Bez nich już się nie obejdzie

Etykiety zawładnęły handlem, udając się na zakupy praktycznie na każdym produkcie dostrzegamy czarną naklejkę. Dzięki nim mamy szybki dostęp do najważniejszych informacji o produkcie. Niedawna zmiana przepisów przez UE zaostrzyła prawo na korzyść konsumenta. Teraz przedsiębiorcy mają obowiązek zamieszczać na produktach spożywczych jeszcze dokładniejsze informacje, niż dotychczas.

Drukarka etykiet może być niezbędna


Drukarka etykiet to urządzenie służące do tworzenia etykiet za pomocą dwóch metod: termicznej lub termotransferowej. Zazwyczaj powstające etykiety mają formę samoprzylepną i tym samym są bardzo proste w użyciu. W zależności od preferencji przedsiębiorcy mogą mieć różne kształty i kolory. Odpowiednią barwę możemy uzyskać tylko używając drukarki termotransferowej, w przypadku termicznej nasze etykiety zawsze będą czarne. Warto podkreślić, że drukarki kolorowe są zdecydowanie tańsze w eksploatacji. Dodatkowo etykiety wykonane tą metodą są znacznie trwalsze. Wybierając odpowiednią drukarkę zastanówmy się jakiej wielkości powinny być nasze etykiety. Druk termiczny jest natomiast bardzo czuły na temperaturę, wilgotność, a także upływ czasu. Warto jednak podkreślić, że etykietki wykonane metodą termotransferową są zdecydowanie droższe. Na rynku dostępne są głowice drukujące o szerokości od 54 do 104 mm. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest wydajność. Im większa tym oczywiście korzystniej dla naszej firmy.

Stawiamy na trwałość?


Jeśli zależy nam na trwałości wydruku postawmy na drukarki termotransferowe. Co prawda są to rozwiązania zdecydowanie droższe, jednak powstałe etykiety są wysokiej jakości. Wadą tych urządzeń jest konieczność stosowania specjalnej taśmy barwiącej. Oczywiście można zakupić sporo tańsze taśmy w kolorze czarnym. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów taśm do tego typu drukarek. Obecnie w sprzedaży dostępne są taśmy woskowe, które służą do zadrukowania specjalnych etykiet papierowych lub kartonowych. Powstałe etykiety nie są jednak specjalnie odporne na ścierania. Drugi rodzaj taśmy to woskowo-żywiczna, z jej użyciem uzyskamy etykiety wytrzymałe na wysoką temperaturę i wilgoć. Taśmy żywiczne natomiast służą do drukowania etykiet z tworzyw sztucznych. Ostatnim rozwiązaniem są taśmy Textile, które są doskonałe do materiałów tekstylnych. Kupując drukarkę do swojej firmy kierujmy się zawsze szerokością druku i rozdzielczością. Tych parametrów nie warto bagatelizować. Pierwszy stanowi o szerokości uzyskanej etykiety, natomiast rozdzielczość decyduje o jakości wydruku. Najczęściej wybieraną jest rozdzielczość 200 dPi. Przed doborem odpowiedniej drukarki do naszej firmy przeanalizujmy wady i zalety obu urządzeń. Taki szybki bilans pozwoli nam wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze. (Źródło: https://www.autoid.pl/rozwiazania/automatyczna-identyfikacja-przedmiotow/29-znakowanie-towarow-etykiety )
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza