Mieszkowice piszą do Prezydenta RP i przypominają o ważnych wydarzeniach historycznych w regionie


Gmina Mieszkowice wystosowała list do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w związku z obchodami okrągłej 70. rocznicy Forsowania Odry. Podczas jednych z najważniejszych uroczystości historycznych w regionie, zabrakło przedstawicieli władz państwowych. 

- Ubolewamy, że tak ważne uroczystości nie spotkały się z zainteresowaniem władz regionu, proporcjonalnym do ich rangi. Przypominamy, że forsowanie Odry w 1945 roku, było jedną z najważniejszych operacji drugiej wojny światowej, która kosztowała życie tysięcy młodych Polaków. Wielu z uczestniczących w nim żołnierzy było wcześniej więźniami syberyjskich obozów pracy, którzy doznali utraty rodzinnych domów, bliskich krewnych, zniewolenia i głodu. Nad Odrą przeżywali śmierć kolegów i lęk o własne życie. Spośród nich żyją jeszcze tylko nieliczni, którym towarzyszymy w upamiętnieniu tak ważnych dla nich wydarzeń - czytamy w liście, który został przesłany również do Kancelarii Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu, Wojewody i Marszałka Zachodniopomorskiego.

- Jako mieszkańcy gmin położonych w Rejonie Pamięci Narodowej troszczymy się o obiekty związane z jego historią. Oznacza to duży wysiłek organizacyjnych a także nakłady finansowe. Ponosimy je, ponieważ szanujemy pamięć poległych, którym wojna zabrała młodość, marzenia i życie. Uważamy, że jest to nasz wspólny obowiązek, służący również edukacji patriotycznej, kształtowaniu szacunku wobec miejsc pamięci, a także przestrodze przed wojną, która dzieli narody, niszczy wspólnotę międzynarodową i dorobek pokoleń. 

To nie pierwszy brak odpowiedzi z Kancelarii Prezydenta. Gmina Mieszkowice już w ubiegłych latach próbowała zainteresować Warszawę ważnymi wydarzeniami historycznymi i ich rocznicami, które odbywają się w naszym regionie.

List został podpisany przez burmistrza Mieszkowic Andrzeja Salwę, burmistrz Cedyni Gabrielę Kotowicz oraz starostę gryfińskiego Wojciecha Konarskiego.
Redakcja

14 Komentarze

 1. dalej głosujcie na KOMOROWSKIEGO to takie będziecie mieli efekty .... jeśli ten Pan znów zostanie przez was wybrany na prezydenta to Polacy będą skończonymi .... a już nie powiem zaoszczędzę sobie słów każdy i tak wie o co chodzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewazne czy to jest Komorowski czy bylby Kaczynski czy bedzie Duda ,pamiec to pamiec i powinni otym pamietac! Prawie 2 tys zolnierzy oddlo zycie za nasz teraz wolny kraj ,nazekali na Jaruzelskiego ale byl zawsze byl gosciem honorowym i glowa panstwa tu lezy kolega Jaruzelskiego -Kulesza i wiel wiel innych zolnerzy ,moze i nawet rodzniny aszych eraz rzadzacych.Panie Prezydencie wypadalo by nawet na te wielka uroczystoc upamietniajaca wyslac swoich ludzi ,korona z glowy nikomu by nie spadla ,a tak widzimy jak Wam rzadzacym zalz na naszm ojczystym kraju -naszej Rzeczypospolitej Polski .... ''Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
   Nie damy pogrześć mowy.
   Polski my naród, polski lud,
   Królewski szczep Piastowy.

   Nie damy, by nas zgnębił wróg!
   Tak nam dopomóż Bóg! ''

   Usuń
 2. Sam na niego i PO głosowałem od lat, ale wszystko za co się zabrali wyszło nam bokiem. Wiec gorzej być nie może, wiek emerytalny itd. Ich przekręty w rządzie mnie przestały bawić. Musi nastąpić ich koniec rządu! !!

  OdpowiedzUsuń
 3. W pełni popieram przedmówce,zero głosów z naszego regionu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaruzel przyjeżdżał, to przez to teraz nikt inny już nie chce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wstydzę się takiego prezydenta, wstydzę się takiego premiera,marszałka senatu, marszałka sejmu, senatorów i posłów prawicy, lewicy, centrum i tych niezrzeszonych. Wstydzę się takiego wojewody, marszałka sejmiku i wszystkich innych, którzy szykują nam nową Targowicę. Wszystkich tych, którzy twierdzą ,że przynieśli nam wolność w 1989 roku, II wojnę wygrali Amerykanie a Oświęcim wyzwolili Ukraińcy! Oni wiedzą, że spoczywający na cmentarzach w Chojnie i Siekierkach nie upomną się o pamięć i szacunek.Nieliczni żyjący świadkowie tamtych czasów ze smutkiem co roku odwiedzają miejsca spoczynku towarzyszy broni. Taki los gotują narodowi łobuzy od historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie napisane,zgadzam się w 100% ,precz z tą chołotą.

   Usuń
 6. Pani Burmistrz i Panie Burmistrzu. W Warszawie stanowiska administracyjne okupowane są przez ludzi udających że sprawuja władzę w imieniu i z woli narodu polskiego. Dlatego proszę nie spodziewać, że zainteresujecie ich jakąkolwiek rocznicą jeśli oni sami nie postrzegają jej jako przydatnej dla siebie. W nadchodzących wyborach głosujcie odpowiedzialnie i miejmy nadzieję, że nowi repezentanci narodu przychylnie odpowiedzą na wasze zaproszenie.
  Z pozdrowowieniami, mieszkaniec okupowanej stolicy Państwa Polskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na prowincji też stanowiska są okupowane przez ludzi udających, że sprawują władzę...
   Byłem w marcu z przyjezdną rodziną w rejonie pamięci. Było mi wstyd. zaniedbany . Punkt dowodzenia zdewastowany, pomnik sapera z odłażąca farbą , zardzewiał lampy przy cmentarzu. Nieciekawie.
   Panie Prezydencie , dbamy o ten rejon...\
   Nazywanie przeprawy przez Odrę jedną z najważniejszych bitew II wojny to dyletantyzm historyczny.
   Szkoda tych ofiar i szacunek dla nich, i żal, że zostali popędzeni przez Stalina na rzeź, w pospiesznej źle przygotowanej przeprawie, która dla losów wojny miała małe już znaczenie.

   W sumie takie pismo to oznaka kompleksów.

   Usuń
 7. Forsowanie Odry w okolicach siekierek nie należy widoczne wg obecnych władz RP do najistotniejszych bitew Iiws, i rzeczywiście takie nie było. 1a wp na polecenie radzieckich zwierzchnikow bez większego sensu wykrwawila się podczas przeprawy w trudnym miejscu pod ostrzałem dział niemieckich. Żal tych ofiar.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem ogromnie sfrustrowany tym co dzieje się w naszym kraju . Jestem mieszkańcem Chojny od nie dawana ale już mam określone - bardzo złe zdanie o rządzących tym miastem ...ale ryba psuje się od głowy . Arogancja władzy , korupcja , brak jakiejkolwiek polityki by zwykłym ludziom żyło się normalnie . Bieda na ulicach każdego miasta podobnego do Chojny przeplatana typami w garniturach , którzy mają znajomości .Głowa państwa kłamie na każdym kroku wraz ze swoimi POplecznikami . Dzisiejszy premier pani kłamca Ewa (któż nie pamięta tych łez w jej oczach po Smoleńsku gdzie twierdziła że wszystko jest tak dokładnie badane ...a potem wylatywały trupy z szafy w postaci zamiany zwłok w owych trumnach ) Zajmuje się invitro , zajmuje się jakimiś nocnymi wilkami ....tylko co nas to obchodzi ? Każdy widzi na naszych osiedlach dzieci które są z rodzin patologicznych , często głodne , często zaniedbane , rząd widzi inwitro itp. Dlaczego jest tak by normalnie żyć trzeba wyjechać za granicę i coś tam uciułać ? Dlaczego nie mogę pracować we własnym mieście by stać mnie było na normalne funkcjonowanie ? Dlaczego w mieście takim jak Szczecin gdzie kiedyś było kilka stoczni , huta , papiernia i wiele zakładów kooperujących z nimi dziś ich nie ma ? Zostały tylko hipermarkety z obcym kapitałem , banki z obcym kapitałem , szkoły i urzędy . Dziś w Szwed jest większy przemysł niż w Szczecinie , nie mówiąc o Chojnie czy Gryfinie . Nie ma niczego . Jak ten system jest stworzony skoro normalny człowiek z 3 dzieci musi szukać chleba po kilkaset kilometrów od domu ? Bo owszem tu prace znajdzie ale za takie pieniądze by nie zdechnąć , nic więcej . Policja jest po to by karać , tyrać i wlepiać mandaty . Sam pracuje na zachodzie ,co mnie zniechęca do codziennego życia . Mam dzieci i chciałbym się z nimi widzieć codziennie , uczyć Je czegoś , pomagać w szkole . Mam żonę o którą chciałbym dbać , co dzień być przy Niej . Mogę ...ale wtedy cały rok będę jadł pasztetową . Pamiętam czasy gdy pracowało się 8 godzin dziennie i człowiek w miarę funkcjonował ....miał czas dla rodziny , dla dzieci ,pobawić się z nimi porozmawiać . Teraz tyram po 10 , 12 godzin i mam się cieszyć ze zapłacą . Do tego doprowadziły rządy PO . Do tego doprowadziła arogancja władzy . Ze zdziwieniem obserwowałem jak 8-9 letni niemiec jechał na rowerze z flagą swojego kraju . Czy nasze dzieci z dumą potrafią sobie przypiąć flagę do roweru ? Tak na co dzień nie od święta ? Nie ! Bo raz że nie ma kto im tłumaczyć czym jest flaga państwowa (rodzice pracują za granicą albo za długo) lub dlatego że słyszą tyle obelg na rządzących i ten kraj że byłoby im wstyd . Dlatego jestem nawet zadowolony że zdrajca komorowski tu nie przyjeżdża na tak ważne uroczystości naszego kraju . Lepiej by uczcili te dni ludzie którzy kochają ten kraj a nie tylko własny stołek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to głos PISiora? A może prawda jest naga i żyjemy w chorym kraju?

   Usuń
  2. Nie nie pisiora . Zwykłego obywatela który chciałby godnie żyć bo to podobno gwarantuje mi konstytucja . Rozumiem że trzeba być pisiorem by wyrazić swoje poglądy które nie zgadzają się z przesłaniem jakie próbuje wmówić Polakom PO że jest pięknie i wspaniale ? Jestem obywatelem kraju w którym traktuje się zwykłego człowieka jak dojną krowę , kraju w którym karze się starsze kobiety bo przez pomyłkę wzieły masło ze sklepu lub po prostu je ukradła bo nie było jej na nie stać . Tymczasem na wolności chodzą typy które kradną miliony . Politycy którzy mają tyle afer na koncie że zwykły obywatel siedziałby dożywocie . Jestem obywatelem kraju w którym komornik może wejsć do chaty i zabrać ci wszystko nawet jeśli nigdy nie miałeś żadnego długu . Jestem obywatelem kraju gdzie media kreują tranwescytów, geji itp. Zwykły człowiek jest coraz częściej pokazywany palcem jak by to on był nienormalny . Kraj w którym policja nie jezdzi w radiowozach tylko w tajnych (nieoznakowanych) autach . Policja która nie dba o bezpieczeństwo obywatela a chce za wszelką cenę go ukarać jakimkolwiek mandatem . Jestem obywatelem kraju w którym trzeba albo kombinować albo kraść by żyć w miarę na normalnym poziomie . Na prawdę nie trzeba być pisiorem żeby zauważyć to dziadostwo .

   Usuń
Nowsza Starsza