Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty w Kinie Gryf


15. międzynarodowy festiwal filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty Tournee zawita do Gryfina. Kolejna edycja T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée, cyklu, prezentującego najciekawsze i nagrodzone w konkursach filmy.

Biały Bóg
9.01, godz. 20.00 / 11.01, godz. 16.00
Reżyser: Kornel Mundruczó
Produkcja: Węgry, Niemcy, Szwecja
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 119'

Najlepszy film sekcji Un Certain Regard na 67. MFF w Cannes. Polityczna metafora ubrana w gatunkowy kostium. 13-letnia Lili walczy o to, by zachować swojego czworonoga, jednak jej ojciec porzuca psa na środku ulicy. Zwierzę błąka się po mieście, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni potrafią być ludzie. Hagen ucieka przed hyclami, wpada w pułapkę chciwego bezdomnego, zostaje uwięziony i trenowany do krwawych walk. W końcu dołącza do sfory rozjuszonych psów, które mszczą się na swoich oprawcach.

Biały cień
10.01, godz. 18.00 / 11.01, godz. 20.00
Reżyseria: Noaz Deshe
Produkcja: Tanzania, Niemcy, Włochy
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 115'

Nagroda dla najlepszego debiutu na 70. MFF w Wenecji oraz Nagroda Publiczności i Grand Prix na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. W Afryce Wschodniej albinosi traktowani są jak lukratywny towar. Szamani płacą fortunę za części ciała i narządy dotkniętych bielactwem osób, wierzą bowiem, że sporządzone z nich amulety przynoszą szczęście i dobrobyt. Alias jest młodym albinosem żyjącym w tanzańskiej wiosce. Po tym, jak zostaje świadkiem morderstwa swojego ojca, również albinosa, matka wysyła go do miasta, by tam poszukał schronienia.

Dystans
11.01, godz. 18.00 / 13.01, godz. 19.45
Reżyseria: Sergio Caballero
Produkcja: Hiszpania
Rok produkcji: 2014
czas trwania: 80'

Komedia absurdu Sergia Caballero, muzyka i artysty konceptualnego, reżysera Finisterrae, dyrektora poświęconego muzyce elektronicznej i multimediom festiwalu Sónar. Przetrzymywany w opuszczonej syberyjskiej elektrowni artysta zleca karłom-telepatom kradzież tytułowego przedmiotu. Odrealnione miejsce i postacie (m.in. beczka układająca haiku) oraz długie ujęcia tworzą dziwny, surrealistyczny świat. Dystans to zarazem heist movie, parodia Stalkera Tarkowskiego i melancholijna oda do poszukiwaczy lepszego życia.

Mały Quinquin
10.01, godz.20.00
Reżyseria: Bruno Dumont
Produkcja: Francja
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 197'

Czteroodcinkowy serial kryminalny. Wiejską okolicą wstrząsa seria morderstw: poćwiartowane szczątki zabójca chowa w krowich trzewiach. Śledztwo prowadzi dwójka ekscentrycznych policjantów, a ich poczynania obserwuje tytułowy mały Quinquin, okoliczny łobuziak. Poczucie humoru Dumonta jest specyficzne, ale działa! Na ekranie komizm miesza się z tragizmem, nieustępliwością spojrzenia i wyczuleniem na środowiskowe i społeczne animozje.

Pod ochroną
13.01, godz. 18.00 / 10.01, godz. 16.15
Reżyseria: Diego Lerman
Produkcja: Argentyna, Francja
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 95'

Próba wyrwania się ze spirali domowej przemocy w obiektywie Wojciecha Staronia. Mały Matias po powrocie ze szkoły znajduje swoją matkę w kałuży krwi. Laurze udaje się przeżyć, ale po wyjściu ze szpitala wie już, że ani ona, ani jej ośmioletni syn nie wrócą do agresywnego ojca rodziny. Rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu azylu, który pozwoli im rozpocząć nowe, wolne od ciągłego strachu życie.

Zjazd absolwentów
9.01, 18.30 / 12.01, 18.00
Reżyseria: Anna Odell
Produkcja: Szwecja
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 82'

Nagroda FIPRESCI na 70. MFF w Wenecji i główna nagroda w konkursie Filmy o Sztuce 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Pomiędzy fabułą, dokumentem a performansem. Znana z kontrowersyjnych akcji szwedzka artystka Anna Odell była prześladowana w szkole przez rówieśników. 20 lat później nie została zaproszona na zjazd absolwentów. Realizuje więc jego rekonstrukcję ze swoim udziałem. To jednak połowa projektu. Następnie Odell postanawia skonfrontować się z oprawcami.

Żona policjanta
12.01, godz. 19.45 / 14.01, godz. 20.00
Reżyseria: Philip Gröning
Produkcja: Niemcy
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 175'

Specjalna Nagroda Jury na 70. MFF w Wenecji. Młode, sympatyczne małżeństwo: ona realizuje się jako matka, uśmiechnięty mąż pracuje w policji. Ale za drzwiami ich małego domu rzeczywistość nie jest już taka kolorowa. Pokonany przez frustrację mężczyzna zaczyna znęcać się nad żoną, ta popada w depresję. Nie rozstaną się, bo razem trzyma ich toksyczna, kompulsywna miłość. Autor Wielkiej ciszy stworzył intrygujący formalnie film o wielkiej emocjonalnej sile rażenia.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza