Łazienka – pokój do zadań specjalnych

Łazienka coraz częściej służy nie tylko do higieny, ale staje się pomieszczeniem wręcz reprezentacyjnym w mieszkaniu. Nic dziwnego, w końcu do niej także zaglądają goście.

Kiedyś służyła przede wszystkim domownikom do szybkiego mycia. Dziś łazienka zaczyna zmieniać swoje funkcje. Staje się domowym SPA, ma zapewnić relaks i wypoczynek po ciężkim dniu pracy, a także dodać energii z samego rana. A przy tym wciąż w wielu domach i mieszkaniach to właśnie to pomieszczenie jest domową pralnią i suszarnią. Niełatwo jest pogodzić te wszystkie funkcje.

Domowe centrum odnowy


Jeszcze kilka lat temu do urządzania łazienki nie przykładano specjalnej wagi. Miała być przede wszystkim funkcjonalna. Dziś jej urządzenie coraz częściej zleca się projektantom i pieczołowicie dobiera się każdy dekoracyjny drobiazg. Nic dziwnego, wszak to pomieszczenie, jak żadne inne musi pogodzić gusta wszystkich domowników, a przy tym zapewnić wygodę i zaspokoić intymne potrzeby, czasem bardzo się od siebie różniące. To właśnie po wystroju łazienki można bardzo łatwo zaobserwować, do czego gospodarze przywiązują szczególną wagę. Bywają więc minimalistyczne, niemal sterylne łazienki, służące praktycznie tylko do szybkiej higieny, ale także wręcz luksusowo urządzone pokoje kąpielowe z licznymi olejkami i innymi wonnościami na półkach, w których można się oddawać skomplikowanym zabiegom pielęgnacyjnym i relaksacyjnym. Gdzieś pomiędzy są jeszcze łazienki wielofunkcyjne, w których między kąpielami trzeba rozwiesić pranie i schować środki czystości. Jedno pomieszczenie, a może mieć tyle oblicz.

Jak połączyć wszystkie funkcje


Łazienka, to pomieszczenie, w którym wyjątkowo często trzeba połączyć potrzeby wszystkich domowników. Jedni wolą szybki prysznic, inni z kolei preferują długie wylegiwanie się w pachnącej kąpieli. To wbrew pozorom stosunkowo łatwe do zrealizowania. Wystarczy tylko nad wanną zamontować szklany parawan, który ochroni podłogę przed zachlapaniem. Prawdziwe problemy zaczynają się, gdy w ciasnym pomieszczeniu trzeba znaleźć miejsce na wszystkie niezbędne urządzenia i sanitariaty. Architekci wnętrz radzą, by już na etapie projektu bardzo dokładnie rozplanować wszystkie elementy wyposażenia, łącznie z ich wymiarami. Dzięki temu będzie można zaplanować różne sprytne schowki i szafki, w których będzie można ukryć nie tylko pralkę i kosz na brudną bieliznę, ale także wygospodarować miejsce na środki czystości, zapas papieru toaletowego i dodatkowe ręczniki.
W niewielkich łazienkach najlepiej sprawdzają się podwieszane sanitariaty oraz meble na wysokich nóżkach. Sprawiają one, że pomieszczenie wydaje się większe, niż w rzeczywistości. W obudowie stelaży sanitariatów można zrobić podświetlane halogenami półeczki na kosmetyki i ozdobne drobiazgi.
W łazienkach wyjątkowo łatwo jest połączyć różne style. Wystarczy umiejętnie dobrać dodatki. W stylu klasycznym nowoczesności dodadzą chromowane kaloryfery łazienkowe lub duże tafle lustrzane zawieszone nad wanną zamiast klasycznej glazury. Z kolei wnętrze minimalistyczne ocieplą grafiki lub plakaty w antyramach.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza