Narodowe Święto Niepodległości, plan obchodów w regionie


Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Święto to zostało ustanowione w 1937 roku, jednak od 1939 roku nie było obchodzone. Zostało przywrócone w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. 

Niepodległościową wieczornicę "Obudź się Polsko" organizuje w poniedziałek 10 listopada Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach. Dzień później uroczystości z okazji 11 listopada odbędą się o godz. 13:00 na Cmentarzu Komunalnym, wcześniej o godz. 11.30 w kościele parafialnym odbędzie się msza święta. W Mieszkowicach obecna ma być reprezentacyjna kompania wojskowa. Burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa otrzymał również zaproszenie od Prezydent RP Bronisława Komorowskiego na centralne obchody w Warszawie.

W Chojnie uroczystości rozpoczną się o godz. 11:00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. Świętej Trójcy. W południe na placu Konstytucji 3 Maja zostaną złożone kwiaty, następnie o godz. 13:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury rozpocznie się montaż słowno - muzyczny w wykonaniu grup teatralnych.

W Cedyni również w uroczystościach wezmą udział żołnierze, obchody rozpoczną się o godz. 11:30 w kościele pr. Narodzenia NMP. Wszyscy goście będą mogli zobaczyć defiladę Kampanii Honorowej 5 Pułku Inżynieryjnego im. Ignacego Prądzyńskiego. Pod pomnikiem na Placu Wolności złożone zostaną kwiaty i wieńce, po części oficjalnej rozpocznie się występ zespołów i wokalistów przy COKiS.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza