Europejskie Dni Dziedzictwa w Mieszkowicach


W sobotę 12 września w Gozdowicach odbyły się, po raz pierwszy zorganizowane na terenie gminy Mieszkowice, Europejskie Dni Dziedzictwa. Organizatorami imprezy byli; Gminna Mieszkowice, Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, którego dyrektor, Cezary Nowakowski, zaszczycił wszystkich swoją obecnością. 

Uroczystości rozpoczęła część konferencyjna. Mgr Michał Dworczyk, kustosz Muzeum w Gozdowicach, przybliżył słuchaczom historię cmentarza w wystąpieniu „Historia Cmentarza Wojennego w Starych Łysogórkach”, natomiast dr Piotr Maliński w referacie „ Prom bez Granic” zapoznał uczestników z historią promu w Gozdowicach.

Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji m.in. pokaz aut tuningowanych „Grupy Auto Team Vag”, pokaz samochodów i motocykli militarnych grupy z Dębna, Dargomyśla, Lipian, i Mieszkowic, prezentacja mundurów oraz replik broni przez Prywatne Muzeum II Wojny Światowej w Lubiszynie, wystawa Nadleśnictwa Mieszkowice, stoisko z miodem oraz darmowy wstęp do muzeów w Gozdowicach i Starych Łysogórkach

W Programie przewidziano także poczęstunek dla gości, który został przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starych Łysogórek.

W trakcie uroczystości pracownik Muzeum w Gozdowicach Pan Michał Dworczyk poprosił uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa o wspólne wyruszenie na Cmentarz Wojenny w Starych Łysogórkach, aby oddać hołd poległym żołnierzom w trakcie Forsowanie Odry. Liczna delegacja, z Burmistrzem Mieszkowic Panem Andrzejem Salwą na czele, złożyła wiązanki oraz znicze pod Pomnikiem Wdzięczności.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza