Kto został nominowany do Nagrody Starosty Gryfińskiego


Podczas uroczystej sesji Rady Powiatu, która odbędzie się 5 listopada, poznamy laureatów nagrody starosty gryfińskiego. Kapituła wybrała trzech kandydatów w każdej kategorii. 

Kapituła, która wybierze laureatów składa się z przedstawicieli zarządu powiatu, pracowników starostwa oraz reprezentantów mediów w powiecie gryfińskim. To już X edycja nagrody.

Nominowani w kategorii KULTURA

Zakładowa Orkiestra Dęta przy Zespole Elektrowni Dolna Odra, powstała w 1986 r. Zespół tworzą obecni oraz emerytowani pracownicy elektrowni oraz mieszkańcy miasta, ludzie pełni pasji i zaangażowania. Orkiestra posiada bogaty repertuar, koncertuje wykonując rocznie około 30 występów podczas uroczystości o charakterze państwowym, religijnym i kulturalnym na terenie powiatu, ale także w województwie i za granicą.
Orkiestra może poszczycić się wysokim poziomem muzycznym, o którym świadczą licznie zgromadzone wyróżnienia, puchary i czołowe lokaty na festiwalach krajowych i przeglądach wojewódzkich.
W czerwcu 2015 r. Orkiestra wystąpiła w XIX Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych i Big-Bandów Łobez 2015.
Tegoroczny festiwal w Łobzie skupił wykonawców z Polski i zagranicy, m.in. z Białorusi, Niemiec, Bośni, Ukrainy i Rosji. W ramach bogatego programu festiwalu, który obejmował warsztaty muzyczne, parady, konkursy instrumentalistów miał miejsce Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych i Big-Bandów, w którym swój repertuar zaprezentowała także Orkiestra Dęta Zespołu Elektrowni Dolna Odra.
Wykonanie utworów zostało docenione nie tylko przez festiwalową publiczność, ale także przez jury, które przyznało orkiestrze pierwsze miejsce. Dodatkowym wyróżnieniem było przyznanie złotego medalu dla kapelmistrza Stanisława Wiśniewskiego w kategorii „Najlepszy kapelmistrz” oraz wyróżnienie dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie dla solisty Jakuba Ogrodniczaka.

Stowarzyszenie „Terra Incognita” w Chojnie, realizuje szereg wartościowych inicjatyw mających na celu zgłębianie wiedzy o przeszłości regionu oraz dla budowania tożsamości ziemi chojeńskiej i całego powiatu gryfińskiego. Głównym celem stowarzyszenia jest działalność kulturalna, edukacyjna i wydawnicza. W okresie ostatniego roku „Tera Incognita” przygotowała i przeprowadziła z młodzieżą dwie gry miejskie „Gotycka Chojna” oraz „Tajemnice Cedyni”, nadając edukacji historycznej atrakcyjną formę. Członkowie stowarzyszenia kontynuowali akcję ratowania i sprzątania chojeńskich murów obronnych, w ramach Dni Integracji i Ekumenizmu w Chojnie zainaugurowali nowe wydarzenie łączące wartość naukową z artystyczną pn. „Gotycka Chojna” oraz współorganizowali konferencję „Cedynia w czasie i przestrzeni”. Stowarzyszenie – jako wydawca – było także organizatorem spotkania promującego 6. tom Rocznika Chojeńskiego. Te i inne inicjatywy są potwierdzeniem ogromnego wkładu stowarzyszenia w edukację historyczną oraz ocalenie dziedzictwa kulturowego dawnej Nowej Marchii.

Tadeusz Wasilewski, wieloletni animator kultury, instruktor, plastyk, muzyk, instrumentalista i fotografik. Na co dzień gospodarz działającej przy Gryfińskim Domu Kultury świetlicy wiejskiej „Zagroda” w Daleszewie, gdzie zajmuje się animacją kulturalną społeczności lokalnej. Założyciel młodzieżowej grupy tanecznej „Arkan Country”, która ma na swoim koncie liczne występy w kraju i za granicą. Jest także opiekunem dziecięcej grupy wokalnej „Smyki”. Od kilku lat współpracuje z Kołem Gospodyń Europejki i Stowarzyszeniem Seniorów „Radość”, organizuje liczne imprezy integrujące mieszkańców wsi Daleszewo, Radziszewo i Łubnica, spotkania wigilijne oraz z okazji Dnia Seniora i Dnia Kobiet. Jest autorem wideoklipów promujących muzykę instrumentalno-relaksacyjną. W swoim dorobku artystycznym posiada trzy wydane płyty z cyklu „Impresje”. Od kilku lat promuje powiat gryfiński na Międzynarodowym Western Pikniku w Sułominie koło Wolina oraz na Międzynarodowych Targach Inkontakt w Schwedt w Niemczech.

Nominowani w kategorii SPORT

MKS Hermes Gryfino, w 2014 roku obchodził 55-lecie istnienia (rok założenia 1959). W historii swojej działalności zawodnicy tego zasłużonego dla gryfińskiej społeczności klubu, osiągali wiele sukcesów, a tacy zawodnicy jak mistrz świata Jarosław Janicki czy olimpijczyk Michał Bieniek na stałe wpisali się w historię polskiej lekkiej atletyki.
Zawodnicy najstarszej sekcji Hermesa – lekkoatletyki, w 55-letniej historii zdobyli 72 medale Mistrzostw Polski
(z tego pięć w 2015 r.), a medali zdobytych podczas Mistrzostw Województwa było tak dużo, że nie sposób policzyć.
Druga sekcja Hermesa – gimnastyka artystyczna także przyniosła sporo chwały klubowi z Gryfina. Gimnastyczki dotychczas zdobyły 15 medali Mistrzostw Polski i podobnie jak u lekkoatletów, medali Mistrzostw Województwa, ze względu na ich ilość, trudno się doliczyć.
Aktualnie w Hermesie działają cztery sekcje: lekkoatletyki, gimnastyki artystycznej, triathlonu oraz sekcja dla amatorów biegania rekreacyjnego „Klub Biegacza”.

Piotr Kos, założyciel i trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Karate Kyokushin Moryń, posiadacz czarnego pasa karate kyokushin (2 Dan). Licencjonowany instruktor Polskiego Związku Karate. Aktywny propagator sportu i zdrowego stylu życia, posiadacz honorowego tytułu „Pasjonat Sportowej Polski”. Trener dwukrotnego Mistrza Europy oraz dwukrotnego brązowego medalisty Mistrzostw Europy.

Paweł Sendyk, mieszkaniec Gryfina, utalentowany pływak, wychowanek Uczniowskiego Klubu Pływackiego Marlin. W tym roku na Igrzyskach Europejskich w Baku zdobył srebrny medal na dystansie 50 metrów stylem motylkowym. Obecnie 18-letni gryfinianin jest zawodnikiem MKP Szczecin, w tym roku jego forma sportowa zachwyca zarówno trenerów jak i kibiców pływania. Na dystansie 50 metrów pokonał dystans w czasie 23.97 sekundy, ustanawiając nowy rekord Polski juniorów. W Baku Paweł wystartował również w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, zajmując ostatecznie szóste miejsce. Młody pływak należy do grona najbardziej perspektywicznych sportowców.
W trakcie Mistrzostw Polski Juniorów przywiózł sześć medali, w tym trzy złote i trzy srebrne.
Kwalifikacja do pierwszej edycji imprezy (Igrzyska Europejskie), która ma na stałe wpisać się
w kalendarz imprez sportowych to bardzo prestiżowe wyróżnienie oraz promocja macierzystego klubu Pawła Sendyka, Gryfina i powiatu gryfińskiego.

Nominowani w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNA

Marek Kozanecki, mieszkaniec Gryfina, pasjonat medycyny naturalnej, ambasador krzewienia tradycji i kultury ludowej Specjalizuje się w wykorzystywaniu darów natury w codziennym życiu. Od ponad pięćdziesięciu lat, według własnych receptur sporządza pyszne, pełne witamin i wartości odżywczych potrawy i przetwory z warzyw i owoców. m.in. dżemy, soki i nalewki zdrowotne oraz syropy ziołowe (z lipy, mięty, rumianku, pokrzywy, sosny, kasztanowca, mleczu, pigwy, malin, jeżyn, aronii itp.). Pan Marek produkuje także wina i syropy z różnorodnych odmian winogron uprawianych w wielu miejscach na terenie powiatu, jak również własnych. Ma również ogromy udział w rozmnażaniu winogronowych sadzonek. Pasją pana Marka jest także niedoceniana dziś dynia – warzywo o ogromnych wartościach zdrowotnych, z którego wykonuje musy, syropy, nalewki i zupy.
Swoje wyroby prezentuje do degustacji podczas promujących produkty regionalne jarmarków, festynów i targów. W ostatnim roku stoiska Pana Marka można odwiedzić m.in. podczas Targów Rolnych w Barzkowicach, Tygodnia Żurawia w Marwicach, Jarmarku Widuchowskiego, „Złotej Dyni” w Morzyczynie, Centralnych Dożynek Szkół Rolniczo-Ogrodniczych w Pułtusku, podczas festynów w Wełtyniu, Wirowie, Sobieradzu, Przelewicach, Kobylance, Gryficach, Mescherin i wielu innych miejscach, które ze względu na ilość trudno wymienić.
30.05.2015 r. w Wierzbnie (powiat pyrzycki) podczas I Miedwiańskiego Jarmarku na Fali” pan Marek otrzymał rekomendację Wójta Gminy Warnice potwierdzoną certyfikatem „Najciekawsze stoisko”.
Pan Kozanecki chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od kilku lat współpracuje z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach. Prowadzi tam z młodzieżą warsztaty kulinarne połączone
z degustacją oraz zajęcia praktyczne np. wyrobów z wikliny i cięcia sadzonek winorośli. Jest także autorem publikowanych w prasie lokalnej artykułów dotyczących właściwości leczniczych ziół, syropów, nalewek oraz przepisów na ich przyrządzenie. Na zaproszenie placówek oświatowych uczestniczy w spotkaniach z dziećmi na temat wartości zdrowotnych darów natury, oraz możliwości wykorzystania naturalnych materiałów (kory drzew, drewna) w życiu codziennym.
O tym, że Pan Marek wszystko co robi, robi dla ludzi, świadczy chociażby fakt, że swoje receptury, przepisy, właściwości lecznicze warzyw, ziół, syropów, nalewek oraz wydarzenia w których uczestniczył dokumentuje
w niezwykle uporządkowany sposób – dla następnych pokoleń.

Daniel Guz, gryfinianin, były zawodnik sekcji piłki ręcznej KS Energetyk Gryfino, od kilku lat mieszkający w St. Ives w Anglii. Człowiek o niezwykłej charyzmie, któremu nie jest obojętny los drugiego człowieka. Aktywnie działa w życiu lokalnej społeczności i mieszkańców St. Ives.
Pomysłodawca i organizator International Children's Day – festiwalu uśmiechu dedykowanego najmłodszym polskim emigrantom, który jest okazją do wewnętrznej integracji środowiska polonijnego jak również integracji ze społeczeństwem brytyjskim. W tym roku impreza odbyła się już po raz trzeci, według statystyk policji odwiedziło ją ok. 2200 osób (dzieci, rodziców, pedagogów, lokalnych firm wspierających polonijne inicjatywy).
Podczas wydarzenia wszystkie atrakcje dla dzieci udostępnione były za darmo.
W tym roku po raz pierwszy i z ogromnym powodzeniem Daniel Guz zorganizował Huntingdon Polish Day – wyjątkowe spotkanie na głównej ulicy miasta, promujące polską kulturę wśród Polonii, Brytyjczyków i innych narodowości. Podczas imprezy można było m.in. posłuchać polskiej muzyki, zobaczyć pokaz tradycyjnych tańców oraz skosztować wielu tradycyjnych polskich potraw. Do udziału w wydarzeniu zaproszono przedstawicieli lokalnych władz, a także Polaków, którzy tworzyli pierwszą powojenną emigrację (dla nich stworzona została specjalna akademia z muzyką okresu międzywojennego, muzyką patriotyczną i klasyczną).
Organizując Huntingdon Polish Day, Daniel Guz włączył się także w pomoc dla Maksymiliana Matławskiego, chorego 14-latka z Żabnicy chorującego na ostrą białaczkę szpikową. Podczas imprezy odbyła się zbiórka pieniędzy na leczenie Maksa. Wydarzenie było także okazją do promocji powiatu gryfińskiego i gminy Gryfino. Uczestnicy imprezy mogli odwiedzić specjalne stoiska, na których można było otrzymać darmowe gadżety, foldery i inne materiały promocyjne. Odbyła się również promocja polskich firm oraz angielskich współpracujących z Polakami.
Inicjatywę Daniela docenił także parlament angielski, przekazując organizatorowi list z podziękowaniami i gratulacjami.
Warto podkreślić też, że Daniel Guz, mimo że mieszka za granicą, nie zapomina o najbardziej potrzebujących mieszkańcach naszego powiatu. Poświęcając swój wolny czas, wspólnie ze znajomymi i we współpracy z lokalnymi firmami od kilku lat organizuje wśród brytyjskiej Polonii (i nie tylko) zbiórki darów, dzięki czemu odzież, koce, żywność, środki higieniczne, zabawki i wiele innych niezbędnych do codziennego użytku rzeczy trafiło m. in. do Domów Dziecka w Chojnie i Trzcińsku Zdroju oraz Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie.

Koło Gospodyń Wiejskich „Krzymowianki” działa we wsi Krzymów (gm. Chojna). Rezolutne, pomysłowe, pracowite, zaangażowane na rzecz lokalnego środowiska i oczywiście świetnie gotujące – takie są w skrócie panie zrzeszone w tym kole. Już 8 lat organizują życie społeczno-kulturalne w sołectwie Krzymów, a także angażują się w organizację i prowadzenie rozmaitych wydarzeń i uroczystości poza sołectwem. Dały się poznać przede wszystkim jako znakomite organizatorki i kucharki. Ich bigos, pierogi czy ciasta są znane nawet poza granicami województwa. Współpracują z wieloma instytucjami i stowarzyszeniami. Nigdy nie odmawiają pomocy. Zawsze można na nie liczyć gdy trzeba uraczyć smakołykami podopiecznych ŚDS czy OPS w Chojnie, np.
w czasie Wigilii, czy podobnej organizacji w przygranicznym Schwedt. Przygotowują poczęstunek na uroczystości organizowane przez Centrum Kultury w Chojnie (Dni Chojny, Dni Integracji), Miejską Bibliotekę w Chojnie (uroczyste otwarcie), Szkołę Podstawową w Krzymowie, Szkołę Podstawową nr 2 w Chojnie (Gminny DEN, otwarcie sali gimnastycznej), Parafię pw. Św. Trójcy w Chojnie, Koła Łowieckie „Jeleń” i „Sokół”, OSP Chojna
i Krajnik Dolny. Organizują warsztaty zdrowego żywienia dla uczniów z chojeńskiej podstawówki. Karmią uczestników Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”, a także uczestników spotkań Kościoła Domowego, które odbywają się w parafii w Krajniku Górnym. Od lat nie opuściły żadnego kiermaszu organizowanego przez Centrum Kultury w Chojnie. Włączają się w akcje charytatywne, np. przekazują odzież
i pozyskany sprzęt rehabilitacyjny podopiecznym OPS w Chojnie, pomagają w organizacji Charytatywnej Sztafety Rowerowej, WOŚP itd., itd….
Do tego dodać należy organizację uroczystości i imprez dla mieszkańców sołectwa, wynikających
z Krzymowskiego Kalendarza Imprez: Zabawa Choinkowa z Mikołajem i paczkami dla dzieci, Dzień Babci
i Dziadka, Dzień Kobiet, Krzymowska Majówka, Dzień Rodzinki, Krzymowskie Dożynki, Zabawa Andrzejkowa.
Panie wspierają również działalność krzymowskiej świetlicy środowiskowej i wiejskiej, a także Klubiku Dziecięcego, przygotowując posiłki dzieciom, organizując im warsztaty kulinarne, pomagając organizować rajdy, wycieczki, minikolonie, czy takie atrakcje jak „Nocki w świetlicy”.
Mieszkańcy Krzymowa szczególnie cenią sobie ich pomoc w tak smutnych okolicznościach, jak śmierć bliskiej osoby. Stypy Krzymowianki przygotowują i obsługują nieodpłatnie.
Krzymowianki mają swój udział w wydaniu książki pt. „Wokół PGR-u. Krzymów i jego mieszkańcy”, zagospodarowanie placu przy świetlicy wiejskiej, wciąż bogatsze wyposażenie świetlicy w sprzęt kuchenny,
z którego korzystają wszyscy krzymowianie, generalny remont wnętrza miejscowego kościoła…
Swoją ośmioletnią ciężką pracą KGW „Krzymowianki” uczciwie zapracowało na wyróżnienie. Na początku września panie zdobyły I miejsce w plebiscycie na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w województwie zachodniopomorskim, do którego zgłosiło się aż 67 kół z całego województwa. Plebiscyt zorganizowany został przez Głos Szczeciński, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Marka Gróbarczyka, posła do Parlamentu Europejskiego.

Nominowani w kategorii PRACODAWCA ROKU

Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej ARMAROL sp. z o.o., spółka z siedzibą w Lubiczynie (gm. Widuchowa) rozpoczęła działalność w 1993 r. po likwidacji PGR na gruntach dzierżawionych od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie gospodaruje na powierzchni 800 ha, z czego większość stanowi jej własność.
Przedsiębiorstwo ARMAROL specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej, produkuje głównie pszenicę i rzepak oraz prowadzi hodowlę trzody chlewnej. Spółka zmodernizowała bazę materialną przejętą od Agencji i dysponuje dziś nowoczesną suszarnią, magazynem zbożowym, chlewnią oraz nowoczesnymi maszynami rolniczymi.
Spółka jest pracodawcą dla 24 osób, mieszkańców gminy Widuchowa, zatrudnionych na umowach o pracę.
W sezonie letnim, w okresie żniw, prace co roku znajduje dodatkowe 6 osób. W sumie działalność spółki daje utrzymanie dla ok. 100 osób (pracowników i ich rodzin). Firma finansuje także paczki świąteczne dla dzieci, przybory szkolne oraz bony żywnościowe dla rodzin pracowników.
ARMAROL jest znanym i aktywnym podmiotem zaangażowanym w życie i rozwój lokalnej społeczności. Zarządzający spółką (Artur Uszyński, Stanisław Kurcz i Norbert Szumski) od lat chętnie i bezinteresownie uczestniczą w różnych przedsięwzięciach o charakterze społecznym, sponsorują działalność stowarzyszeń KS Łabędź Widuchowa i OSP, a także wspierają finansowo i organizacyjnie oraz patronują małym i większym wiejskim i gminnym inicjatywom.
Przedsiębiorstwo jest doskonałym przykładem, że dobre zarządzanie niewielką firmą może być nie tylko źródłem jej sukcesu ekonomicznego, ale dzięki aktywności i zaangażowaniu właścicieli w znaczący sposób wpływać na życie lokalnej społeczności, która dzięki uzyskanemu wsparciu gotowa jest podejmować kolejne wyzwania
i inicjatywy dla dobra wspólnego.

ELGRYF sp. z o.o. w Gryfinie, to rodzinna firma założona w 1991 r. w Gryfinie. Gryfińska „Mrówka” powstała na nieruchomości, która jest własnością spółki ELGRYF od 2003 r. Spółka reprezentuje wyłącznie polski kapitał
i jako gryfiński podatnik nigdy nie korzystała z ulg i zwolnień podatkowych.
Prezes Spółki Jarosław Grzegorek jest gryfinianinem, tu prowadzi swoją firmę i mieszka. PSB „Mrówka” Gryfino powstała dzięki zaangażowaniu pana Jarosława oraz motywacji do stworzenia miejsc pracy dla siebie i swoich bliskich. Dzięki temu pomysłowi w Gryfinie powstało miejsce pracy dla 32 mieszkańców. Większość pracowników została wyłoniona w wyniku naboru przeprowadzonego przez profesjonalną firmę zewnętrzną.
Dla inwestora nie bez znaczenia był także fakt, że Grupa PSB to polska sieć składów budowlanych. W Gryfinie PSB „Mrówka” oferuje sprzedaż hurtową i detaliczną.
Na wyróżnienie zasługuje bryła architektoniczna budynku firmy w części nawiązująca do przedwojennego domu towarowego Fritza Radefelda, jaki istniał niegdyś w Gryfinie u zbiegu ulic Piastów i Kościelnej.
Spółka z o.o. ELGRYF w Gryfinie w roku 2003, 2004, 2005, 2006 została nagrodzona tytułem „Gazela Biznesu”. Coroczny ranking (prowadzony od 2000 r.) wyróżnia najdynamiczniej rozwijające się małe i średnie firmy.

Monika Wrońska, prowadzi działalność gospodarczą w formie firmy rodzinnej „Vida Natura”. Dzięki tłoczni oleju rzepakowego uruchomionej w Lubeichowie Górnym (gm. Cedynia) ”Vida Natura” oferuje znakomity, tłoczony na zimno olej rzepakowy w oryginalnym opakowaniu. Olej ten pod marką „Olej rzepakowy z Cedyni tłoczony na zimno” ze względu na znakomite właściwości dietetyczne i niepowtarzalne walory smakowe cieszy się uznaniem nabywców w sklepach z naturalną żywnością w Szczecinie, Poznaniu, Gorzowie, Koszalinie. Firma ma także zamówienia na olej z Niemiec, Anglii i Norwegii. Produkt znany jest również w Gryfinie i Cedyni.
Doceniając zdrowotne właściwości czarnego bzu, jak też zainteresowanie nabywców z Polski i Niemiec oraz zainteresowanie pozyskiwaniem kwiatów i owoców przez mieszkańców wsi, od ubiegłego roku firma rozpoczęła ich skup oraz produkcję syropów i soków bez sztucznych dodatków.

Laureatów statuetki bociana wybierze kapituła w której zasiadają: Henryk Kaczmar (przewodniczący), Rafał Remont, Tadeusz Wójcik, Dorota Nowak, Przemysław Plecan, Tamara Wójtowicz - Szymańska i Monika Baczyńska-Padjasek.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza