Kierowcy, zwolnijcie przy szkole! [video]


Nie wszyscy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego na Osiedlu Lotnisko w Chojnie. Czasami do bardzo niebezpiecznych sytuacji dochodzi głównie w okolicach Szkoły Podstawowej. - Jestem mamą 8-letniego syna, proszę przyjechać około godziny 8 rano pod szkolę, mój syn o mały włos nie wpadł pod samochód, już kolejny raz - napisała do nas Pani Anna.

Główne ulice osiedla lotnisko to strefa zamieszkania, według przepisów ruchu drogowego na drogach obowiązuje wtedy ograniczenie prędkości do 20 km/h. W strefie zamieszkania samochody muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym. 

Dobra nawierzchnia drogi z kostki na ulicy Narciarskiej i Żwirki i Wigury powoduje, że kierowcy czasami zapominają o przepisach, nie pomagają nawet progi zwalniające.

Kierowcy rozpędzeni jeżdżą nie zwracają uwagi na dzieci, które idą do szkoły - informuje rodzic. 

Do Urzędu Miejskiego w Chojnie przesłaliśmy prośbę o ustawienie patroli straży miejskiej w okolicach szkoły w godzinach porannych.

- Zgodnie z sugestią będą planowane patrole straży miejskiej w godzinach dowozu dzieci do szkoły,głównie w godzinach porannych, a także zostanie zwrócona szczególna uwaga na problemy z przejściem przy ulicy Narciarskiej 60 - informuje komendant Straży Miejskiej Piotr Bajsarowicz.

Do kierowców z kolei apelujemy o ściągnięcie nogi z gazu, tym bardziej, że w okresie jesienno - zimowym nad ranem jest jeszcze ciemno, a nawierzchnia drogi jest bardzo śliska.

Redakcja

15 Komentarze

 1. Tam rzeczywiście niektórzy przeginają z prędkością a tam jest tyle małych dzieci a władza obudzi się dopiero jak wydarzy się jakaś tragedia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie władza ma się obudzić, tylko pseudokierowcy, którzy mają w du**e wszystkie przepisy! Są postawione znaki, namalowane pasy, zrobione progi! Co jeszcze władza ma zrobić?! Może najlepiej zamknąć ulicę dla ruchu samochodowego? Ten sam problem dotyczy ulicy przy przedszkolu. Pełno tam de**li, którzy dojeżdżają do liceum i urządzają sobie wyścigi! Więc co zrobić? Postawić na każdej ulicy policjanta? NIE!!!! Tu trzeba zmienić myślenie kierowców. Oczywiście najlepiej gdyby można było postawić co jakiś czas policjanta na takiej drodze o nie wlepiać mandat za przekroczenie prędkości tylko zabierać prawko na np. miesiąc lub dwa. Może wtedy przepisy byłyby respektowane?

   Usuń
 2. Zmienić myślenie kierowców ????? Dobre sobie.Koło przedszkola to jeszcze pół biedy ,dzieci nie chodzą same do przedszkola.Rodzice sobie muszą z tym poradzić.Do podstawówki na lotnisko większość dzieci chodzi sama bez opieki dorosłych.Bardziej skuteczne jest postawienie mundurowych tam przy szkole .Na zmianę myślenia bym tu nie liczył.Najlepiej działa widok samochodu policyjnego i munduru.

  OdpowiedzUsuń
 3. Teren lotniska jest "Strefąstrefą zamieszkania” jako obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

  ZASADA NR 1. W „strefie zamieszkania” pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami.

  ZASADA NR 2.W „strefie zamieszkania” obowiązuje prędkość pojazdów ograniczona do max 20 km/h.

  ZASADA NR 3.Pozostawienie pojazdu na postoju jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach.

  ZASADA NR4.Kierujący pojazdem wyjeżdżającym ze „strefy zamieszkania” zostanie o tym poinformowany przez znak drogowy D - 41, co jest jednoznaczne z koniecznością zachowania szczególnej ostrożności oraz ustąpienia pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, jako włączający się do ruchu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi" - jedynie od strony działek na ulicy Narciarskiej ten wymóg jest spełniony (z resztą jedna z tablic od kilku miesięcy jest obrócona). Pozostałe wjazdy na Lotnisko oznaczone są tylko znakiem początek strefy zamieszkania. Wniosek oznakowanie jest wadliwe i nie spełnia wymogów ustawy. A swoją drogą ile by tych znaków nie postawić, to i tak znajda się tacy, co będą to mieli w głębokim poszanowaniu. Na zmianę mentalności kierowców jeszcze długo nie mamy co liczyć. Tylko częste patrole policji mogą choć na chwilę ostudzić zapał lokalnych piratów drogowych. Pozdrawiam i życzę zdrowia i szczęścia na pasach.

   Usuń
 4. mieszkam na lotnisku jestem kierowcą i uważam, że to super pomysł z policją lub strażą miejską rano przy szkole - może rodzice 7 - latków ( pierwszaków) nie będą w takim wypadku wypuszczać dzieci pod byłą pocztą, tylko bezpiecznie "odstawią" swoją pociechę do szkoły tak jak nakazuje prawo

  OdpowiedzUsuń
 5. Mowa o ul Narciarska 60 ...Dzieci uczęszczające do szkoły maja problem z przejściem na drugą stronę ulicy, ponieważ kierowcy czują się panami i władcami nie zwracając uwagi na pieszych i dzieci ...Mój 8-letni syn codziennie rano czeka po 5-10 min by przejść na drugą stronę ulicy, ponieważ żaden kierowca nie domyśla się aby przepuścić dziecko...Parę dni temu rozpędzony kierowca o mały włos nie potrącił mojego syna , wystraszone dziecko wbiegło na parking samochodowy a kierowca najzwyklej w świecie sobie odjechał nie interesując się czy z dzieckiem jest wszystko w porządku.. ja matka dziecka widziałam całe zajście z okna klatki schodowej niczym dobiegłam kierowcy już nie było...Chcemy usamodzielniać dziecko ale w takich warunkach to jest nie możliwe!!! .. .My rodzice żądamy codziennie rano straży miejskiej pod szkołą ponieważ boimi się o bezpieczeństwo swoich dzieci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj w godzinach szczytowych od godz 7.30 do 8.00 była Straż Miejska pod szkołą podstawową na Lotnisku Panowie pilnowali porządku...Dziękujemy w imieniu rodziców...Aby tak dalej...Mamy nadzieję ze sytuacja pod szkołą ulegnie zmianie kierowcy przestaną szarżować i zaczną uważać na znaki i pieszych szczególnie dzieci. A my rodzice zaczniemy usamodzielniać nasze dzieci....Dziękujemy...

   Usuń
 6. a do tego dochodzi "wyrzucanie" dzieci przez "mądrych" rodziców gdziekolwiek: na skrzyżowaniu, na pasach przed szkołą, wjeżdżanie pod prąd koło sztabowca, zawracanie na skrzyżowaniu, parkowanie na skrzyżowaniu (" ale ja tylko na chwilkę...") choć na ulicy Orląt jest duży parking na samochody i dodatkowo od tyłu szkoły jest kolejny i bezkolizyjnie można objechać całą szkołę i ruch odbywa się płynnie. Ale tu trzeba radykalnej zmiany myślenia kierowców.

  OdpowiedzUsuń
 7. tylko jest jeszcze jeden aspekt nowej nawierzchni dlaczego ten mądry projektant nie zrobił progu zwalniającego właśnie w przejściu dla pieszych przed samą szkołą ??? bo zapewne jakiś kretyn z niego był niepotrafiący takich sytuacji przewidzieć!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próg zwalniający jest...Ale niestety kierowcy nie zwracają na niego uwagi...!!!

   Usuń
  2. Co to za próg przez który ponoć można przejechać z prędkością nawet ok 50km/h

   Usuń
 8. Może wkońcu pseudo "straż miejska" w Chojnie na coś sie przyda, bo jak do tej pory to oni nic nie robią tylko potrafią siedzieć w biurze i pic kawe, zamiast wywiązywać sie ze swoich obowiązków. W Gryfinie juz dawno Straż Miejska stoi rano przy podstawówkach mimo, że jest sygnalizacja świetlna np. ul. Łużycka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kupe bezpańskich psów bez opieki biega po Chojnie i jakoś nie reaguja i przejeżdżają obojetnie zamiast jakos takiego psa wyłapać. Ludzie chodzą z psami bez smyczy to tez nie reagują. Pijacy chleja po parkach to udają, że nic nie widzą i jadą dalej zamiast coś z tym zrobić. Czy na taką straż miejską płacimy podatki? Czy takiej straży miejskiej potrzebujemy? A może trzeba ją zlikwidować? Bo i tak do niczego sie nie przydaje w naszej gminie.

  OdpowiedzUsuń
 10. ...dlaczego nikt nie wspomni o dzieciach wbiegających na pasy przy szkole albo wjeżdżających na rowerze..?...winni tylko kierowcy?-przyglądam się zachowaniu ludzi i zero reakcji-nawet rodzica, który wyrzuca dziecko przed samą szkołą...pomyślcie o współpracy?...może Policja i Straż Miejska załatwi sprawę, ale rozwaga obu stron musi być.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza