Reklama [góra]


Jak jeździć na największym skrzyżowaniu w Chojnie?


Burzliwą dyskusję wywołały artykuły dotyczące największego skrzyżowania w Chojnie, znajdującego się obok ratusza. Kto i kiedy ma pierwszeństwo przejazdu?

W tym miejscu krzyżują się dwie drogi krajowe: 31 i 26. W poniedziałek doszło tam do kolizji dwóch samochodów Audi i BMW (czytaj tu). Mandatem została ukarania kierująca BMW, która wyjeżdżała z ulicy Szkolnej. Audi jechało ulicą Basztową w kierunku ulicy Bałtyckiej.


Droga z pierwszeństwem to droga nr 31, czyli Bałtycka w kierunku Bolesława Chrobrego. Kierowców, którzy wyjeżdżają z ulicy Szkolnej obowiązuje zasada "prawej strony", czyli kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z ulicy Basztowej. 

Z kolei jadący ulicą Basztową muszą bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa tym pojazdom, które poruszają się drogą z pierwszeństwem, czyli z Bałtyckiej jadą w Bolesława Chrobrego. 

Kwestia kierowców jadących z Bałtyckiej w kierunku Basztowej nie ulega wątpliwością, ponieważ bezkolizyjnie mogą opuścić drogę z pierwszeństwem, przepuścić ich muszą pojazdy czekające na ulicy Szkolnej. 

45 komentarzy:

 1. Jak się jedzie ul. Basztową, a następnie prosto na ulicę Bałtycką, to ma się pierwszeństwo przed pojazdami wyjeżdżającymi z ulicy szkolnej, ALE jeśli jedziemy ulicą Basztową i skręcamy w prawo, czyli w ul. Bolesława Chrobrego to wtedy musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym z ulicy Szkolnej. Dziękuję Dobranoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a niby na podstawie czego musimy im ustąpić ?? a zasada prawej strony ???

   Usuń
  2. Wystarczy spojrzeć na znaki na tym skrzyżowaniu, jak jedziemy z Basztowej na Bałtycką to jest znak A7 i znak T-6c pokazujący drogę z pierwszeństwem, natomiast skręcając z Basztowej w Chrobrego mamy tylko znak A7 - to raz. Dwa, wystarczy spojrzeć na to skrzyżowanie, gdy zatrzymamy się skręcając w prawo z ulicy Basztowej na ul. Bol. Chrobrego, to osoba wyjeżdżająca z ul. Szkolnej będąca już na skrzyżowaniu jest dla nas już na drodze z pierwszeństwem. To jest takie banalne skrzyżowanie, nie wiem jak można tego nie rozumieć mając prawo jazdy, przecież taka osoba stwarza realne zagrożenie.

   Usuń
  3. A ty z policji czy tak sobie interpretujesz po swojemu? Proszę o wypowiedź osobę kompetentną, bo w moim mniemaniu to pierwszeństwo ma pojazd jadący z ulicy Basztowej w Chrobrego ten wyjeżdżający ze szkolnej musi ustąpić zasada prawej ręki się kłania panie kolego.

   Usuń
  4. Jeżeli będziemy myśleć, że ktoś ma pierwszeństwo bo już jest na skrzyżowaniu, to każdy będzie chciał być na nim pierwszy, to nie rondo że jak już na nim jesteś to masz pierwszeństwo. Są ogromne kilkupasmowe skrzyżowania i tam nie ma że jak już na nie wjechałem to mam pierwszeństwo, to się nazywa właśnie wymuszenie.

   Usuń
  5. Tu nie trzeba być z policji, ani nie trzeba się niczego domyślać, wystarczy znać przepisy ruchu drogowego i mieć mózg. Na skrzyżowaniu są znaki które wszystko dokładnie wyjaśniają. Kto nie potrafi interpretować przepisów i znaków to nie powinien jeździć po drodze publicznej, bo stwarza zagrożenie dla innych. Skręcając z Basztowej w Chrobrego, należy ustąpić pierwszeństwa tym na drodze z pierwszeństwem, a także osobom wyjeżdżającym z ul. Szkolnej. Amen.

   Usuń
  6. Chyba zacznę tamtędy częściej jeździć :) tak się znacie wszyscy, że chyba sobie samochód wyremontuje dzięki wam!

   Usuń
  7. cytuję osobę wyżej: "Skręcając z Basztowej w Chrobrego, należy ustąpić pierwszeństwa (...) osobom wyjeżdżającym z ul. Szkolnej. Amen." Jeżeli masz prawko udaj się na kurs uzupełniający, kup aktualny kodeks drogowy bo widzę duże braki oraz problem w rozumieniu przepisów i reguły prawej ręki.

   Usuń
  8. Jaja sobie robicie? Skrzyżowanie proste, znaki są, wiec niektórzy chyba kupili prawko, Bałtycka - Chrobrego to droga z pierwszeństwem, Szkolna i Basztowa to drogi z "ustąp pierwszeństwa". Wyjeżdżając ze Szkolnej na tym skrzyżowaniu trzeba ustąpić wszystkim pojazdom znajdującym się na drodze : Bałtycka Chrobrego to drogi z pierwszeństwem, Basztowa jest po prawej, ot i cała filozofia, cieszcie się, że Chrobrego jest jednokierunkowa, bo dopiero wyszło by na tym skrzyżowaniu kto się uczył na kursie, a kto kupił prawko.

   Usuń
  9. Wyjeżdżając ze Szkolnej masz pierwszeństwo przed tymi z Bałtyckiej ponieważ kiedy osoba z
   Bałtyckiej dojeżdża do skrzyżowania i ma zamiar wjechać na drogę z pierwszeństwem, to osoba która wyjechała ze Szkolnej jest już na drodze z pierwszeństwem. I tutaj właśnie nie ma nic związanego z zasadą prawej ręki, na którą co niektórzy superkierowcy się uparli. Ludzie czy wy tego nie rozumiecie, to jest takie banalne, ze aż płakać mi się chce. Potem jedzie taka wiocha do Szczecina i wstyd robi...

   Usuń
  10. Pan/Pani z pierwszego wpisu ma rację ! Osoba, która wyjechała już z ul. Szkolnej USTĘPUJĄC WCZEŚNIEJ innym pierwszeństwa, zgodnie ze znakami, jadąc w kierunku ul. B. Chrobrego jest już na drodze z pierwszeństwem, a osoba, która dojeżdża z ul. Basztowej i chce skręcić w prawo na ul. B. Chrobrego musi ustąpić mu pierwszeństwa, jak mówi mu znak. Żadna zasada prawej ręki w tym przypadku !!! A ten komentarz, że "Jeżeli będziemy myśleć, że ktoś ma pierwszeństwo bo już jest na skrzyżowaniu, to każdy będzie chciał być na nim pierwszy" jest śmieszny ! !

   Usuń
  11. Powodzenia w dużym mieście, gdy zabraknie sygnalizacji. Bałtycka jest już drogą z pierwszeństwem i gdzie by nie pojechał kierowca z tej ulicy, to będzie miał pierwszeństwo, a Tobie kierowco mądralo życzę bezpiecznej jazdy w Krakowie lub Wrocławiu. Długo tam nie pojeździsz ze swoją interpretacją znaków i przepisów.

   Usuń
  12. Panu/Pani wyżej pomyliła się chyba Bałtycka z Basztową ;)

   Usuń
 2. Dają GIMBOM prawka i są kłopoty! Jak żyć kwa, jak żyć ja się pytam?

  OdpowiedzUsuń
 3. redakcjo odnies sie do pierwszego komentarza

  OdpowiedzUsuń
 4. Cały problem polega na tym, że ludzie za nic w świecie nie zrozumieją iż z Basztowej NIE MOŻNA skręcać w lewo - w szkolną. Amen

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a dlaczego nie można ??? przecież tam nie ma zakazu skrętu w lewo

   Usuń
  2. Kolejny :D Koleś z 1-szego posta chyba ma kartę na motorower, ale Ty to nie wiem czy kartę woźnicy masz skoro takie głupoty piszesz!

   Usuń
  3. A Ty masz paszport Polsatu pewnie ;)

   Usuń
  4. Mam paszport Polsatu i znam Piaska, ale prawo jazdy też mam.

   Usuń
 5. Odnośnie 1 komentarza jak ty to wymyślileś/ aś a reguła prawej ręki? Jak jedziesz z basztowej w B.Chrobrego to ten ze szkolnej ma cię po prawej stronie więc on tobie ma ustąpić, ludzie taka Chojna z jednym większym skrzyżowaniem i się gubią a co dopiero na Szczecinie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Szcz nie jeżdżą. Jadą do Podjuch i tam wsiadają do autobusu :))))

   Usuń
  2. No raczej bo innej możliwości nie widzę tak to jest jak prawo jazdy dostawali za kaczki

   Usuń
 6. Każdy jadący ze szkolnej ustępuje wszystkim na całym skrzyżowaniu bez znaczenia dokąd jedzie bo wjeżdża z drogi podporządkowane.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja ostatnio miałem inne zdarzenie, jakiś głąb kierowca zatrzymał się w centrum miasta na zakazie, częściowo samochodem stał na jezdni, częściowo na chodniku ale jednocześnie przodem samochodu na przejściu dla pieszych - brawo dla gościa bo nie chciało mu się 10 m dalej zatrzymać na parkingu....
  stary cap wieki temu prawko zrobił i zapomniał co to znaki i zasady ruchu drogowego !!! i pewnie jeszcze na pamięć jeżdżą....brak słów !!!
  dla takich to dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zielone auto kolo banku spoldzielczego? Widzialem takiego, a najlepsze byli to, ze policja przejechala obok i nic :(

   Usuń
  2. brak słów na takich kierowców, nie wspomnę już o policji

   Usuń
 8. Zrobić z ciągu Bałtycka - Basztowa drogę z pierwszeństwem przejazdu i cały cyrk na tym skrzyżowaniu się skończy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakorkuje się jak będą chcieli jechać z Bałtyckiej w Chrobrego.

   Usuń
 9. jaki problem zapraszam do szczecina buhhhaaaaaaaaaa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na Bramę Portową albo Plac Kościuszki przy wyłączonej sygnalizacji wtedy pogadamy. A nie o jakiejś Chojnie mi tutaj gadać. Prawie ruchu nie ma na tym skrzyżowaniu, a takie problemy. Jeżdżę tamtędy z 10 razy dziennie i nigdy nie miałem sytuacji problemowej. Czasem ktoś na obcej rejestracji w ostatniej chwili skręca, no ale to się czuje, że ktoś nie pewnie jedzie. Ludzie kto wam dał prawo jazdy? Jak ktoś do pracy dojeżdża w Chojnie i na tym się kończy jego przygoda z kierowaniem, to niech się nie wypowiada, bo są 100 razy trudniejsze skrzyżowania, niż to.

   Usuń
  2. A ja dziadki piaskowe zapraszam na rondo wokół Łuku Triumfalnego w Paryżu. 12 pasów i pierszenstwo wjeżdżających na rondo. A tu jakies skrzyżowanko w prowincjonmalnej dziurze i wielkie dyskusje. Smieszne

   Usuń
  3. Ehe, jasne. Jakbyś był chociaż raz w Paryżu to byś wiedział, że tam przepisy to tylko na papierze. Każdy jedzie jak chce.

   Usuń
 10. jak ktoś nie wie jak tam jechać to jest głąb i nie powinien mieć prawka. Swoją droga rondo by rozwiązało wszelkie problemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wybuduj sobie przed domem rondo i może Twoje problemy się skończą.

   Usuń
 11. Co mnie tam dziwi to sygnalizacja - powinno być normalnie - zielone , pomarańczowe , czerwone.
  A tam cały czas mruga pomarańczowe, które kiedy jest zielone dla pieszych zamienia się na czerwone.
  Chodzi mi tylko o to , że takie mruganie denerwuje , myślę że także tych , którzy tam mieszkają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sygnał żółty pulsujący – ostrzega o zwiększonym ryzyku niebezpieczeństwa oraz o zmianie organizacji ruchu – w tej sytuacji należy stosować się do znaków drogowych, a w przypadku ich braku, odwołać się do kodeksu ruchu drogowego.
   W przypadku, gdy sygnalizator nie emituje żadnego sygnału, nie ma pewności, czy nie działa cały system sygnalizacyjny, czy nastąpiła awaria tylko jednej lampy, dlatego w takich przypadkach należy zwiększyć uwagę i uważnie obserwować zachowanie pozostałych uczestników ruchu, przestrzegając przy tym zasady ograniczonego zaufania.

   Usuń
 12. Kolejne trudne pytanie dla expertów tego skrzyżowania: Kto ma pierwszeństwo, jeżeli pojazd wjeżdża na skrzyżowanie z ul.B.Chrobrego i skręca w prawo w ul. Bałtycką? Czy pojazdy z ul.Basztowej i Szkolnej muszą mu ustąpić (zaznaczam ze i takie sytuacje się zdarzają, a pojazd jadący pod prąd jest ciągle na drodze 31, która jest drogą z pierwszeństwem przejazdu)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinny ustąpić ;) Koleś by dostał mandat za jazdę pod prąd, a Ty za spowodowanie kolizji. Ot cała filozofia ;)

   Usuń
 13. Dokładnie wybudowanie ronda na tym skrzyżowaniu zakończyło by wszelkie problemy mieszkańców i przyjezdnych jak i by uniknęło wielu niepotrzebnych kolizji...

  OdpowiedzUsuń
 14. to głąb do kwadratu co jedzie pod prąd !!!
  taki kierowca to kompletny kretyn !!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Po co tam rondo>? Nie ma na co pieniędzy wydawać? Ludzie nauczcie się jeździć patrząc na znaki! Są tam znaki pionowe (nawet z tabliczką) i poziome. Jak nie znacie znaków drogowych to odsyłam na lekcje doszkalające na prawo jazdy:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zauważyliście , że od 20 lat nie buduje się nowych dróg i nie szuka takich rozwiązań aby jeździło się płynniej mimo , że aut jest ich kilkaset procent więcej niż kilkanaście lat wstecz ?
  Dlaczego nikt nie pomyśli np. o mostku dla samochodów i połączeniu ul.Szkolnej z Rogozińskiego ?
  Przecież to by wiele ułatwiło - teraz wszyscy wjeżdżający w szkolną muszą zawracać , to kłopotliwe.
  I nie piszcie o kasie a jeśli już to zrobicie , to w takim razie wychwalajcie pod niebiosa dawne czasy , gdzie wybudowanie mostu nie było takim problemem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Najlepiej zobaczyć nagranie bo są kamery na światłach i koniec szopki

  OdpowiedzUsuń
 18. a który zarządca drogi miałby wybudować ta drogę gmina, powiat, marszałek czy generalna dyrekcja dróg krajowych?? kiedyś to była jedna kasa i po bólu...

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.