Dzień książki w Szkole Podstawowej w Nawodnej

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ang.: World Book and Copyright Day). Z okazji tego święta na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.

Kto i kiedy zainicjował to święto? Skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu książkami i… różami? Od kiedy na polskich utworach (książkach, filmach, płytach itd.) umieszczany jest znak copyright? - między innymi na takie`pytania uczniowie otrzymali odpowiedzi podczas prezentacji.

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii Wydawców.

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.

Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić organizując wiele ciekawych atrakcji. Nie zabrakło zabawy z książkami, dobrej atmosfery, popularyzacji książki tradycyjnej i cyfrowej, ani głośnego czytania. Obchody rozpoczęły się od nocyz ksiażką. Uczniowie klas IV-VI na wspólne nocne czytanie wybrali niezwykły “Tajemniczy ogród” F. H. Burnett. Czytali wspólnie, indywidualnie, a następnie porównywali treść powieści z ekranizacją Agnieszki Holland.

Kolejnego dnia młodsi uczniowie słuchali głośnego czytania polskich bajek i legend, do których wykonywali ilustracje. Prace dzieci stowrzyły galerię bohaterów.

Starsi uczniowie, podzieleni na grupy, pisali opowiadania na wylosowany przez siebie temat. Powstałe prace zostały umieszczone na stronie internetowej: www. webly.com, gdzie uczniowie mogą głosować do 8 maja. Opowiadanie, które otrzyma największą ilość punktów, za zgodą autorów, zostanie zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

Wcześniej uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego ciekawego święta.

W szkole został również zorganizowany kiermasz książek. Za niewielką cenę, rodzice mogli kupić swoim dzieciom interesujące książki. W najbliższy piątek uczniowie wezmą udział w VIII Sztafecie Literackiej zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnie. W roku bieżącym odbędzie się ona z Wandą Chotomską.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza