba lecą w pola i nie pompóją szamb i to jest sprawiedliwość gdzie inni mieszkańcy musza zgłaszać do zakładu komunalki żeby wypompowali im szambo i płacą za to dużo kasy. Tego problemu nikt nie widzi !!! Panie Wójcie czy to tak trudno podłączyć wioski do kanalizacji???

  OdpowiedzUsuń
 2. ble ble ble co 4 lata to samo... cudowne place zabaw i cmentarze, ciemność na ulicach itd itd tym sie szanowny pan wójt nie pochwalił , no bo nie ma czym !!!! nie wierze juz w jego obietnice , miał juz swoj czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Że skaźoną wodą nie ma kto porządku zrobić źeby do tej pory nie było żadnego beczkowozu...... PORAŹKA

  OdpowiedzUsuń
 4. Kąpielisko gminne, heh, poczucia humoru nie można Panu odmówić:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko wam współczuć krytycy .Wasze podwórka ,obejścia ,miejsce mieszkania świecą nieziemskim wzorcem jak i Wy .
  Ja widzę wiem na co Gminę stać z pustego to i Salomon nie naleje a jest postęp.
  Popieram Lidwina .

  OdpowiedzUsuń
 6. co mają nasze mieszkania, obejścia, podwórka do naszych poglądów? Nie wiem.... Rozumiem natomiast że z pustego.... STOP! Zastanówmy się, dlaczego z pustego? Kto do tego doprowadził? Od 12 lat ten sam gospodarz... A "postęp" to pojęcie względne..

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale bajki.Jak by policzyć wszystkie obiecanki p Lidwina to trzeba pewno ze 60 000 000 przy budżecie gminy 18 000 000 to zwykła kiełbasa wyborcza a tak poważnie to zwykłe oszustwo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie daj by Malowanka wygrała to zastępca Gołabek a Waydyczek sekretarzem już podzielili się ,a jak nie potrafi w swojej firmie dobrze zarządzać to jak będzie wyglądać nasza Gmina.(puste słowa) .Mimo że gmina biedna ale widać że coś się robi
  a 5 miejsce w województwie to z nieba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby głupota umiała latać byłbyś gołębicą

   Usuń
 9. te mądrala- Wójt nie ma zastępcy :D Masz podsłuch że wiesz, że się podzielili? p. Gołąb pracuje sobie w Chojnie i nigdzie indziej się nie wybiera :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zauważyliście .że pan Lidwin. pan Fedorowicz i pan Zarzycki mają trzydniowe bródki Może wybierzemy któregoś z tych przystojniaków na mistera wyborów?

  OdpowiedzUsuń
 11. Miał wszystko, 12 lat władzy, większość w radzie, mógł wiele - zrobił tak niewiele!! Czas zaufać nowym czas na zmiany!! Miło było ale się skończy już w niedzielę!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Panie Lidwin pomogl pan mojej koleżance, w trudnej chwili Jest pan ludzki.
  Glosuje na pana Lidwina.

  OdpowiedzUsuń
 13. Panie Lidwinie dziękuję panu za czas jaki Pan nam poświęcił, oraz za zaangażowanie z Pańskiej strony. A teraz tak serio. Nadszedł czas zmian. Mając tyle czasu nic Pan nie zrobił. W chwili obecnej czując że przeciwnik osiąga prowadzenie sięga Pan po takie sztuczki? Obczerniając przeciwnika tylko Pan sobie pogarsza sytuację. Prawda i tak wyszła na jaw. Mam tylko nadzieję że jutro zmieni się to i na Pańskim stanowisku stanie osoba, która poradzi sobie z problemami naszej gminy, których Pan nie był w stanie rozwiązać. Reasumując oddam głos na osobę z perspektywami, stanowczą dążącą do celu. Osobę która naprawdę chce coś zmienić. Pani Aniu ma pani mój głos. Pozdrawiam Karol

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza