Paliwo po 5 zł/l, Rosjanie kupują rafinerie w Schwedt, czy będzie taniej?


W pierwszy dzień lipca cena benzyny na niektórych stacjach w regionie przekroczyła 5 zł. Jednak cena paliwa, w stosunku do roku 2014 będzie niższa. Benzyna i autogaz obecnie są tańsze o 54 grosze na litrze, olej napęd o 65 groszy za litr.

Analitycy z branżowego serwisu e-petrol.pl ocenili, że cena benzyny 98 oktanowej będzie utrzymywać się w przedziale 5,19zł do 5,28zł za litr. Benzyna 95 oktanowa ma z kolei kosztować pomiędzy 4,90zł do 5,01zł za litr. Analitycy prognozują również możliwy spadek ceny oleju napędowego. Ich zdaniem, ten rodzaj paliwa ma kosztować od 4,68zł do 4,77zł za litr. Powodów do zmartwień nie mają również posiadacze aut wyposażonych w instalacje gazowe. Cena za jeden litr LPG ma znaleźć się w przedziale 1,82zł do 1,88zł.

Wpływ na cenę paliwa może mieć w najbliższym czasie przejęcie rafinerii w Schwedt przez rosyjski Rosnieft. Analitycy uważają, że część wydobywanego tam surowca może trafić do Polski po niższych cenach. Spowodowałoby to obniżenie cen paliwa na stacjach benzynowych, jednak mogłoby to zagrozić interesom polskich koncernów paliwowych. Nieoficjalnie mówi się, że najwięcej na tym może być stratny PKN Orlen.

Z rafinerii w Schwedt obecnie trafia do Polski około pół miliona ton ropy rocznie. Ropa do tego zakładu dostarczana jest przez ropociąg "Przyjaźń", który przechodzi przez nasz region i przekracza Odrę w miejscowości Bielinek.

Rafineria w Schwedt dostarcza również paliwo do kilkudziesięciu stacji w naszym regionie. 
Redakcja

2 Komentarze

 1. "Analitycy uważają, że część wydobywanego tam surowca może trafić do Polski po niższych cenach"
  W końcu co jest w tym Schwedt n/O, rafineria czy kopalnia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Makabra! Stacja paliw w Trzcińsku - Zdroju podniosła w dniu wczorajszym cenę za benzynę 5,20 zł. za litr Pb 95.
  Nawet w Szczecinie jest tańsza benzyna!
  Na biednej gminie chcą się dorobić! Wstyd panowie!
  Do Bydgoszczy będę jeździć po paliwo a wam nie dam już zarobić!

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza