Jak poznać historię najbliższej okolicy, terenów na których mieszkamy? Kolejna rowerowa wyprawa radnych z Trzcińska Zdroju [foto]Jak poznać historię najbliższej okolicy, terenów na których mieszkamy? Z ciekawą inicjatywą wystąpił Klub Radnych "Dialog dla gminy" z Trzcińska Zdroju. 13 IX 2015 r. odbył się drugi już Rodzinny Rajd Rowerowy którego docelowym punktem był Chełm Dolny. Ponad 30 uczestników w różnym przedziale wiekowym wyruszyło ciekawą trasą po polnych drogach wśród malowniczej przyrody.

Pierwszy postój to miejscowość Brwice. Tutaj obejrzeliśmy Pomnik Mamutowiec olbrzymi, niezwykle rzadki na terenach Polski. Jedyne egzemplarze zachowały się na terenie zachodniej Polski, gdyż w innych rejonach po prostu przemarzały. Mieliśmy też okazję zobaczyć dawną rodową siedzibę XIX wiecznych właścicieli wioski. W dalszym etapie wędrówki dotarliśmy do miejscowości Narost, gdzie widzieliśmy imponujący kościół kamienny - zabytek z II połowy XIII wieku. Ostatni etap podróży wiódł przez leśną drogę i tak dotarliśmy do miejscowości Chełm Dolny.

Pod kierownictwem oczekującego na nas przewodnika pana Franciszka Skwirzyńskiego zobaczyliśmy ruiny pałacu dawnych właścicieli z rodu von Trescow. Niedaleko jeziora weszliśmy do starego parku w którym zachowały się rzadkie egzemplarze drzew, między innymi Platanów. Dotarliśmy również do kościoła kamiennego pochodzącego z końca XIII wieku przy którym znajduje się lapidarium. Niezwykle ciekawy jest zachowany do dziś układ ulic które krzyżują się przy kościele i z obu stron są obsadzone drzewami co nadaje im charakter alei. Wzdłuż nich przebiega zabytkowy kamienny mur. Niszczejąca obok kościoła kaplica została wybudowana przez ówczesnego przedstawiciela rodu von Trescow.
Z tym miejscem wiąże się tragiczna historia ostatniego z przedsatwicieli rodu, który w czasie II wojny światowej był jednym z inicjatorów zamachu na Adolfa Hitlera. Do dziś przyjeżdza tutaj wiele osób z zachodniej części Europy aby zobaczyć to miejsce dramatycznych wydarzeń. Pełni wrażeń i nieco zmęczeni uczestnicy rajdu mieli możliwość regeneracji sił przy ognisku zorganizowanym przez sołtysa wioski pana Wojciecha Kimana.W pamięci uczestników z pewnością na długo pozostaną ciekawe i zajmujące opowieści przewodnika pana Franciszka Skwirzyńskiego - pasjonata historii swej miejscowości i okolic, który potrafił zafascynować nimi słuchaczy w różnym wieku.
Udany rajd to zasługa zaangażowania sołtysa wioski Chełm Dolny  Wojciecha Kimana oraz  radnych reprezentujących "Dialog dla gminy". Przewodniczącej Rady Miejskiej Marii Woźniak, wiceprzewodniczącego Roberta Kowalskiego, Radnych Miasta Trzcińsko Zdrój: Zdzisława Iwanickiego i Piotra Przytuły.
Dziękujemy
2 Komentarze

  1. Właśnie tak Robert masz działać!! Organizuj , inicjuj , działaj i pokazuj że w tym zawistnym miasteczku można coś ciekawego zrobić, a zobaczysz że za 3 lata będzie mógł zarządzać gminą i przekonasz do siebie tych nieprzekonanych ! Tylko pozytywne ciekawe akcje sprawią że ludzie tobie zaufają. Pokaż im że gdy zaangażuje się kilka osób to można coś fajnego zrobić. Małymi kroczkami powoli do przodu! Brawo dla pozostałych radnych. Dawajcie pozytywny przykład! Wciągajcie w organizację więcej osób niech ludzie mają coś od życia w tym nudnym jak flaki z olejem miasteczku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że na rajdzie nie było z nami pana Franciszka on ma dopiero zasób wiedzy na temat mieszkańców!

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza