Gmina Chojna chce wyemitować obligacje i wstrzymać fundusz sołecki


Gmina Chojna chce w tym roku wyemitować 5.800.000.00 zł obligacji. Emisja ma na celu pozyskanie środków na pokrycie planowanego deficytu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. 

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni na sesji w czwartek, 16 lipca. Wykup obligacji ma nastąpić w latach 2017 - 2025.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały - Gmina Chojna zamierza wyemitować obligacje na okaziciela, które zostaną przeznaczone na pokrycie planowanego deficytu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Konieczność wcześniejszej spłaty kredytów wynika z potrzeby zagwarantowania spełnienia przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych dotyczących wskaźników maksymalnej obsługi zadłużenia. W ramach podejmowanych działań kwota 5.800.000 zł zostanie wyemitowana w 2015 roku. Zaplanowana spłata terminów zapewnia bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej Gminy.

Zawieszony ma zostać również fundusz sołecki w 2015 roku. W projekcie uchwały przygotowanym na sesję jest również mowa o cofnięciu zgody na wydrębnienie środków w budżecie gminy na fundusz sołecki w 2016 roku.

- (...) w okresie realizacji postępowania naprawczego jednostka samorządu terytorialnego nie może tworzyć funduszu sołeckiego” – z tego powodu podjęcie niniejszej uchwały staje się niezbędne, aby gmina mogła spełnić wymagania formalne - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Redakcja

16 Komentarze

 1. Przepraszam, ale Chojna nie ma programu naprawczego, a więc fundusz sołecki może jeszcze istnieć. A czy czasami RIO nie zmieniło budżetu gminy i nie wykreśliło właśnie kredytu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Kreatywna księgowość w wwykonaniu burmistrza i skarbniczki. Mam nadzieję że radni się na to nie nabiorą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ha,ha,ha jak to się nie nabiorą? Może Stec, może Mróz się nie zgodzą. Reszta jak baranki zagłosują bo ich burmistrzowie nakrzyczą. albo będą głosować do skutku :-)))))

   Usuń
 3. Sądząc po minach Radnych rozumiem powiedzenie ,,Siedzieć jak na tureckim kazaniu". A Chojna, cóż - równia pochyła.

  OdpowiedzUsuń
 4. To rozbój w biały dzień!!!
  Podnieśli sobie diety, dali podwyżkę burmistrzowi a teraz zawieszają fundusz sołecki.
  I biorą obligacje żeby spłacić kredyty. A te kredyty wzięli żeby spłacić wcześniejsze obligacje. A te wcześniejsze obligacje wzięli żeby spłacić pożyczki.
  Geniusze zarządzania gminą

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpierw wyjazdy, nagrody i imprezy, a potem do rady po obligacje bo nie mamy. Trąca komuną

  OdpowiedzUsuń
 6. co by się nie działo w Chojnie i tak będzie źle....wszystkim człowiek nie dogodzi, a to że drogi robią to nikt nie widzi....nie tylko Chojna jest zadłużona i żyje na kredyt...cała Polska tak ma, cała Polska żyje na kredyt.....ale jak ma nie żyć jak prawie każdy człowiek ma kredyt....może przestańcie już tylko krytykować....kto by nie był burmistrzem i tak będzie źle...zawsze się coś znajdzie aby powiedzieć ze robi nie tak jak trzeba....sami go ludzi wybraliście. po raz kolejny zresztą, wiec po czyjej stronie jest wina...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co to za gadanie, że kto by nie był burmistrzem i tak będzie źle? Za bardzo wierzysz w Fedorowicza i Długoborskiego, to nie są ani analitycy ani ekonomiści, żeby odpowiadać a co gorsze wyprowadzać gminę z olbrzymich długów. Czy Ty człowieku umiesz myśleć logicznie i czy ludzie spłacają kredyty kredytami? Czekam na Twoją odpowiedź chyba, że nie masz honoru. Ci ludzie zrujnują do końca Chojnę a na końcu Fedorowicz powie, że to przez... Konarskiego :)

   Usuń
  2. Nie rozbawiaj mnie. DROGI robią powiat i generalna dyrekcja dróg krajowych.

   Usuń
 7. Ci ludzie muszą się wyróżniać na tle innych skoro mają tyle do powiedzenia przy podejmowaniu projektów miejskich :) Dobrze, że takich wybraliśmy a nie innych ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. i tak wolę tych durni niż cwaniaka konarskiego chama zresztą nigdy więcej takich jak konarski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przytocz jakieś dowody? Ciekawi mnie to, bo poznałem pana Konarskiego z innej strony. No według mnie to przede wszystkim inteligentny człowiek i bardzo inteligentny polityk.

   Usuń
  2. śmierdzący z ciebie anonimowy tchórz

   Usuń
 9. Patrząc na te pełne powagi i zatroskania twarze muszę powiedzieć, że czuję się spokojny o los naszej małej ojczyzny.
  Jestem dumny, że rządzą nami osoby, których drogi życiowe są dowodem na ich olbrzymią wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu milionami naszych wspólnych środków.
  Budząc się każdego ranka mogę z nadzieją patrzeć w przyszłość wiedząc, że czuwają nad naszymi sprawami Ci wspaniali mężowie.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza