Banki nie chcą dać pieniędzy, problem z emisją obligacji w Chojnie


Banki nie są zainteresowane wykupienie obligacji na które zgodzili się radni. Wszystko przez niekorzystne wskaźniki finansowe gminy Chojna. 

Pod koniec sierpnia podczas burzliwych obrad radni zgodzili się na emisję obligacji w kwocie 5 milionów 800 tys. złotych. Okazuje się, że banki nie chcą dać pieniędzy.

Gmina ma już gotowy program naprawczy przygotowany przez prywatną firmę, znajdują się tam zapisy między innymi o likwidacji straży miejskiej oraz szkoły w Brwicach i szkół filialnych w Lisim Polu i Godkowie. Jest też mowa o ograniczeniu wysokości diet radnych i wynagrodzeń pracowników urzędu. 

W ramach oszczędności wyłączone już zostało oświetlenie zabytków, zawieszona została również działalność świetlic wiejskich. 
Redakcja

53 Komentarze

 1. skoro gmina nie ma pieniędzy na nic to co robią pracownicy? należałoby ich pozwalniać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Prowident ? Bocian czy może jakiś lombard ?
  Do boju urzędnicy , wykazywać się inwencją !
  A może wzorem prezydenta Komorowskiego posprzedawać obrazy i żyrandole ?
  Chojna sięga dna , taka jest prawda, smutna prawda.

  OdpowiedzUsuń
 3. miasta zaczną wkrótce wdrażać programy związane z dopłatami do wymiany pieców węglowych , w Chojnie zimą trudno oddychać. My za to mamy super burmistrzów i radnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Juz jedna gmina znaszego wojewodztwa powoli zanika bojej wspanialy burmistrz pozyczal w lombardach

  OdpowiedzUsuń
 5. Ktoś pisał niedawno ,,gmina Chojna-równia pochyła". 100% racji.

  OdpowiedzUsuń
 6. -a jeszcze niedawno ktoś się "wymądrzał" na forum ,że "gmina jest zawsze wypłacalna i banki zawsze zainteresowane" i jak widać to nie zawsze, a założenia programu naprawczego to mogła zrobić główna księgowa w urzędzie w ramach obowiązków pracowniczych-Ameryki nikt nie odkrył ..., a pieniądze gminne poszły-

  OdpowiedzUsuń
 7. A to taki fragment ze sprawozdania z realizacji budżetu w gm. Chojna (ściągnięty ze strony http://bip.chojna.pl/unzip/chojna_12196/sprawozdanie_wyk.i_pol.2015-.pdf:
  Gmina ma na 30 czerwca 2015 r. zobowiązania na kwotę 3.090.647,64 zł, w tym wymagalne na kwotę 385.857,94 zł będące pochodną realizacji budżetu i to w zakresie jedynie koniecznym. Ograniczono podejmowanie nowych zadań inwestycyjnych pomimo faktu zapisania ich w tegorocznym budżecie. Brakuje środków na finansowanie zadań obligatoryjnych – bieżących, czego powodem są m.in. zbyt niskie wpływy do budżetu dochodów bieżących w tym z podatków lokalnych.
  Brak płynności finansowej skutkuje zaprzestaniem regulowania zobowiązań wynikających z zawartych umów, zarówno w zakresie wydatków majątkowych jak i bieżących, takich jak m.in. wynagrodzenia w administracji i oświacie, zasiłki wypłacane przez Ośrodek Pomocy Społecznej a także dodatki mieszkaniowe i inne wynikające ze stałych umów na dostawę mediów i usług.
  Gmina Chojna na przestrzeni wielu lat nie zachowywała relacji zawartej w art. 242 uofp. zgodnie z którą, wydatki bieżące mogą być pokrywane z dochodów bieżących.
  Wykonanie budżetu Gminy Chojna na dzień 30 czerwca 2015 r. jak i opisana sytuacja potwierdzają potrzebę opracowania i wdrożenia programu postępowania naprawczego.
  Burmistrz przygotował plan działań prowadzących w pierwszym rzędzie do odzyskania płynności finansowej gminy. W tym celu konieczne jest zasilenie budżetu przychodami z tytułu emisji obligacji komunalnych, co znalazło swoje odzwierciedlenie w przyjętych przez Radę Miejską w Chojnie w dniu 20 sierpnia 2015r. uchwałach w sprawie zmian w budżecie oraz w sprawie emisji obligacji komunalnych.
  Równolegle w czerwcu br rozpoczęliśmy również prace nad przygotowaniem programu postępowania naprawczego, którego projekt jest aktualnie konsultowany.
  Niezwykle ważnym jest opracowanie i uchwalenie takiego programu naprawczego, który w konsekwencji, tj. po kolejnych 3 latach pozwoli gminie zachować właściwe relacje wynikające z art. 242 oraz 243 uofp

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogłosić zrzutę wśród "wyznawców " Burmistrza, niech pomogą zachować mu twarz! Bo chyba nie odmówią ?! Tak go bronili przed wyborami.

  OdpowiedzUsuń
 9. ale na podwyżki dla siebie ( burmistrzowie i radni ) mieli, pierwsza decyzja po wyborach, na dzień samorządowca też była kasa a dzisiaj się dowiadujemy, że z okazji Dnia Edukacji Narodowej (14.X ) nie ma ani złotówki !!! oj nie ładnie!

  OdpowiedzUsuń
 10. oj to prawda, ja pracuję w oświacie chojeńskiej już szmat czasu - przeżyłam nie jednego burmistrza ale takich "cyrków" nie było. Nie mogę zrozumieć jak w czasach tak trudnych dla nauczyciel można zapomnieć o tym jednym z lepszych dni. Panie burmistrzu chyba Pan przesadził - i nie mówię tu o tych pożal się Boże "nagrodach burmistrza" ale o możliwości spotkania się z innymi, powspominania, pośmiania się itp. Szkoda, bo jedną nieprzemyślaną decyzją ukarał Pan nauczycieli a nie nagrodził. mnie i moiom koleżankom jest najzwyczajniej w świecie PRZYKRO.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy to prawda, że nauczyciele nie dostali dodatków urlopowych, należnych z mocy prawa?
   Widzę, że najwięcej w gminie to kosztują pana burmistrza nauczyciele, bo w prawie naprawczym ma zamiar likwidować szkoły. To mało chwalebne wziąwszy pod uwagę, że po pierwsze sam jest nauczycielem, po drugie takie szkoły i świetlice są miejscem gdzie dokonuje się nie tylko edukacja ale i opieka i wychowanie dzieci i młodzieży. Jeśli zabraknie tych szkół a dzieci będą dowożone do kombinatów szkolnych (gdzie i tak trzeba będzie zatrudnić dodatkowych nauczycieli i zapłacić za dowozy), to pomijając koszty tej rewolucji, dojdzie jeszcze problem wychowawczy i pytanie co zrobić z dziećmi po lekcjach.
   To ciekawe, że oszczędza się na edukacji obywateli a urzędnikom, którzy nic nie produkują i niczego nie uczą, płaci się jak się płaciło a może i więcej.

   Usuń
 11. Podobno rada miasta chce sprzedwać "cegiełki" z murów obronnych w celu ratowania swoich diet

  OdpowiedzUsuń
 12. Nadal Czymam rękę na pulsie

  OdpowiedzUsuń
 13. a kto to wybrał tak wspaniałych gospodarzy, kto jeszcze niedawno urządzał 'spontaniczną' presję na radnych, aby poparli uchwałę o obligacjach?
  w końcu znajdzie sie bank, który podrzuci trochę grosza i sytuacja będzie na kilka tygodni uratowana.
  A prawdziwych zmian nie będzie. Dlaczego? Bo musiałyby oznaczać oszczędności na ludziach bezpośrednio popierających obecną władzę. Co tam Chojna, byle do następnej wypłaty. Ktoś na tym forum już przypomniał jedną z pierwszych decyzji obecnych władz - podwyżka dla burmistrz i wyższe diety dla radnych - to najlepszy komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 14. To przecież burmistrz, który buduje........!?, tylko co?!

  OdpowiedzUsuń
 15. Burmistrz jest zwykłym cieniasem. Kolejną już kadencję piastuje na takim staniwisku i najlepiej wie jakie gmina miala zaległości finansowe i dopuścił się podwyżki dla samego siebie, jak to możliwe przecież nie dostał podwyżki z 3500 zl brutto na 4500 brutto ale na 11000 zl brutto! Tym ruchem radni i sam burmistrz napluli wiekszosci Wam w twarz. Teraz chce zabrac pieniądze urzędnikom a od swojej elity trzyma ręce z dala. Dodatkowo radni podnieśli sobie diety, oni tez sa zieloni i nie wiedzieli, ze gmina jest biedna jak cholera? Skad takie osoby się biorą w polityce, ktore nie mają pojęcia o rządzeniu i dwie kadencje traktują jako rozgrzewkę albo naukę, bo sam nie wiem jak nazwać nieudolnie kierowanie gminą, zwał jak zwał to kierowanie. Po prostu dramat. Ja jestem swiadomy, że w innych miasteczkach nie jest kolorowo ale o takim stanie finansow nigdy nie słyszałem.

  OdpowiedzUsuń
 16. a jak mówelm że głupotą jest wydawanie dużych pieniędzy na odrestaurowywanie murów to ludzie krzyczeli zę ham. chodze po chojnie i widzę że rozbierają stary chodnik który jest 100% ok aby za chwile postawic nowy niby lepszy..K......a.Jestem za tym aby zwolnić 3/5 Chojieńskich urzędników. kredyty pokryć z znacjonaliwoanych nieruchomośći wszystkich tych co przyczynili się do zadłuyżenia, czyli radni głosujący za zadłużaniem i burmistrzowie.... to jest właściwe pdoejśćie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapamiętajcie!!!!!!!!! ULICE I CHODNIKI W CHOJNIE NIE ROBI BURMISTRZ - ROBIĄ GENERALNA DYREKCJA DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD I POWIAT.

   Usuń
  2. W Chojnie są nie tylko drogi krajowe, wojewódzkie, czy powiatowe.

   Usuń
 17. jestem za tym aby zadłużenie pokrywali wszyscy Ci co głosowali na tą radę i na tego Burmistrza

  OdpowiedzUsuń
 18. Szkoda że nie można oglądać obrad sesji. Wtedy byśmy widzieli jak zachowuje się chojeńska władza. Może wówczas inaczej by było bo szersze grono by ich oglądało i nie byli by tak anonimowi jak dotychczas. Ich troje z naszym solistą weselnym już niebawem zagrają marsz żałobny.

  OdpowiedzUsuń
 19. Gdzie złote jaja z SETPOLa w Krajniku-22 mln. na 2 miesiency starczylo...A mialo byc centrum sportowe ,baseny i t.d.A został tylko muzyk ktory gra na mandolinie...

  OdpowiedzUsuń
 20. Nowa stacja paliw sie buduje-moze znow bande gmina nasyłac-będę kasa dla darmozjadow.

  OdpowiedzUsuń
 21. W przedszkolu Miejskim poucinali zajęcia w oddziale integracyjnym, bo się skończyły pieniądze z projektu unijnego. W umowie projektu było, że po zakończeniu oddział integracyjny będzie nadal funkcjonował w/g planu. To się do prokuratury nadaje!!! Dzieci niepełnosprawne mają dokładać szlachcie do budżetu? Wstyd i Hańba!!!! Sięgnęli do kieszeni najbardziej bezbronnych!!!!

  OdpowiedzUsuń
 22. w Chojnie jest sporo ludzi, którzy mają umiejętności i kompetencje, nigdy nie słyszalem , żeby rządzący próbowali czegoś dowiedzieć się od osób spoza kręgu wzajemnej adoracji.

  OdpowiedzUsuń
 23. Program naprawczy trzeba było zacząć od zmniejszenia sobie pensji i diet, ale nie, na tym się nie oszczędza. Jakby zwolnić zbędnych urzędników, uprościć procedury, pozwolić przedsiębiorcom zarabiać, to i w gminie by się polepszyło. Ale najprościej jest skrzywdzić dzieci, zabierając im poczucie bezpieczeństwa i przewożąc do obcych szkół. Jak możecie patrzeć sobie w twarz spoglądając w lustro? Wstyd!

  OdpowiedzUsuń
 24. i jeszcze było zapowiedziane żeby nie rozpowiadać na mieście o braku pieniędzy na nagrody dla nauczycieli bo po co niepotrzebnie nakręcać ludzi... masakra a jak pomyślę o tych podwyżkach dla burmistrza i radnych to "nóż się w kieszeni otwiera" !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przecież było pismo od burmistrza do Rady Rodziców o wyznaczenie przedstawiciela szkoły z rady rodziców do tzw. kapituły, która przyznaje nagrody - to co tych nagród nie będzie? czy będą? NIC Z TEGO NIE ROZUMIEM. Robią z nas rodziców idiotów - ale to możliwe szczególnie w Chojnie.

   Usuń
  2. czy naprawdę nie będzie żadnych nagród? czy to tylko plotka? Moja pani dyrektor na jednym ze spotkań z nami prosiła o wytypowanie nauczyciela do nagrody burmistrza, czy to był jakiś "żarcik" z jej strony?.

   Usuń
  3. Nie będzie, ale to chyba nie tragedia. Nagrodą dla mnie jest uśmiech ucznia i to, że lubi swoją nauczycielkę i darzy ją szacunkiem.

   Usuń
  4. do pani/ pana nade mną: ok niech kradną, sprzeniewierzają gminne pieniądze, robią z ludzi debili a my mówmy "a co tam to nie tragedia" przecież nagród nie będzie nie dlatego, że nauczyciele nie zasłużyli na nie, tylko dlatego, że rada gminy nie umiała zarządzać pieniędzmi ( przez 8 lat narobili takiego bałaganu, że strach się bać) i myślę, że trzeba by było ukarać tych nieudolnie, nieumiejętnie zarządzających a nie bogu ducha winnych nauczycieli !

   Usuń
  5. Tak to nie tragedia że n-l niedostanie nagrody, świat mu się nie zawali przecież. .

   Usuń
 25. Szczerze, nigdy w życiu nie uwierzę że zostaną zmniejszone pensje radnych czy pracowników urzędu. Oni zarabiają kokosy, mają bogate życie a nam zamykają szkoły. Burmistrz naobiecywał że szkół nie zamknie że będzie super, a to wszystko okazało się kłamstwem. Oszczędzają na wszystkim tylko nie na swoich pensjach. Mają długi a zaczynają robić drogi. Spoko ale widzicie jak oni je robią? Ulica koło biedronki - ładna gładka a po czasie nagle na powierzchnię wyszły studzienki i pełno korków. Burmistrz jest nieogarnięty i ma wszystko gdzieś oprócz swojej kasy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumie że dla ciebie pensja w wysokości ok 2 tys zł to są kokosy, no na prawdę świat można podbijać z taką fortuną.

   Usuń
 26. Likwidacji szkół chcą radni,a nie burmistrz i tak samo sprawa się ma co do
  Dnia Nauczyciela,a drogi to nie gmina tylko powiat robi. A co do studzienek to przecież będzie druga warstwa nawierzchni,więc wszystko zakryje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to niech radni najpierw dadzą przykład i zamiast okradać nauczycieli to sobie utną gaże, za puszczanie gminy na dno to nawet wskazane... ale honor to dla radnych pojęcie metafizyczne...

   Usuń
  2. Gmina jest bankrutem , a oni sobie podwyżki , premie itd.
   To jest cyrk i złodziejstwo.
   Ryba psuje się od głowy , w Chojnie też .

   Usuń
 27. Sami sobie tych "włodarzy" wybraliśmy. ..Szkoda, że komentarze to tylko pokrzykiwania bez treści. Czy ktokolwiek wierzy, że Ta rada, Ten burmistrz rozwiąże jakikolwiek problem? Nie. Sami wiemy, że to ludzie z przypadku, którzy chcieli cokolwiek (nomen omen) ugrać ..Burmistrz przyznał w trakcie przepychanek z obligacjami (trzeba napisać: doniősł na siebie),
  że za ślepe poparcie załatwiał im ich interesy. To bardzo poważne wyznanie (zeznanie...?). Co najbardziej dramatyczne w tej sytuacji? To, że Burmistrz i Jego Zastępca- nieporadni, zupełnie nie na miejscu- przewyższają znacznie poziom inteligencji Radnych...Popatrzcie na nich....
  Kategoryczne rozwalenie, rozpędzenie całej tej ferajny to jedyna droga. Wydaje się , że znalazłoby się w gminie kilka osób, rozumnych, ktòre nadawałyby się do zarządzania tym, co niezbędne...Pewnie są tacy, co zrobiliby to "dla idei", nie dla kasy.
  Zostać burmistrzem bez pensji. Lub zacząć od obniżenia tejże i likwidacji wszelkich zbędnych stanowisk w Gminie (ok. 3/4), zwolnienia Zastępcy (bo w czym zastępować?), doradców, innych...tyle lat doradzali. Nie doradzili. Czyli nie ma sensu.
  Znacie chętnego? Znacie narzędzia do realizacji planu?
  Jakas grupa mądrych ludzi musi w końcu powiedzieć: dość. Na razie myślą, że w bagno lepiej się nie pchać. Bo oplują. Bo wytkną. Bo .....Ale problem narasta i ktoś będzie musiał mu zaradzić. A rachunki (NASZE) rosną. Im dłużej, tym lepiej dla odliczających czas do emerytury. Aby dziś....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A była taka mądra grupa, która mówiła (i mówi), że w Chojnie jest trudna sytuacja. Była kandydatka na burmistrza, która przedstawiła program działania i nie obiecywała gruszek na wierzbie. Oczywiście chodzi o Inicjatywę Samorządową i Barbarę Rawecką. Ich propozycje były realne, ale wielu wolało wierzyć obiecankom cacankom burmistrza i jego radnym. No to teraz mamy. Kiedy radni IS (kłapouch, Buko, Bucyk, Przybylska i Lach) podnosili problem, że budżet jest nierealny i burmistrz podaje nieprawdziwe dane odnośnie zadłużenia, to radny Drapaluk coś tak wydukał o przeszkadzaniu burmistrzowi, a reszta spuściła głowy i głosowała. Ciekawe czemu? Może warto zastanowić się, czy Fedorowicz nie powiedział swoim radnym, że tylko chcieli załatwiać swoje sprawy prywatne?

   Usuń
  2. Burmistrz w każdej gminie powinien traktować gminę jak własną firmę, to wtedy będzie szansa, że w gminie zostaną jakieś pieniądze. Jeżeli burmistrz i urzędnicy stanowią koszt dla gminy to nigdy nie będzie dobrze, bo pensje mogą być ustanawiane dowolnie,Jeżeli gmina bierze kredyt tzn, że realizuje inwestycję, która przyniesie konkretne zyski. I z tych zysków powinny być ustanawiane pensje. Kiedy ja w swojej firmie nie mam zysków to nie mam też pensji. To jest tak proste jak Mierzeja Wiślana. Dla mnie burmistrz może zarabiać 50 tyś, byle gmina była do przodu. Troszkę infantylnie, ale sam nie lubię czytać długich komentarzy.

   Usuń
 28. Dajcie już spokój z tymi nauczycielami - jacy oni biedni, zwód jak każdy inny nie społeczny lecz z wyboru i za pensję i to nie małą a wymiar pracy ? Kto ma tyle urlopu co nauczyciele ? Prezenty , czekoladki , kwiatki z byle okazji dla nauczycieli w innych zawodach to się nazywa łapówka . Czy stolarz , murarz , kierowca itd. też dostaje nagrodę z okazji ich święta?
  Czym się różni nauczyciel ? Jest niż demograficzny nauczycieli jest za dużo kogo mają uczyć ,klasy po 5 czy 6 dzieci ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zazdrość przez ciebie przemawia trzeba było się uczyć i dostawać teraz czekoladki a nie teraz wylewać "krokodyle łzy"; nauczycielom należą się nagrody za ich ciężką pracę, z coraz trudniejszą młodzieżą i dziećmi, za użeranie się rodzicami; tak jak dostaję policjanci, samorządowcy, górnicy itp murarz, stolarz, kierowca pracują w prywatnych firmach i najczęściej zarabiają więcej niż wykształcony do bólu nauczyciel ps. Klasy po minimum 25 osób to norna

   Usuń
  2. Jak czytam takie teksty, to ręce mi opadają! Biedni, uciskani przez dzieci i rodziców nauczyciele! ! Takie wypowiedzi świadczą o braku przygotowania do pracy w szkole w obecnych czasach. Przygotowanie merytoryczne też pozostawia wiele do życzenia ,jak wykazują badania .
   Drodzy, niezadowoleni nauczyciele zmieńcie zawód! Jesteście "do bólu wykształceni "więc poradzicie sobie doskonale na rynku pracy
   Burmistrzu, zamykaj małe szkoły ,dzieci sobie poradzą w dużych szkołach, to nauczyciele robią propagandę w trosce o siebie.

   Usuń
  3. A czy Was proszą o to, abyście przynosili czekoladki , kwiatki i prezenciki ???? Co do wolnego to mają tyle , ile im się należy! I niestety nie mogą brać kiedy by sami chcieli .

   Usuń
  4. to będą likwidować szkołę na LOTNISKU bo tylko w tej szkole są 25 osobowe klasy, bo na wsiach często niestety średnia jest około poniżej 10 uczniów w klasie

   Usuń
  5. Nie będą likwidować, tylko będą zabierać do szkół wiejskich

   Usuń
 29. niema kasy a dla stratus pilotów daję 100,000zł co rok a oni tylko rozpiepszeją kase dajcie dla szkoły

  OdpowiedzUsuń
 30. zarząd stratusa rozkrada kase stowarzszenia i nikt stym nic nie robi gdzie gminna kontrola

  OdpowiedzUsuń
 31. zarząd stratusa rozkrada kase stowarzszenia i nikt stym nic nie robi gdzie gminna kontrola

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza