Noc muzeów w CedyniW sobotni wieczór 16 maja, ponad 50 osób wyruszyło na nocne zwiedzanie zabytków. Europejska Noc Muzeów rozpoczęła się w Muzeum Regionalnego w Cedyni, gdzie ze zbiorami i historią placówki, licznie zgromadzonych widzów zapoznawali: dr Paweł Migdalski, Paweł Pawłowski i Magdalena Jakołcewicz. Jedną z kilku atrakcji wieczoru była możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień piwnic do przechowywania wina, datowanych na przełom XVIII/XIX wieku. Zamierzeniem organizatorów było też przedstawienie koncepcji zagospodarowania piwnic na cele kulturalne i wystawiennicze. Pomysł ten od lat jest podnoszony przez Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus. 
Podążając szlakiem cedyńskich zabytków, uczestnicy spaceru historycznego odwiedzili również kirkut ( żydowski cmentarz ), wieżę widokową oraz poznali wiele ciekawostek dotyczących kościoła i rynku w Cedyni. Tajemnice cedyńskiego ratusza przybliżył nam Andrzej Kordylasiński, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej. Cedyńska Noc Muzeów była również okazją do podziwiania zmian w naszej gminie, które nastąpiły od 1900 r. do czasów współczesnych, dzięki prezentacji starych fotografii ze zbiorów archiwalnych Muzeum Regionalnego w Cedyni, którą przygotowała Magdalena Jakołcewicz.

Kulminacją wieczoru był pokaz filmu „Ukryte gniazdo dynastii” i spotkanie autorskie z reżyserem filmu Zdzisławem Cozacem. Widzowie z zainteresowaniem oglądali prezentowane „śledztwo historyczne” omawiające kwestię pochodzenia dynastii Piastów oraz lokalizacji ich rodowego grodu. W czasie dyskusji z autorem padało wiele pytań o kolejne plany realizacyjne, padały również propozycje ukazania bitwy pod Cedynią, co spotkało się z zainteresowaniem naszego gościa.

Ostatnim akcentem cedyńskiej nocy muzeów była iluminacja pomnika pod urzędem miejskim oraz wieży widokowej. Dzięki pomocy firmy oświetleniowej Natrium oraz osobistemu zaangażowaniu pana Tomasza Darochy, gra światła w nocnym anturażu wyeksponowała zarówno architektoniczne, jak i przyrodnicze walory obu miejsc, prezentując mieszkańcom przedsmak tego, jak obiekty będą oświetlone w niedalekiej przyszłości.

Przed rozpoczęciem Nocy Muzeów, przez całą sobotę, w Cedyni rozgrywana była także gra miejska „Tajemnice Cedyni”, przygotowana przy współpracy Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Terra Incognita, Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni i Muzeum Regionalnego.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu składa serdeczne podziękowania Panu Witoldowi Prucnalowi, Andrzejowi Mazurowi za pomoc techniczną oraz panu Tomaszowi Darocha z Firmy Natrium za podświetlenie obiektów historycznych w Cedyni.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza